verlandes.
rollspelskollektivet
Jag var med i en podd, angående Teufelsamlingen och annat. Jag pratar väldigt fort och svamligt, det är knappt så att jag själv hör vad jag säger - men det finns att lyssna på via Materialist Game Labs!
Drar denna på lunchen!Jag fick nöjet att spelleda Drakborgen med Äventyrarna Rollspelspodd. Ni kan lyssna på den tjänst ni normalt använder men även på Spotify.
View attachment 30966
Det bästa Drakar och Demoner 2023-äventyret med en av Sveriges bästa och mest välproducerade poddar? Detta kan bara bli en sann succé!Jag fick nöjet att spelleda Drakborgen med Äventyrarna Rollspelspodd. Ni kan lyssna på den tjänst ni normalt använder men även på Spotify.
Det måste ju vara rekord på snabbaste fuck-up av Jörgen med hans facklaDet bästa Drakar och Demoner 2023-äventyret med en av Sveriges bästa och mest välproducerade poddar? Detta kan bara bli en sann succé!
Av de poddar jag lyssnat på så vet jag ingen som spelat det.Finns det någon AP-podd som spelat äventyret Kronografens hemlighet till Ur varselklotet?
Detta undrar jag också vad som hände med rollspelsradion.se. Gillade deras Genlab Alpha och allt kände så uppstyrt med sida och sådant. Sedan slutade de. Men kan gissa att det är mycket jobb att hålla igång. Hade gärna hört mer från dessa.Vad hände med Rollspelsradio - ett spel i taget? För det blev verkligen ett spel i taget - det blev väl bara ett spel? 52 bra och ibland riktigt långa avsnitt av M:Å0 Flykten från Paradiset och sen tystnad - ingen förklaring.
Gjorde dom fler? Tappade dom sugen? Dog bandspelaren? Har jag bara fått något om bakfoten? Nån som vet?
Fick Mutant nostalgi och lyssnade på ett par avsnitt nyligen och det håller än. Kommer ihåg att de sa att de brände ut sig, en kampanj fick räcka.Detta undrar jag också vad som hände med rollspelsradion.se. Gillade deras Genlab Alpha och allt kände så uppstyrt med sida och sådant. Sedan slutade de. Men kan gissa att det är mycket jobb att hålla igång. Hade gärna hört mer från dessa.
Håller med. Riktigt bra!Fick Mutant nostalgi och lyssnade på ett par avsnitt nyligen och det håller än. Kommer ihåg att de sa att de brände ut sig, en kampanj fick räcka.
Måste nog säga att för mig så är det bland bästa spelledarskapet, hur de bryter mellan scener och beskriver saker är nog bland det bästa jag lyssnat på.
52 avsnitt- spelade de färdigt?Håller med. Riktigt bra!
Fattar att de inte orkade mer. Kräver mycket tid att göra allt.
Rollspelsradio gick i mål med Genlab Alfa. Ganska säker på att dom i sista avsnittet "avslöjar" att nästa kampanj ska bli Coriolis, men som bekant så släpper de aldrig något nytt. Dom har varit en stor inspirationskälla till andra poddar så man hoppas ju att de hittar tillbaka någon gång52 avsnitt- spelade de färdigt?
(det är jobbigt som lyssnare när det avbryts mitt i,som mina favoriter i Telling Tales som avbröt Jättekampanjen Törnetronen till Symbaroum ca 400 timmar in, men man kan ju inte klara efterssom det är gratis även om jag hade kunnat betala för att de skulle spela klart).
Ett annat sätt är att göra som Syndikatet. De har långa långa uppehåll och såsläpperde igen (hoppas så även denna gång för de är verkligen bra!)