Behöver 20 teatraliska utspel

Rickard

Urverk speldesign
Joined
15 Oct 2000
Messages
19,122
Location
Helsingborg
Behöver lite enkla knep för att direkt markera viktiga spelledarpersoner och vill gärna bara ta några kända personligheter/karaktärer rakt av. Jag vill fokusera mer på mimik och teatraliska utspel än personlighetsdrag.

Exempel
Magnus Härenstam i Fem myror är fler än fyra elefanter
Vanheden
Ronny & Ragge
Willy Wonka
Per Oskarsson

---

Det är till Mutant.
 
Mr Wednesday i American gods
Homelander i The boys
Starlight i The boys
Saga Norén
Donald Trump
Al Bundy
 
Överste Gyllenskalp i 91:an (korrekt, saklig, stram, pekar med hela handen)
Bengt Alsterlind i Hajk (händig, mysig värmländska, ständigt lugn och försiktig även i kroppsspråket)
Zapp Brannigan i Futurama (höjt ögonbryn med charmigt leende, ständigt misslyckad vad gäller kärlek)
Den beige kunden i Macken (mycket nervös och hopkrupen, pratar helst inte alls men kan viska lite med försynt röst)
Sven Wollter i allmänhet (bred och hes göteborgska, blir lätt agiterad och får då stora rörelser)
 
Jeeves i Jeeves & Wooster (Stephen Fry)
Sherlock Holmes i Jeremy Bretts tolkning
 
Elvis Presley
Fonzie (Happy days)
Kakmonstret
Baldrick (Blackadder)
Oskar (Räddningspatrullen)
Baloo (Djungelboken)
Timon (lejonkungen)
 
Vad tycker du är typiskt för dem? Har lite svårt att sätta den i ett specifikt rörelsemönster. Talet, möjligtvis. Dialekten kan jag däremot inte härma. :D
Nå, Roger är väl ganska subtil. Men Roys utskjutande haka är något att ta fasta på!
 
För Carl Bildt tar jag nog efter Robert Gustafssons porträttering. Borde nog kolla mer på imitatörer än faktiska skådespelare.

Robert DeNiro i valfri gangsterroll.
 
De fyra temperamenten:
Niklas von Sangvin (Hasse)
Alvar Dysterkvist (Tage)
Herr Vresig (Gösta)
Fröken Fleggman (Lena)

Alla från pjäsen Fröken Fleggmans mustasch som finns på svtplay.
 
Har sett detta en hel del, men inget som står ut, utöver den människoföraktande humorn. Är det något speciellt som du tänker på utifrån rent kroppspråksmässigt?

Den totala bitterheten och uppgivenheten. Allt går eller har gått åt helvete och det är helt enligt förväntan.

1_large.gif
 
Last edited:
Betty Boop

Gustavo Fring i Breaking Bad/Better Caul Saul. (Oerhörd självkontroll, artighet kontra grym målmedvetenhet)

Miss Piggy

Darth Vader (stelt kroppsspråk, hotande gester)

Disneyversionen av Snövit

Fredrik Lindström som han är i På spåret. (Tillbakalutad wisserbesser)

Kalle Anka

Jim Carey i Truman show. (Amerikansk glättighet med tilltagande paranoia)

Inspector Clouseau

Withnail i Withnail & I

Gollum
 
Min Gunnar Wetterberg-imitation gjorde stor succé i min DnD5-kampanj. Kräver dock att ens skånska, fejk eller äkta, är gångbar. Eller malmöitiska är det väl han talar.
 
Back
Top