Nekromanti ”Idag vill jag ha …”

DeBracy

Eventuellt helt fantastisk
Joined
21 May 2003
Messages
5,986
Här är en tråd för att ventilera vad ni är sugna på just idag (inte 5:e december alltså, utan idag som i idag, när du nu läser det här eller återkommer till tråden).

Så, vad vill du ha?
 
Botemedel mot vinterkräksjukan.

EDIT: Såg att det här var i rollspelsforumet och inte i off-topic... Feedback på min Vit magi tråd då tack :gremsmile:
 
Någon som går in i Dungeon* filen på googledoc och fyller i en massa coola saker i slumptabeller, monsterlistor och utrustningslistor, så jag kan koncentrera mig på att skriva reglerna till speltesterna på Lucia.

Bråttom bråttom.
 
Idag vill jag ha ett spel med garderobsvärd (typ Narnia ni vet). Reglerna är ganska traditionella faktiskt men grymt bantade, ser ut som en blandning av Saga och Whitehack när man skrapar på ytan. Större delen av spelets världsbeskrivning återfinns i en massa skojiga tabeller som "Varför är morgeltuxen ledsen?", "Var har herr Bäver gömt sig?" eller "Varför är flodens drottning så upprörd?". Introduktionen till spelet är via fyra korta noveller skrivna av olika svenska fantasyförfattare: alla är i form av återblickar till hur novellens huvudperson hamnade i världen och hur de hittade nån slags tillvaro här.

Tony DiTerlizzi illustrerar.
 
Idag vill jag ha ungefär två veckor av att inte behöva göra någonting alls utom att skriva på Rotsystem.

Och så vill jag ha speltestrespons på speltest-kittet jag skickat ut till några spelgrupper.

Vad gäller att spela så är jag nog sugen på något scifi. Hyfsat hårt; kanske något i stil med Eclipse Phase fast med ett regelsystem som inte är jättekrångligt.
 
Mer korrektur från krank på Leviathan skulle inte sitta fel! ^^

(Men mer inspiration att skriva nöjer jag mig med.)
 
... en snilleblixt som gör att jag vet hur jag ska skriva Skogsrå.
... mer grunks till Spelet om Morwhayle.
... Third Doctor Sourcebook.
... Dragon Age set 3.
... julledigt med glada kompisar som kan spela rollspel.
 
...en oöppnad kartong med OSR-spel, sen ställa fram en plastgran, sätta på mig en tomteluva och öppna kartongen...
 
Jag vill att Rickard 'Han' Elimää ska bli klar med This is Pulp och skriva ett ordentligt speligt spel med en massa härlig taktisk komplexitet. Jag har sett riktigt bra skit i hans Thrice (som är fett värt att spela rakt av som ett taktiskt brädspel) och andra små påhitt. Jag vill se ett sammanhållet spel kring detta som ger uttryck för alla spännande tankar som dykt upp på Story Games och annat!
 
Mindre huvudvärk.
Mindre prestationsångest över att skriva uppföljaren till tråden, "Hur långt får man gå".
Att det som hindrade trevliga exforumiter från att komma tillbaka, bara skulle upphöra och ja i två fall jag känner till så innebär det att de borde återuppstå från de döda.

/Luna Lovegood
 
Back
Top