Nekromanti Axelplåtar i EON

Lord decado

Veteran
Joined
21 Jan 2003
Messages
174
Location
Replot
Vad skyddar en sådan plåt, 4-7eller??
Altså sådana som dom ofta har på bilder etc. eller är dom bara fantiserade? :gremconfused:
 
"Vad skyddar en sådan plåt, 4-7eller?? Altså sådana som dom ofta har på bilder etc. eller är dom bara fantiserade?"

Det beror på vilka bilder.

Menar du bilder som den här:

pauldron_15thC_side.jpg


...så är de en del av armskyddet.

Menar du sådana här:

BA_paint4.jpg


...så är de rena påhitt.
 
Jag misstänker att du tänker på axelskydd i stil med Warhammer 40K,Mutant Chronicles och Chronopia.
Mig veterligen har de ingen historisk motsvarighet.
 
Oavsett vilket borde de rimligtvis täcka 4-7.
(Eller om de av den senare typen är väldigt små bara 4-5)


/Bjorn
 
Re: Axelplåtar rörlighet och område

Nummer två av de där känns som man inte har mycket rörlighet. Känns som om man inte kan höja vapnet ( i Eons värld är det ju oftast hugg, stick och kross) någe vidare.

Jag grunnar dessutom hur man räknar axel och skuldran... För mig blir resonemanget ofta lite fel. Det som i Eon kallas skuldra är för mig en del av axeln och vise versa. Var dras egentligen gränserna?
 
Re: Axelplåtar rörlighet och område

"Nummer två av de där känns som man inte har mycket rörlighet."

Björn har en idé om en skämtbild på det temat - en WH40K-Terminator som höjer båda armarna mot himlen i en segergest... och råkar knipsa av sitt huvud med axelskydden.
 
den övre!!! Även om dom jag syftade på är någonting mitt emellan. tackar, jag improviserade rätt i såna fall.
Det verkar som om vettig logik räcker ganska långt :gremgrin:
 
Re: Axelplåtar rörlighet och område

Tja, med tanke på att Terminators huvud sticker ut lite elegant från rustningens bröstkorg lär det tyvärr inte funka...
 
Menar du sådana här:

BA_paint4.jpg


...så är de rena påhitt.


Inte riktigt.
Liknande axelskydd fanns faktiskt och användes av gladiatorerna på de romerska arenorna.
De såg dock inte exakt ut så utan bestod av mindre axelskydd försedda med enorma skyddsplåtar som täckte överarmarna och skyddade huvudet.
 
Back
Top