Nekromanti Öppna strid

Heatseeker

Veteran
Joined
25 Oct 2000
Messages
54
Location
Södertälje
Kort regelfråga om öppning av strid...

När man öppnar en strid slår båda parter ett VINIT slag, högst effekt vinner, om det är lika vinner den med högst stridsvana!

Vad händer om båda har samma stridsvana då?

Låt säga att man går på RÖR då, men om RÖR är lika också.
Blir båda anfallare? eller försvarare? eller slår dom exakt samtidigt eller hur hanterar man det?
 
Slå om kanske...

Då slår man kanske tärningen igen för de två för att avgöra vem som är snabbast. Så skulle jag göra i alla fall.
 
Slå om [ANT]

Onödigt att göra en massa special-regler bara utifall en sådan situation skulle uppstå... Slå om.
 
Vad sägs om att båda slår samtidigt och hamnar i ett klassiskt svärdlås/ hjaltlås, eller vad man ska kalla det. Då kan dom stirra varandra i ögonen och säga klichéaktiga glåpord till varandra, ända tills någon vinner ett styrke slag.

Eller så kan det bli som i den sista scenen i Rocky 2(eller vilken av dem det nu är) Då apollo vill ha revansch. :gremgrin:
 
Re: Öppna strid (OT)

svärdlås/ hjaltlås, eller vad man ska kalla det

I vissa Star Wars-spel heter det saberlock... kul å veta iaf... detta var helt OT bara så du vet...
 
Låt säga att man går på RÖR då, men om RÖR är lika också.

Är det så illa går det ju slå en 6 sidig... Den som slår högs vinner. Eller så blir ingen av dem anfallare, och ingen får anfalla, och öppningen görs om nästa runda.

/Honken
 
Back
Top