Diverse uppslag till scenarion och kampanjer

Planetpatrullen
Retro space opera med viss superhjälte-karaktär med inspiration från Allan Kämpe, Buck Rogers, Legion of Space, Captain Future och Lensman.

Setting: Solsystemet i det 23e århundradet har omfattande bosättningar på många planeter och månar och flera rymdstationer av metropolstorlek. Men det interplanetära samhället är sedan ett årtionde slaget i spillror efter att solen (i strid mot alla vetenskapliga modeller) genomgått en mikro-nova och ödelagt stora delar av det inre solsystemet och i synnerhet Jorden. Den demokratiska federala republiken är ett minne blott, nu utgör solsystemet en mosaik av stadsstater, krigsherrar och rymdpirater (varav många gör anspråk på att vara republikens sista sanna företrädare och försvarare).

Rollpersoner: En sammanslutning av vetenskapsmän som kallar sig Hjärntrusten vill återuppbygga lag, ordning och frihet i solsystemet. För detta ändamål har de skapat Planetpatrullen - ett team av formidabla kämpar kapabla att bekämpa de tyranner och rövarfurstar som nu härjar bland de bebodda planeterna.
Var och en av rollpersonerna är en unik typ av kämpe, t.ex. en cyborg, en robot, en psioniker, en superintelligent savant, solsystemets bästa tjuv som nu bytt sida och slåss för det goda, etc.

Regler: Det finns många alternativ som kan passa beroende på önskad spelstil. För att framhäva kampanjens pulpigt heroiska karaktär kan man sno en ide från Solar System / Shadow of Yesterday - rp dör inte utan blir bara tillfälligt utslagna, såvida spelaren inte aktivt väljer att slåss till döden (kanske i utbyte mot en bonus / fördel på slagen).

Kampanjen: Med inspiration från Lensman är kampanjen uppbyggd som en lök där varje lager avslöjar att en större antagonist låg bakom den som besegrades i det föregående lagret. Rp börjar med att bekämpa rymdpirater, sekter, drogkarteller och dylikt för att till slut finna att mikro-novan som störtade solsystemet i kaos avsiktligt orsakades av en främmande civilisation som nu använder de kriminella ligorna och krigherrarna för att lägga alla människornas världar under sig.
 
Jag vill verkligen spelleda en Witold Gombrowicz inspirerad kampanj som drar inspiration från hans bok Pornografi om hur fascismen och rasismen har gjort det omöjligt att ha ett någon form av intellektuell tanke. Jag kan kasta någon form av genre på det och göra det till typ en World of Darkness kampanj antar jag. Men det skulle vara så mycket jobb och så beroende på spelare som vill spela karaktärer som är emotionellt + intellektuellt tomma.
 
Jag återkommer ibland till den här idén, hade varit kul att bygga typ ett konventsäventyr av det:

Trollkarlens långa vila
En ond och odödlig trollkarl hålls fången i stadens kyrktorn. För länge sedan misslyckades han med (och glömde således) den sista besvärjelsen som kvarstod honom. Enligt Shadowdarks regelbok återfår han sina besvärjelser först när han fått sina åtta timmars sömn - stadsborna har därför bundit honom jämte kyrkans magiska klocka som var fjärde timma klämtar med en besvärjad ringning och stör hans vila.

På morgonen till äventyrets start upptäcker stadens klockringare att klockan är bruten itu. Fyra timmar har gått sedan klockan sist ringde, om ytterligare fyra kommer trollkarlen vakna med alla sina fasansfulla krafter.
 
Last edited:
Superhjältar och realpolitik
Koncept: Victor von Dooms Latveria verkar vara någon slags central- eller östeuropeiskt land. Tänk om det hade haft en liknande historisk utveckling som den regionen hade under 1900-talet, hur skulle det kunna ha sett ut?

Inspiration: Marvel (Dr Doom, Hydra, Captain America, Winter Soldier), Hellboy, Godlike

Kampanjen kretsar kring ett Latveria-liknande land, beläget mitt i Europa. Det har styrts av en enväldig fursteätt som kan spåra sina rötter tillbaka till Rom och folkvandringstiden, och som balanserat mellan den tysk-romerska kejsarmakten, påvedömet och östrom / senare ryssland för att bevara sin självständighet. Många legender och myter cirkulerar om att ätten lierat sig med mörka makter för att uppnå och upprätthålla sin makt.

Kampanjen består av tre delar:

2:a världskriget. Fursten har lierat sig med Tredje Riket och öppet visat upp sina övermänskliga förmågor, samt byggt upp Järnnävens Order för att slå ned inre och yttre fiender. Rollpersonerna är paranormalt begåvade partisankämpar som slåss mot furstendömet.

Kalla kriget. Efter att ha besegrat furstendömet finner sig rollpersonerna i ledningen för den nya demokratiska republiken, under "beskydd" av Röda Armén. Fursten är dock inte död och rester av Järnnävens Order kämpar vidare i det fördolda för att återta makten, denna gången allierade med västmakterna som ser de tidigare fienderna som pålitliga antikommunister.

