Varför blir Kickstarters ofta försenade?

Alltså, det känns som att det är en hel del spekulation här

Ja. Jag skulle gärna se ordentliga siffror på det förstås.

Och det är ju lite så jag planerar att göra också – jag har visserligen ett företag numera, men jag kommer att köra en Kickstarter för LCB för att kunna få råd med illustrationer och kostnader, inte för att "flytta ekonomisk risk".

Nu är det väl att flytta ekonomisk risk alldeles oavsett? Du tar in pengar från konsumenter i förväg istället för att bära risken själv eller via investerare. Men eftersom du antagligen som bäst kommer gå med en marginell vinst faller väl dina projekt i kategorin "få ett hobby-projekt att bli verklighet".
 
Jag kan säga att med undantag av Fria Ligan så är jag ganska säker på att nästan alla de jag [min kursivering] backat antingen är rena hobbyister eller i sammanhanget små skapare.

Det här är anekdotiskt, och inte så relevant.

Finns det siffror på vilka som står bakom projekten (här är flera faktorer intressanta: framgångsrika projekt, hur mycket pengar handlar det om, hur avgränsar man en kommersiell aktör mot en hobby-aktör, etc) så vore det spännande att ta del av!
 
Nu är det väl att flytta ekonomisk risk alldeles oavsett? Du tar in pengar från konsumenter i förväg istället för att bära risken själv eller via investerare.

Det resonemanget funkar bara om de båda varianterna faktiskt är realistiska alternativ. "Bära risken själv" funkar ju bara om man faktiskt har pengar att riskera. Och "via investerare" bygger ju på att man faktiskt hittar sådana.

Sedan, om man ska vara sådan, så är ju den som backar ett projekt på kickstarter en investerare. Det är inte en förköpsplattform, det är en investeringsplattform där en av de saker du kan belönas med för att du investerar är ett exemplar av den färdiga produkten.
 
Ungefär lika relevant som dina svepande o-underbyggda påstående, då.

Förstår inte riktigt varför det här rör upp sådana känslor ärligt talat.

Mitt "svepande o-underbyggda påstående" är ju inte mindre "svepande o-underbyggt" än påståenden om att "de flesta som håller i Kickstarters är ovana med projektledning".
 
Last edited:
Låter som förköp kan jag tycka :)
Det kan du tycka precis hur mycket du vill, det blir inte mer sant för det.

1749928876818.png

Att backa ett projekt är en investering; man är på intet sätt garanterad någon reward.

Om man själv sitter och hittar på att det är förköp och sen blir sur för att det visar sig inte vara så som man hittade på, så är ju det rätt mycket av ett självmål.


Du har alltså helt rätt i att alternativet till förköp är att antingen själv pröjsa eller att ta in investerare. Via kickstarter till exempel.
 
Ungefär lika relevant som dina svepande o-underbyggda påstående, då.

Det är också lite fascinerande att du väljer den här ingången när jag i samma inlägg skrivit: "Finns det siffror på vilka som står bakom projekten (här är flera faktorer intressanta: framgångsrika projekt, hur mycket pengar handlar det om, hur avgränsar man en kommersiell aktör mot en hobby-aktör, etc) så vore det spännande att ta del av!"

Alltså, jag vet inte. Jag har en uppfattning om att det är på ett sätt (som verkar skilja sig från din, kanske, lite oklart ärligt talat), och jag ser gärna empiri som relaterar (oavsett hur) till min uppfattning.

Det är extremt svårt att förstå varför du tycker det är så provocerande.
 
Jag har så gott som bara backat Kickstarters från folk med vana av utgivning eller professionella skapare som utvidgar sina affärsmodeller, och de har alla levererat i tid. Det enda undantaget var JourneyQuest säsong 4 där allt gick bra fram tills filmningen skulle starta under sommaren 2020...
 
