Nekromanti Archer

MASten

Veteran
Joined
28 Jan 2002
Messages
31
Location
sthlm
min dm skapar en ny archer klass åt mig och jag skulle gärna villja ha andras åsikter om en archer klass. helst också hjälp med att skapa en archer.

/the world is not enough/images/icons/frown.gif/ MASten
 
mmm

mm, undrar lite hur man skulle kunna göra en archer klass balanserad, här e mitt förslag:

hp d8
base attack, melee +10 / 7 / 4 / 1 (level 20)
ranged +25 / 20 / 15 / 10 (LEVEL 20 detta på valfri båge)
primery save ? (reflex)
special/feat level 8 improved crit (val fri båge)

nåt sånt är i alla fall vad jag tänkt
 
Archer-klass?!

Det behövs ju ingen särskild klass för en Archer! Det går alldeles utmärkt med de klasser och feats som redan finns. Låt oss anta att du snackar om en en riktigt duktig bågskytt som tränats för strid, snarare än jakt. Då skapar du en helt vanlig Fighter och väljer feats som till exempel: Point Blank Shot, Far Shot, Improved Critical (på en båge), Precise Shot, Rapid Shot, Shot On The Run, Weapon Focus och Weapon Specialization (båda dessa sista med samma sort båge). Klart!

Det du däremot kan snacka med DM om är att skapa en Prestige-class för en icke-magisk bågskytt (jmfr. Arcane Archer) så att han får något att göra.
 
Re: Archer-klass?!

<blockquote><font size=1>Svar till:</font><hr>

Det du däremot kan snacka med DM om är att skapa en Prestige-class för en icke-magisk bågskytt

<hr></blockquote>


Order of the Bow initiate, från Sword & Fist.
 
Saknat?

Men det finns ju redan en klass som kan hantera vapen: Fighter. Inte sjutton behöver man en ny KLASS för att man vill specialisera sig på ett vapen? Det är ju som att göra en egen klass för de som vill kunna olika sorters klubbor, en Basher-klass. Sedan kanske en Spiker-klass för de som gillar Armour Spikes och Spiked Chains.

Jag tycker helt enkelt att man undvika att ta till nya klasser eftersom de som redan finns räcker utmärkt.
 
Rangern?

"Men det finns ju redan en klass som kan hantera vapen: Fighter."

Varför är det ingen som nämner Rangern? Han kan hantera bågar alldeles utmärkt och känns mest naturlig som klass val om nu vill spela en RP som är bra på bågar.
 
Re: mmm

"base attack, melee +10 / 7 / 4 / 1 (level 20)"

Felfelfel. Attacker itererar alltid vid +5 - så om din klass har BAB +10 vid level 20 skulle han bara ha två attacker - +10/+5. Att ha separat BAB-progression för melee och ranged är helknasigt.

Och +25 vid level 20? Hur skulle det gå till? Nej, aldrig mer än +1 per level/HD. Den regeln följer till och med gudarna.

Jag ska snart spela en bågskytt, och kör just nu Fighter 6/Sorcerer 1/Arcane Archer 2, och röjer på rejält i teststrider. +14/+14/+9 för 1d8+8 i skada är inte fy skam.
 
Kollade i min PC generator och såg att det redan fanns en sådan klass. Tydligen från SP - Sovereign Stone...vad SP står för vet jag ej (verkade tämligen dålig)!
Dock håller jag med talare längre ned här i tråden, gör en fighter och ta feats som passar för avståndsattacker. Eller ännu bättre, använd Monte Cooks revised ranger. Varför skapa en ny klass, när det inte behövs!
/images/icons/king.gif
 
I Hero Guidebook står det hur man skapar den "ultimata archern". Det görs med antingen Fighter-classen eller Ranger-classen och därefter är det bara att börja samla feats som är anpassade för bågskytte, där Point Blank Shot är en av de första att välja.

// Riddaren
 
jag saknar den.....

och det handlar faktiskt om distans och närstrids vapen.....
 
Helt rätt men...

.....men som sagt jag saknar den forsfarande /images/icons/sad.gif
 
Re: mmm

"Felfelfel. Attacker itererar alltid vid +5 - så om din klass har BAB +10 vid level 20 skulle han bara ha två attacker - +10/+5. Att ha separat BAB-progression för melee och ranged är helknasigt."


jag kan reglerna,... tänkte bara att eftersom han är väldigt snabb (kan skjuta 4 pilar på 6 sec) borde han kunna slå iaf lika många, det tycker i alla fall jag är realistiskt.... +10 / 7 / 4 / 1 = munkens attack bonus = en liten snabb filur..../images/icons/smile.gif

"Och +25 vid level 20? Hur skulle det gå till? Nej, aldrig mer än +1 per level/HD. Den regeln följer till och med gudarna"

1. varför följa reglerna? 2. några plus måste man få 3. i min värld har gudarna inga regler eller attack bonus (de träffar typ allt)


känner på mej att de här inlägget inte blir omtyckt
 
Re: mmm

jakob din archer e bra men han vill döda orcher/images/icons/devil.gif.


/the world is not enough/images/icons/frown.gif/MASten
 
Back
Top