Så är det nog lite för mig också. Plus att jag tycker att konsten kan hjälpa till att skapa en stämning.Hm. Jag tror att när jag använder skärm så är det mer liksom för att upprätthålla något slags tradition.
I Hackmaster heter den ”GM Shield”.Jag ville verkligen svara att spelarna var dumma och kastade saker på mig
Jag brukar oftast efter att ha slagit upp regeln i boken inse att det jag letade efter står på skärmen. Klassiskt fall av "lyft blicken"Jag använder den inte till någonting konkret direkt.
Jag ville verkligen svara att spelarna var dumma och kastade saker på mig, men alla gånger det har hänt har det visat sig att skärmen är värdelös som skydd mot sånt eftersom en bra skärm är ganska låg.
Tvärtom - vi är sådana veteraner att vi kan reglerna vid det här laget.Avsaknad av skärm antyder tydligt allt det jag hatar med moderna, äldre personer som är för inne i hobbyn och har varit det för länge: vi spelar rules light. Det finns lixom ändå inget att kolla upp. Jag har inte massa coola kartor och annat mystiskt här bakom, herregud vi är liksom här för att bara spela amatörteater.