Fundering. Vill du ha allt?

Vill du allt eller nöjer du dig med det som behövs för att spela?

  • Jag vill ha allt till alla rollspel jag köper!

    Votes: 1 1.8%
  • Jag vill ha allt till några utvalda rollspel jag köper!

    Votes: 30 54.5%
  • Jag nöjer mig med det jag kommer att använda!

    Votes: 24 43.6%
  • Jag äger inga rollspel!

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    55

Magnus Seter

Ansvarig utgivare
Staff member
Joined
24 Nov 2000
Messages
14,688
Location
Stockholm
Det står ju några rollspel i min bokhylla. Som ni kanske också har förstått lider jag av svår "jag vill ha allt till ett rollspel"-syndromet. Alltså, jag vill ha en komplett produktlinje.

Jobbigt under D&D3-eran, men också under WFRPv4-tiden. :(

Vissa andra spel har hanterbar utgivningstakt att jag inte känner stressen, till exempel Drakar och Demoner från Ligan. Men där vill jag också ha allt. Och det är ju mycket lättare när det inte kommer 12 böcker om året.

Men jag vet ju att det finns rollspelare som inte är som jag, utan som nöjer sig med en regelbok och så är det bra sen.

Hur förhåller du dig till detta fenomen?
 
Jag ser mig inte som en samlare, utan mina rollspelsböcker är i första hand mitt referensbibliotek och i andra hand min inspirationskälla. Så jag har sällan något behov av att köpa böcker i en produktlinje om de inte verkar användbara för mig.

Det enda rollspel där jag tycker det vore trevligt att ha en komplett samling bara för att ha en komplett samling är Mutant Undergångens Arvtagare, eftersom det var "mitt" första RIKTIGA rollspel. Visst hade jag spelat lite mutant, drakar och demoner, och DnD redan innan, men det var i och med MUA som jag gick in i hobbyn med hull och hår.

Plus att typ all mutant-böcker till UA faller under inspirationskällor i alla fall.

Men även om jag inte lyckas kompletera med de två sista ulvriketböckerna så kommer jag inte förlora sömn över det.
 
jag har sällan något behov av att köpa böcker i en produktlinje om de inte verkar användbara för mig
Men hur vet en det innan en läst produkten :)
Det finns ju alltid något användbart i vilken bok som helst liksom.
 
Men hur vet en det innan en läst produkten :)
Det finns ju alltid något användbart i vilken bok som helst liksom.
Jag brukar läsa produkten innan jag köper. Eller titta på en tillräckligt ingående review för att känna mig säker.

Det kan absolut finnas något användbart i vilket bok som helst, men om boken i sig skall vara användbar för mig behöver innehåller kompensera för hyllplatsen den tar upp, och priset.
 
För vissa spel vill jag ha alllt. För en del andra räcker grundboken.

Sedan vill jag ju ha ett ex av allt jag korrläser, även om jag aldrig kommer spela det i en del fall.
 
There are games that are fun to create, there are games that are fun to play, there are games that are fun to read and maybe own for a while and pass on to someone else.

I haven't collected games since Atlas Games published Ars Magica 5th edition like 20 years ago. I have created and played and read a ton of games since then. YMMV.
 
Jag nöjer mig med det jag kommer använda! Huvudsakligen sånt jag kör direkt vid spelbordet, möjligen ett o annat jag bara är nyfiken på. Känner inget behov av att ha allt som släpps ens till favoritspelen.
 
Möjligen hade det varit kul att ha allt till Mutant 2089, bara för att det var så fett när jag var just i rätt ålder. Omslagen speciellt. Men jag har inte gjort minsta ansats att förverkliga detta. I realiteten vet jag att det nog mest är grundreglerna & Techno 2090 som jag har nån egentlig användning för, och PDF duger fint där.
 
Det finns flera produktlinjer där jag vill ha allt, helt klart. På sätt och vis löser Fria Ligan det åt mig genom att växla över till enbart engelska för till exempel Symbaroum. Engelska böcker till svenska rollspel vill jag inte ha 😃 Och Eloso har tyvärr löst Call of Cthulhu Sverige genom att inte ge ut något mer...
 
Jaa han har också på ett högst misstänksamt vis hålit låg profil i "hur mkt lägger du på din spelhobby"-tråden.
Det är väldigt supspekt alltihopa :)
Alternativet "Lika mycket som resten av rollspelsverige tillsammans typ" fanns ju inte med
 
För tio år sedan tittade jag på mina böcker och frågade mig om jag brydde mig om böckerna. Det gjorde jag inte. Nu har jag förvisso kanske 20 rollspelsböcker kvar men jag sålde ju exempelvis 6 kg Deadlandsböcker och jag gav bort alla böcker som utkommit till urgamla Drakar och demoner till en kompis.

Efter en hårddiskkrasch förlorade jag 1000+ rollspel jag hade liggande.

Jag blev förvånad när jag kände en lättnad istället för saknad.

Eftersom jag har läst och spelat allt mellan himmel och jord, så har jag en policy: jag köper bara om jag kan tänka mig använda spelet inom tre månader.
 
Jag är mer samlare än jag är rollspelare, och har väldigt lätt att tänka att jag vill ha ALLT till spel, framför allt om spelen är snygga.
 
Jag brukade vara att JAG VILL HA ALLT & JAG VILL HA DET NUUUUUUU!!!!!
Men så började jag fundera på hur mycket vi köpte till DoD-1985. Vi köpte det mesta men vi hann ju inte ens igenom 1/3 av det. Ännu värre med Chock. Allt köptes och vi spelade cirka 5-6 ggr. Mutant 2089 däremot så spelade vi igenom så gott som allt. Mutant 1985 där han vi igenom det mesta.
Med DoD-23 så började jag med att köpa allt som kom ut men när jag nu tittar på hur mycket (läs litet) vi spelat igenom så bestämde jag mig att snyft snyft inte vara med på kickstarter på Trudvang o_O :eek:🪦⚰️. Det var ett jättesvårt beslut men nu några månader senare så är jag fortfarande i livet.
Till twilight 2000 har jag skaffat allt utom operation reset. Mitt dilemma är att vi inte är direkt förtjusta i open sandbox. Vi föredrar mer rälsat. I stil med äranas väg och drakkejsarens hemlighet. Man kan välja fritt vilket äventyrsplats man vill till men allt leder fram mot slutet med bossfight. Perfekt upplägg och passar oss perfekt. Alltså måste jag sitta och skriva eget material till Twilight 2000 där början är tydligt (starten till operation reset) men sedan måste spelarna försöka att långsamt uppfylla diverse objekt och driva ryssen ut från sverige och långsamt återställa demokratin. Nu sitter säkert någon SL och tycker att jag svär och förbannar i kyrkan men vi är olika. Jag gillar rälsning med tydlig färdriktning. Då kan alla i gruppen mäta hur långt vi har kommit och kampanjen har en tydlig början och slut.

Så nu satsar jag på att bara köpa det jag behöver för att spela.....och hoppas att det funkar.
 
Förr ville jag ha allt till vissa spel. Numera vill jag ha vissa saker till vissa spel. Sånt jag är nyfiken på, vill läsa eller spela.
 
Förr köpte jag väldigt mycket. Idag köper jag inget. Någonstans märkte jag att det gav mig inget. Spelen jag äger finns kvar och kan väl spelas vid behov. Men jag upplever att mycket är lika samma, bara med små skillnader, när det kommer till rollspel på marknaden.
 
Back
Top