Ge mig tips på bra,billiga och enkla att tillreda drinkar.

Just drinken Dry Martini har jag en annekdot om.

Första gången jag skulle gå på krogen efter att jag fyllt 18 så beställde jag en Draja för att ja jag hade ännu sämmre koll på drinkar då än nu och farsan gilla ju draja och James Bond drack ju draja och James Bond är ju cool så i ett försök att vara världsvan och sofistikerad så beställde jag en Dry Martini shaken not stirred och reslutat av det hela var att jag tog en klunk som jag inte lyckades svälja och sedan gick jag in på toan och spottade i handfatet och resten av drinken gav jag bort till en kompis och sen dess har jag inte vågat på att testa mig på en Dry Martini igen 😂
 
Visserligen ingen drink utan en shot men jag är barnsligt förtjust i Baby Guinness, både smaken, utseendet och själva grejen. Häll valfri kaffelikör till två tredjedelar i ett shot- eller snapsglas och toppa den sista tredjedelen med valfri gräddlikör sakta och försiktigt över en uppvänd sked så att likörerna skiktar sig. Sedan sänker man den i ett svep.
Denna shot har jag hört talas om men aldrig testat men både kaffelikör och gräddlikör är ju smaskens 😊
 
Tre snabba och och (ganska) enkla:

Enzoni
3 cl gin, 3 cl Campari, 2 cl citronjuice, 1,5 cl sockerlag, 5–6 vindruvor. Skaka med is och sila.

Daiquiri
6 cl ljus rom, 3 cl limejuice, 2 cl sockerlag. Skaka med is och sila.

Tequilacola
5 cl tequila, 12 cl Coca-Cola, 0,2 cl Angostura om du har. Bygg i glas med is och rör om. (Om du har i lite limejuice typ 1,5cl, blir det en Batanga, vilket är ett rejält namn på en drink tycker jag!)
 
Last edited:
Tre snabba och och (ganska) enkla:

Enzoni
3 cl gin, 3 cl Campari, 2 cl citronjuice, 1,5 cl sockerlag, 5–6 vindruvor. Skaka med is och sila.

Daiquiri
6 cl ljus rom, 3 cl limejuice, 2 cl sockerlag. Skaka med is och sila.

Tequilacola
5 cl tequila, 12 cl Coca-Cola, 0,2 cl Angostura om du har. Bygg i glas med is och rör om.
Daiquiri har jag testat innan men dom andra har jag aldrig testat så dom låter intressanta.

Hur gifter sig smaken av tequila med cola, jag är lite skeptisk men har iofs testat andra skumma smakkombinationer med cola som 70-tals drinken ouzo and coke som förvånansvärt gick ned ganska lätt så tequila och cola kanske inte är så hemskt som det låter.
 
Jag är ganska svag för drinkar med pisco som bas. Varför inte en klassisk Pisco Sour? En som jag tyvärr aldrig testat men som jag tycker låter toppen är Peruvian Elder Sour. Den innehåller pisco, fläderlikör och limejuice och, ibland, äggvita.
 
Hur gifter sig smaken av tequila med cola, jag är lite skeptisk men har iofs testat andra skumma smakkombinationer med cola som 70-tals drinken ouzo and coke som förvånansvärt gick ned ganska lätt så tequila och cola kanske inte är så hemskt som det låter.
Svårt att svara på eftersom smak är så subjektivt, men jag är själv förvånad över hur tequila väl blandar sig med cola. Beroende på proportionerna förstås, men om man är trött på sötman i en rom och cola, gör tequilan jobbet bra i en Batanga, utan att sluta vara lättdrucken.

Sedan tipsade en bartender om att använda lagrad tequila, och då blir det nog ännu rundare och mer djup.
 
En annan favorit är Negroni: lika delar gin, söt röd vermouth, och campari. Personligen gillar jag med en strimla klämt apelsinskal.

Antingen rakt så (gärna med is för egen del), eller om det är varmt med mycket is och byt ut ginen mot mineralvatten (eller sockerdricka om man är åt det sötare hållet) för en americano.
 
White Russian har ju redan nämnts, en gammal favorit hos mig, men jag vill passa på att slå ett slag för White Leprechaun, som alltså är exakt samma grej fast med irländsk whiskey istället för vodka (Jameson är bra). Jag gillar min med en skvätt vispgrädde innan man fyller upp med mjölken. Rekommenderas!
 
Back
Top