snäv definition av spion
Några har varit inne på det, men många av er verkar ha en lite snäv definition av ordet spion.
En spion är inte bara någon sorts hemlig spejare som ingen känner till utan snarare en person som jobbar inom ett hov eller en organisation och som alla andra känner som en medarbetare. På det sättet kommer han/hon åt information som han/hon sedan kan föra vidare.
Med andra ord kan alviska spioner finnas på alla de platser där en alv kan röra sig fritt utan att någon frågar, Det finns troligen pyarspioner på flera hov som spionerar åt olika handelshus tex.
Hur det är med Thism är väl svårare att säga och huruvida hedersbegreppet förhindrar spioneri kan säker diskuteras, men jag skulle nog kunna tänka mig att Thism kan tänkas spionera om de överhuvudtaget hamnar i en situation där de har möjlighet.
Om du däremot tänker dig alven som någon sorts hemlig ninjainspirerad spejare (vilket krävs på ställen där alver inte kan röra sig fritt) så måste han göra något åt den alviska blicken.