PROMOTION Ereb Altor Kickstart 18/6

Jag tror att nästa töjmål blir upplåst inom några dagar och att VTT-modulerna blir upplåsta i slutpushen. Däremellan blir det förmodligen den sedvanliga KS-melassen.

Jag lade till fyra Välkomst-foldrar, men minskar nog till två i samband med att jag lägger till VTT-modulerna.
 
Jag tror att nästa töjmål blir upplåst inom några dagar och att VTT-modulerna blir upplåsta i slutpushen. Däremellan blir det förmodligen den sedvanliga KS-melassen.
Jo. Det var en del gnäll under Trudvang från ngn backare som ville ha nya töjmål varja dag typ. Lär väl komma här också.
 
Jo. Det var en del gnäll under Trudvang från ngn backare som ville ha nya töjmål varja dag typ. Lär väl komma här också.
Tror ändå detta är lite annan crowd än Trudvangarna - som önskade minis et c, känns som de kom mer från KS-sfären än just Dragonbane. Detta (Ereb) är ju för dedikerade DB-spelare, så känns som en annan typ av önskemål. Tygkartan tex, vilket jag förstår varför det inte var med (produktionstid).

Intressant backerdata som potentiellt är lite skev - tex kan ju stora delen av svenska backningen handla om sirenen.

United States
180 backers
Sweden
154 backers
United Kingdom
50 backers
Germany
28 backers
Canada
17 backers
Australia
11 backers
Denmark
11 backers
Italy
8 backers
Norway
7 backers
Belgium
5 backers
 
Nog föremål för en egen tråd, men 0 backare från Finland? Känner en finländsk branschkollega som nämnt CoC. Slog rollspelen inte där?

Borde inte t ex Drakar och Demoner varit lite uppmärksammat på 80-talet bland finlandssvenska ungdomar?
 
KAN ju vara så att de finska spelarna - om de finns, plockat upp Ereb på svenska redan. Men ja, det är intressant - kan inte påminna mig om att jag sett stora andel uppenbart finska medlemmar på DB discord.
 
Törs man fråga vad ni räknade med, vad ni hoppas på och vad ni tror nu?
Oavsett så kan det vara läge snickra på fler töjmål, om det inte redan är preppat. Med tanke på hur väl underbyggd kampanjen är så är det säkert redan gjort ;)

Min gissning är den korsar millen, som minst.

Siffrorna för svenska var: 678 backers pledged SEK 750,640 - kikar man på jämförelse mellan denna och svenska på Kicktraq så låg denna betydligt bättre dag 1 och 2. 180k resp 80k.
 
Back
Top