Jag kan väl tycka att folk som varit inne på att inte spekulera om vilka förmågor som dyker upp nästa runda, eller om ej valda, blir kvar och så främst bidrar med brus. Där håller jag de som sagt att den diskussionen är inte värd att ta som klart mer konstruktiva. Enkelt tänker jag, för folk att glida in i den diskussionen annars istället för att diskutera det vi kan ta på.
Sidd har fladdrat runt, men upplever att det handlar mer om förvirring och missförstånd, än något som rödar. Detta i kombination med att Sidd är Sidd i sitt vanliga maner.
Anth är jag mer osäker på. Känns som en låsning där en ansats gjorts för att missförstå Sidd. Samtidigt är det två parter i den sörjan, Sidd har varit jäkligt otydlig i sina resonemang vilket inte skapat så mycket av substans.
BM dyker in från och till, här upplever jag att det finns mer substans och tankar om spelet som kan vara gynnsamma att hantera. En del handlar dock om att resa i missförstånd och oklarheter som skapats av Sidd.
Så just nu, känns som Sidd skapade en oreda, samtidigt som andra försöker spekulera i vad som finns för val och inte till nästa runda. Där håller jag väl med Brynolf, som sa att det är en icke-fråga då vi får svaret på hur det fungerar direkt i runda 2.
Poj, försiktig. Svårt att läsa av tillsammans med Stradh som varit osynlig fram till nu.
Vimes, här ser jag att konstruktiva diskussioner förs mellan honom och Brynolf (tror jag) om hur AD ska hanteras. Tror jag noterat att BM deltagit i de diskussionerna också. Vilket känns som diskussioner som tillför något till byn, snarare än att tjabla bort utrymme på frågor som i mina ögon varken ger till eller från.
Vi har väl egentligen tre viktiga frågor.
1. Hur förhåller vi oss till AD?
2. Hur förhåller vi oss till väktare kontra siare?
3. Hur känner vi inför övriga spelares spel?
Så ser jag på det hela just nu.