Mogger
Hipsteranka
Störda grejer
Det kommer du iaf få.
Störda grejer
Det kommer du iaf få.
Böckerna är verkligen lovecraftian om man skrapar lite på ytan! Så jag håller absolut med dig att jag vill se mer av det i serierna om det finns utrymme. Men de kan börja med att avsluta en serie lika starkt som den startar, då är jag nöjd.Ja, visioner och drömmar kanske inte låter som den mest roliga form av magi. Jag hoppas mer på wierd shit som det fanns en hel del av i böckerna. Störda grejer på gränsen till det Lovecraftianska typ.
"Pröva allt en gång, utom incest och folkdans" som det heter.
HBO. Samma som alltid.Vilken tjänst?
Det låter ju toppen! Gav upp på serien efter halva första säsongen då jag fann den dötrist, men om det går mot detta kanske den är värd att ge en chansTyckte allt i boken blev mer och mer bananas vilket kan vara lite kul men kan bli pannkaka också.
Trodde det var måndag i usa men det är visst söndag där och måndag här.
Jag gillade de 2 första säsongerna så mycket att jag läste boken. Nu är jag lite skeptisk inför den här säsongen. Tyckte allt i boken blev mer och mer bananas vilket kan vara lite kul men kan bli pannkaka också.
Jag såg exakt likadan ut, tyckte det var en riktigt dålig ändring. Här hade man kunnat göra något betydligt bättre.![]()
Foto taget på mig i soffan när Rhaena Targaryen tämjer Sheepstealer genom att bara hoppa upp på hans rygg, istället för att mata Sheepstealer med färska får varje dag i flera månader (för att sedan i den följande striden bete sig som en golle).
Tyckte också att översteprästens agerande kändes väldigt orimligt.
Alltså hennes poäng är väl att det är viktigt att det bara är legitima personer som kan gå bli lorder, vilket kanske man kan köpa under brinnande inbördeskrig, men jag förstår inte varför hon inte bara säger att vi fixar det där med tronarvingen så fort kriget är över.Det finns säkert någon naturlig adelsdum förklaring till varför drottningen inte vill erkänna sjöfararsnubbens söner, men för mig kändes den konflikten lite konstruserad. Så länge du svurit trohet och står på min sida skiter jag i om du utser din häst till din tronarvinge!
Jag utgår från att planen för Hightower-släkten trodde fejk-pojken skulle bli mördad direkt. Men det där med draken är faktiskt bananas om de inte konfiskerade den.varför låter man Hightower-familjen behålla hans drake? Och vad är den långsiktiga planen här, att den trettonåriga pojken kommer hålla uppe lögnen resten av sitt liv?
Nämndes det inte att det finns frågetecken kring hennes egna barns legitimitet och att det därför är bäst att inte oäktingar nämns överhuvudtaget och att det var anledningen till att sjörövar-Fabbes (minns fan inte vad någon heter i den här jäkla serien) söner inte erkändes? Don't mention the war liksom.Det finns säkert någon naturlig adelsdum förklaring till varför drottningen inte vill erkänna sjöfararsnubbens söner, men för mig kändes den konflikten lite konstruerad. Så länge du svurit trohet och står på min sida skiter jag i om du utser din häst till din tronarvinge!