luddwig;n312413 said:Z. Klyschiga rollfigurer. En alv med pilbåge. En dvärg med stort skägg och yxa. En halvlängdsfolk-tjuv. En magiker som kastar eldbollar.
Quadrante;n312521 said:De flesta har nog utan att tänkt på det, antagit att alla i äventyrsföljet [...] är män.
luddwig;n312541 said:..vill [bara] påpeka att klyschiga dvärgkvinnor också har skägg.![]()
God45;n312529 said:Alverna är vindrickande veganer!
Quadrante;n312546 said:Rollspelsklyschbarbaren är ju till och med barrakad.
Rickard;n312519 said:Mitt bidrag är att spela Sarkath Hans gravvalv (pdf, 4Mb), skrivet av Steve "RuneQuest" Perrin. När jag läste det för några år sedan insåg jag varifrån alla rollspelsklyschor kom från.
Allt från att läsa högt från en text, till en man som erbjuder att sälja en karta (för 1000 sm!) till dungeon med falluckor, svartfolk, skelett och pentagram ... med slutstrid och en skatt.
Om ingen av dem är medlem av ond mördarkult är det, per uteslutningsmetoden, DU som är ond mördarkultist.Leon;n312596 said:Om du åker vagn eller droska är åtminstone en av dina medresenärer medlem av en ond lönnmördarkult.
obak;n312599 said:Om ingen av dem är medlem av ond mördarkult är det, per uteslutningsmetoden, DU som är ond mördarkultist.
Quadrante;n312584 said:Oavsett resmål är det mindre än en veckas resväg.