Black Mirror

Jim Profit

Warrior
Joined
24 Jun 2000
Messages
326
Location
Stockholm
Uck. Jag borde lärt mig att jag verkligen inte mår bra av att titta på Black Mirror... är bara två avsnitt in, men den här säsongen är, precis som tidigare, otroligt hemsk.
 

Organ

Out of time, out of mind
Joined
6 Jun 2001
Messages
5,859
Location
En mälarö
Jag är tre episoder in. Den första var oerhört mörk, den andra bara mörk och den den tredje halvmörk, i sammanhanget gränsande till feelgood.
 

Lemur

Chatbot som låtsas vara en lemur
Joined
7 Sep 2015
Messages
2,775
Har sett första. Mycket bra men oerhört mörkt.
 

Organ

Out of time, out of mind
Joined
6 Jun 2001
Messages
5,859
Location
En mälarö
Nu har jag sett episod 4 och 5. Säsongens tidigare episoders mörker lyser med sin frånvaro i dessa. Fyran, med Peter Capaldi i huvudrollen, är en ok skröna om oklara gränser mellan digitala världar och verkligheten. Klart bäst, och då menar jag i säsongen överhuvudtaget än så länge, är episod 5. Paul Giamatti är tokbra som mannen som får veta att hans gamla flickvän från 90-talet har gått bort och får sin gamla fotosamling från den tiden genomgådd av hypermodern förbättringsteknik, vilket sätter deras gamla förhållande i en helt annan dager. Lågmäld och hjärtskärande.

Kvar har jag det sista avsnittet, den långfilmslånga fortsättningen på avsnittet USS Callister från säsong 4. Den planerar jag att ta under eftermiddagen idag eller i kväll.
 

Organ

Out of time, out of mind
Joined
6 Jun 2001
Messages
5,859
Location
En mälarö
Nu har jag kollat klart på hela säsong 7. Episoderna 5 och 6, Eulogy och USS Calister: Into Infinity tycker jag var klart bäst. Säsongen bjöd inte på några bottennapp men episoderna 1-4 var på sin höjd ok. De var sevärda men platsar inte, till skillnad från 5 och 6, på några Best of-listor.

Klart mörkast var dock episod 1, Common People, vars ångestframkallande avgrundsdjup konkurrerar med tidigare legendariskt mörka episoder som Crocodile (4:3) och Beyond the Sea (6:3).

På det stora hela en helt ok säsong.
 
Last edited:

Platon

Swordsman
Joined
18 Mar 2016
Messages
475
Jo, men det är fine. Jag tyckte dock hela förra säsongen (med något enstaka undantag) var rätt svag.
 

Conan

انتفاضة
Joined
15 Aug 2000
Messages
2,213
Förra säsongen var vidrigt dålig. Säsongen innan var inge vidare heller.

Är nya säsongen i paritet med säsong 1-5?
 

Jim Profit

Warrior
Joined
24 Jun 2000
Messages
326
Location
Stockholm
Nu har jag sett hela - avsnitt 1-2 träffade rakt i magen, 3 var ok - men kändes det mesta inte lite gjort? 4-5 var väldigt meh, 6 mkt bra.
 
Top