Rutland Warhammer 40K - Space Lords

Ja, uppslutningen till krigsrådet var ju lite tunn.
Hade inte några som sänt trupper till death watch kunnat omprioritera?
Death watch känns ju som något man ägnar sig åt när man har lite tunt i leden?

Jag säger inte att det var gurksnittarnas fel.
Dödspatruller är s.k. Kill Teams. Inte Death Watch som är en organisation specialiserad på Kill Team operationer mot Xenos
 
Dödspatruller är s.k. Kill Teams. Inte Death Watch som är en organisation specialiserad på Kill Team operationer mot Xenos
Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa.

Kan man doners marines till Death Watch?
 
Inget jag hade förväntat mig! 😉
Deras främsta vapen är överraskning... överraskning och rädsla... rädsla och överraskning... Deras två vapen är rädsla och överraskning... och hänsynslös effektivitet.... Deras tre vapen är rädsla, och överraskning, och hänsynslös effektivitet... och en nästan fanatisk hängivenhet till påven... Deras fyra... nej... Bland deras vapen... Bland deras vapen... finns sådana element som rädsla, överraskning...
 
Jaktsignalen ljuder och 200 Storm Reavers gör sig redo för expedition. Harpunerna välsignas och veteranerna smyckar sina rustningar med troféer från tidigare framgångsrika jakter. De mindre erfarna slår vad om sina kommande bragder.

Lord Captain Ahab står sedan på kajen med ordenskapitlets baner vajande i vinden och ser de utvalda marschera ombord på transportskeppen.
 
Ja, uppslutningen till krigsrådet var ju lite tunn.
Hade inte några som sänt trupper till death watch kunnat omprioritera?
Death watch känns ju som något man ägnar sig åt när man har lite tunt i leden?

Jag säger inte att det var gurksnittarnas fel.
Astropath kommunikationen kan vara plågad av warp stormar så alla ordrar har kanske ännu inte fått kallelsen. Vi kan avvakta något.

I väntan på ytterligare kommunikation så startar jag ”Lovsång protokoll: Δx3/562”
*utsöndrar ihärdigt, binärt, gnissel*
 
Nej. Men du kan använda ”Handel” handlingen för att donera Space Marines till en annan spelares ordenskapitel.
Måste båda parterna välja "handel" för att detta ska funka? Måste man så att säga komma överens om att "om du skickar 100 space marines till mig så skickar jag 100 material till dig" och sen får man hoppas att motparten också välja handel för att leva upp till sin del av avtalet.

Eller räcker det att ena parten väljer handlingen efter att man kommit överens så sker betalningen automatiskt?

Kan man helt sonika tvinga på någon spacemarines fast de inte vill för att skapa problem för dem med inkvisitionen om de går över 1000 (på bekostnad att man skapar ett mäktigare ordernskapitel som kanske kommer ha åsikter senare)?

Eller måste vi helt enkelt pröva och se?
 
1: Krig! Välj vilken/vilka planeter med pågående krig du skickar dina Space Marines till och hur många du skickar. (Att vinna krig ger ordenskapitlet Ära. Ära ger stora fördelar när positiva särskilda händelser inträffar. Att skicka fler Space Marines är att riskera att fler av dem dör eller drabbas av andra problem, därför är det en bra idé att samordna anfall med andra ordenskapitel så att risken sprids).
Förstår jag rätt att man kan skicka styrkor till olika planeter på samma gång?

Kan man skicka iväg alla astartes man har på uppdrag och om så, finns det några nackdelar med det?
 
Back
Top