Jag för min del tycker att:
1. Det är toppen med crowdfunding för hobbyprojekt.
2. Det är ocoolt att kommersiella intressen använder crowdfunding för att slippa ta ekonomiska risker.
3. Det är helt rimligt att vara irriterad över försenade leveranser från crowdfunding-projekt, i synnerhet sådana som är skapade av kommersiella aktörer, oavsett disclamers om att det inte är säkert att man får det man betalat för.'
4. Det är jävligt oklart hur punkt 1-3 kan vara kontroversiella.
 
Så, lite empiri.

Jag har tagit leverans av 1003 lyckade kickstarters. Inte bara rollspel, men till största delen relaterade till spelhobbyn på något vis.

Av dessa har 126 varit från något så när etablerade företag - med en rätt generös definition av "etablerad".

Så nästan 90% har varit från hobbyister eller riktigt små företag.
 
MODERERING

Eftersom det börjar gnabbas lite väl mycket, och eftersom flera personer ser den här tråden med en mycket specifik frågeställning som en ursäkt för att diskutera helt andra saker med kickstarters än det faktum att de ofta blir försenade, låser jag tråden en stund. När jag öppnar den vill jag att det bara diskuteras varför kickstarters ofta blir försenade, och att det sker på ett artigt sätt. Om DU vill diskutera något helt annat om kickstarters än förseningar -- starta en ny tråd!
 
Gomorron!

Nu är tråden öppen igen. Använd den för att diskutera varför kickstarters ofta blir försenare, och inget annat. Eller gå ut och njut av det fina vädret.
 
Många av de kickstarters jag varit intresserad av (och en del av jag avstått ifrån) har blivit rejält försenade.

Vad är vanligaste orsaken till det?
Lite nyfiken ur ett projektperspektiv.
Riotminds var rejält sena med sina, rejält,..namnet Ereb Altor verkar vara generellt drabbat då även senaste inkarnationen går mot året till hösten.

Jag tror det enda jag backat som varit i närheten av angiven tidsram är nytryckningen av Kari Läppinens Achilles Wiggen.

Underskattar man arbetsinsatsen som behövs?
Överskattar man de tillgängliga resurserna man har ?
Externa faktorer som tryckeristrul (dvs underleverantörer osv)

/C

I fallet Ereb Altor beror det på att delar av teamet fått helt andra förutsättningar att jobba med vårt hobbyföretag (vilket vi ju nu vet nästan alltid är fallet). Det var inget vi kunnat förutse och nu får vi (och ni) leva med det och med löftet att vi kommer släppa produkterna och de kommer till och med bli bättre eftersom vi haft möjligt att stoppa in mer text och bild.

Kopparhavets hjältar blev försenad av samma orsak. Sirenens klagan tror jag inte blev nämnvärt försenad.

Bör man ta höjd för detta? Jo, men det är väldigt svårt att förutse. För att inte säga omöjligt.

Hade vi jobbat 40h/vecka med detta hade det inte varit några problem naturligvis.
 
@God45 - hur tänker du?

Att man lägger pengar på saker man vill ska bli verkliga. Sedan får man bli glad om de blir det men man kan inte bli upprörd om det inte blir riktigt. Det är som att donera pengar till Amnesty, det är trevligt om de kan stoppa tortyr någonstans, men händer det inte så händer det inte.

Men jag har bara stöttat rollspels grejer. Så blir inte de färdiga får jag skriva min egen version.
 
Så, lite empiri.

Jag har tagit leverans av 1003 lyckade kickstarters. Inte bara rollspel, men till största delen relaterade till spelhobbyn på något vis.

Av dessa har 126 varit från något så när etablerade företag - med en rätt generös definition av "etablerad".

Så nästan 90% har varit från hobbyister eller riktigt små företag.

Oj! Om 1003 levererade infinner sig förstås också frågan: hur många levererade inte?

Både kul och möjligen oväntat att även så många små aktörer faktiskt levererar. Det hade jag inte gissat på. Du bör ha fått en ganska stor (?) andel av din samling från dem. Om du nu behåller grejerna (du bör väl ha handlat för åtminstone en halv miljon, eller?).
 
Last edited:
Back
Top