2022 års tävling på Techdirt.com för att göra spel av saker som just blivit public domain

Ulfgeir

Swashbuckler
Joined
6 Feb 2001
Messages
3,338
Location
Borås, Sverige
Den årliga (sedan 2019) tävlingen på Techdirt.com där man kan göra spel på saker som just blvit public domain i USA har just börjat.

Här är den artikeln där de pratade om den: Gaming Like It's 1926: Get Ready For Our Next Public Domain Game Jam! | Techdirt och här är den där de talade om att den nu var aktiv. Gaming Like It's 1926: Join The Fourth Annual Public Domain Game Jam | Techdirt

Kan ju alltid intressera någon.

Här är den post jag skrev förra året där jag sammanställde all info om tidigare bidrag. http://www.rollspel.nu/threads/funcom-köper-varumärkena-mutant-year-zero-kult-och-mutant-chronicles-bland-andra.77887/post-1083662
 
Åh! Agatha Christie!! Vad tror du om det @krank ? :)
Notera att länkarna är verk som är fria att använda i USA. Betyder inte att de är fria att använda i EU. Här gäller väl generellt 70 år efter upphovspersonens död, och Agatha Christie dog 1976.

EDIT: Samma sak med Fritz Lang, som tydligen föddes samma år som Agatha Christie (1890) och dog samma år också (1976).
 
Notera att länkarna är verk som är fria att använda i USA. Betyder inte att de är fria att använda i EU. Här gäller väl generellt 70 år efter uphovspersonens död, och Agatha Christie dog 1976.

Det kan vara en rätt viktigt detalj, ja. :)
 
Men verk av folk som dog 1952 är väl öppet nu, i alla fall. Tydligen dog Knut Hamsun ("den moderna romanens fader"), Sven Hedin (upptäcktsresande, dock Hitlersympatisör) och Paul Éluard (surrealistisk poet) det året.
 
Notera att länkarna är verk som är fria att använda i USA. Betyder inte att de är fria att använda i EU. Här gäller väl generellt 70 år efter upphovspersonens död, och Agatha Christie dog 1976.

EDIT: Samma sak med Fritz Lang, som tydligen föddes samma år som Agatha Christie (1890) och dog samma år också (1976).
Så vad innebär det i praktiken? Att man måste befinna sig i USA för att skriva ett sådant spel? Att man måste vara medborgare i USA? Att det är ok att sälja det i USA (men inte i t.ex. EU) ?
 
Men verk av folk som dog 1952 är väl öppet nu, i alla fall. Tydligen dog Knut Hamsun ("den moderna romanens fader"), Sven Hedin (upptäcktsresande, dock Hitlersympatisör)

Hamsun var också nazist, rimligtvis betydligt mer än även Hedin.

Éluard var i stället stalinist.
 
Back
Top