Enkelheten. Du har inte en massa tabeller (Rolemaster, jag tittar på dig) eller överdrivet komplicerade regler med bonusar som stackar på varandra och får spelarna att jaga obskyra talents (D&D jag tittar på dig). Spelarna är fria att själva bestämma sin väg framåt, utan att behöva ta hänsyn till någon path eller career.Hej, välkommen hit! Jag har aldrig spelat WEG-D6 Star Wars men har förstått att det är omtyckt. Vad är det bästa med spelet?
Frihet är stigen till den mörka sidan. Frihet leder till hänsynslöshet. Hänsynslöshet leder till fri tanke. Fri tanke leder till lidande.Spelarna är fria att själva bestämma sin väg framåt, utan att behöva ta hänsyn till någon path eller career.
Wtf? Frihet leder till den mörka sidan? För att de har kakor eller vadå?Frihet är stigen till den mörka sidan. Frihet leder till hänsynslöshet. Hänsynslöshet leder till fri tanke. Fri tanke leder till lidande.
Ja alltså jag har ju kört en jäkla massa andra system också både som GM och spelare, men jag återkommer alltid till WEG-D6. Men nog finns det skälig kritik mot systemet alltid, fördelen är att jag kört det så jäkla länge att jag kunnat polera bort många av problemen. Min erfarenhet är att de flesta av problemen ligger hos oerfarna GM, snarare än systemet i sig.Lite imponerad av att du har hittat ditt system och stannat i det. Har sällan hört något dåligt om just det systemet annat att det kräver en rejäl samling av T6or.
Kör du 1ed, 2nd eller reup versionen?Ja alltså jag har ju kört en jäkla massa andra system också både som GM och spelare, men jag återkommer alltid till WEG-D6. Men nog finns det skälig kritik mot systemet alltid, fördelen är att jag kört det så jäkla länge att jag kunnat polera bort många av problemen. Min erfarenhet är att de flesta av problemen ligger hos oerfarna GM, snarare än systemet i sig.
Jag kör en hårt modifierad 2nd Ed från -92. Scale-reglerna till exempel har jag kastat åt skogen.Kör du 1ed, 2nd eller reup versionen?
och välkommen