Så talar en äkta cyniker!Det är väl bra, men cynikern i mig uppfattar det som symbolpolitik utan substans. Läser man lite mellan raderna så beror det på att "AI är inte tillräckligt bra ännu".
GW kan mjölka AI-hatarna lite extra medan AI-älskarnas köpkraft är oförändrad, alltjämt medan de som arbetar med kreativt skapade åt företaget inte ens nämns i/på produkterna i någon större utsträckning längre.
Det finns open source-modeller redan. Det kommer att bli fler och bättre. Jag är inte orolig för att AI ska försvinna.Men om de enorma investeringarna aldrig ger någon utdelning blir det svårt att bara fortsätta mata in berg av pengar på att subventionera att tillhandahålla tjänsterna gratis eller billigt.
Det går ju alltså jättebra att ha AI-musik på sajten - bara den inte är gjord till stora delar med AI. Låter väl ganska ok. Det är ju fortfarande svårt att göra bra ai-musik genom att trycka på en knapp.Music and audio that is generated wholly or in substantial part by AI is not permitted on Bandcamp.
Inte om du primärt lever på dina varumärken och IP.Ah, jag hade inte koll på deras licens - det där är ju en rätt sopig lösning. Känns förlegat att inte ha öppna licenser.
WotC verkar klara sig rätt bra med en öppen licens, tänker jag!Inte om du primärt lever på dina varumärken och IP.
Kan tänka mig att deras anti-Ai ställning faktiskt handlar om att Ai-förespråkare ofta också är förespråkare för att riva upp copyright, vilket skulle påverka företag som GW väldigt mycket.
Deras licens gäller väl bara kompabilitet med regelmekaniken, och inte deras IP? Du får ju inte kalla något du gör med OGL för Dungeons & Dragons.WotC verkar klara sig rätt bra med en öppen licens, tänker jag!
Ah, det är såklart sant! Men oaktat det tror jag inte att att den större delen av målgruppen hade slutat köpa officiella GW-grejor om det fanns tredjepartsmaterial tillgängligt.Deras licens gäller väl bara kompabilitet med regelmekaniken, och inte deras IP? Du får ju inte kalla något du gör med OGL för Dungeons & Dragons.
Det händer dock redan, med 3D-printers och liknande. Skälet att de pensionerade Warhammer Fantasy Battles var för att de inte kunde copyrighta saker som "dark elves" eller "imperial" — det är för generella termer. Och därför kunde ju folk hitta lite vad som helst gratis på nätet och sälja tredjepartsgrejer utan att GWs advokater kan jaga dem med C&Ds.Ah, det är såklart sant! Men oaktat det tror jag inte att att den större delen av målgruppen hade slutat köpa officiella GW-grejor om det fanns tredjepartsmaterial tillgängligt.
Inte vad jag hört. Det ska ha varit en frågan om att WhFB inte sålde så bra o de hade skrivit in sig i ett hörn med vad de kunde göra så de behövde något nytt. O Age of Sigmar ska sälja bättre än gamla WhFB.Skälet att de pensionerade Warhammer Fantasy Battles var för att de inte kunde copyrighta saker som "dark elves" eller "imperial"
Åtminstone ur deras perspektiv, delvis för att folk öppet kunde plagiera med pirat-3D som de inte kunde komma åt med advokater. Men sen var det säker fler saker som också avgjorde.Det ska ha varit en frågan om att WhFB inte sålde så bra
Mjo, det blir ju lite annorlunda med just dyra figurer, inser att mina tankar i frågan inte riktigt är överförbara på figurspelhobbyn (som jag inte har så mycket erfarenhet av).Åtminstone ur deras perspektiv, delvis för att folk öppet kunde plagiera med pirat-3D som de inte kunde komma åt med advokater. Men sen var det säker fler saker som också avgjorde.
Men du kan ju hävda copyright och registrera typ "Stormcast Eternals" eller vad de heter. Men inte "Wood Elves" och liknande.
Stora bolag har många advokater och tycker om att använda dem.Mjo, det blir ju lite annorlunda med just dyra figurer, inser att mina tankar i frågan inte riktigt är överförbara på figurspelhobbyn (som jag inte har så mycket erfarenhet av).
Helt rätt av dem, uppenbart plagiat ju.Stora bolag har många advokater och tycker om att använda dem.
Vi hade en liten studio som fick en C&D från TikTok för att vi hade "Tic" i vårt företagsnamn (vi hette "Tic Tek Toe", uppenbart baserat på luffarschack).![]()