Efter järnridån. Den gamla generationen från 2:a världskriget har gått i graven, Sovjetunionen kollapsar och mörka makter från förr vädrar morgonluft.
 
Last edited:
Chivalry & Sorcery Saurians
C&S är kanske det främsta exemplet på ett spel som tillkommit utifrån tanken att D&D skulle kunna förbättras genom att göras mer realistiskt. Detaljerade regler och en värld mer tydligt modellerad efter västeuropeisk medeltid. Det är därför på samma gång logiskt och en aning bissart att drakar (som ju ska finnas i fantasy) härleds ur dinosaurier (vilka ju har funnits på riktigt och därför är mer realistiska än fabeldjur) som genom en tidsreva kommer till riddarnas värld. I supplementet Saurians där detta beskrivs finns också två slags intelligenta dinosaurie-humanoider.

anniceris-blogspot-com.translate.goog/2013/07/ecailles-saurians-1979.html?m=1&_x_tr_sl=fr&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en

Ända sedan jag först läste Saurians har jag fantiserat om en kampanj helt satt i sauroid miljö (inga mänskliga rp, uteslutande dinosauriefolk) undet mellersta krita-perioden. Det skulle vara ett spel i truppstil där spelarna både var härskare över sitt eget dino-rike samt underhuggare som skickas på uppdrag - t.ex. en grupp resande köpmän (= tjuvar och spioner med legitima skäl att besöka andra kungadömen). Politik och strategi blandas med äventyr.
 
Blue Planet/Blue Planet

Rollpersonerna är en blandning av människor och delfiner, och av jordfolk och Poseidon-bor, som ska göra en högbudget-naturdokumentär på Poseidon (finansierad av delfin-megacorpen Hydrospan), med olika roller som producent, regissör, naturexpert, säkerhet (idén är att låta dem plocka roller och få resten fyllda av NPC:er, så kampanjen blir olika beroende på var man hamnar). Under tiden råkar man ut för alla möjliga sorters trassel, från missnöjda infödda till megacorps-inblandning (GenDiver är säkert bad boys som vanligt) till farlig flora och fauna. Kampanjen erbjuder ett antal möjliga filmningar där en del måste väljas bort, men eftersom det är obligatoriskt att filma Greater Whites kan man använda det som en garanterad hållpunkt. Det känns oundvikligt för dramat att man blir de första som lyckas på allvar filma settingens nästan helt okända utomjordiska intelligenta liv.
 
Efter att ha besegrat furstendömet finner sig rollpersonerna i ledningen för den nya demokratiska republiken, under "beskydd" av Röda Armén.
Sir Humphrey Appleby: East Yemen, isn't that a democracy?
Sir Richard Wharton: Its full name is the Peoples' Democratic Republic of East Yemen.
Sir Humphrey Appleby: Ah I see, so it's a communist dictatorship.
 
Mutant: Rollpersonerna sitter på ett knegarfik i Pirit eller Hindenburg och en barn kommer in och går från bord till bord och ställer en fråga men får bara nekanden, det kommer fram till rollpersonerna och frågar ängsligt "Har ni sett min pappa?". Äventyret går ut på att hitta knegaren i fråga, han dragits in en härva av korruption och politik i staden – han såg nog något han inte skulle se och nu är det flera som vill veta vad det var han såg. Han hålls fången av några som vill ha honom vid liv för att använda hans ögonsvittnesskildring i det politiska ränkspelet.

Jag har tänkt skriva det i åratal men kommer inte vidare från första scenen.
 
För den som vill ha uppslag till äventyr kan jag rekommendera en googling på "net.plot.book", finns fem stycken filer om jag inte minns fel, med runt totalt 100 sidor med äventyrsidéer i varierande genre och kvalité.
 
Den stora Githzerai-kampanjen: Rp är alla Githzerai i en moorcockiansk historia om multidimensionella konflikter med githyanki, illithider och slaadi.

The Eternal Champion: Mer moorcockianska multiversella äventyr. Varje spelare har en primär rp som är en aspekt av den Eviga Kämpen, samt flera sekundära rp som är följeslagare till de andra spelarnas eviga kämpar. Kampanjen hoppar mellan respektive primär rp (och de unika världar de hör hemma i) och Moorcocks etablerade världar (young kingdoms, tragic millenium, etc) och knyts samman genom möten mellan de primära rp (och andra aspekter av den evige kämpen, som Elric, Hawkmoon, Corum, mfl).
 
”Tolv möten med döden”, är en titel på nåt som lever i mitt huvud. Korta äventyrsepisoder som på olika sätt har med döden, de döda, riter runt detta och följder av det. Skriver det här så kanske det blir verklighet. Om inte av min hand så någon annans.
Spontant ser jag framför mig en kollagebild som kombinerar en dödskalle med en urtavla där visarna pekar på slaget 12.
En sån mer tematisk scenariosamling skulle kunna vara intressant. Kanske är det tolv olika författare som ger var sin tolkning av konceptet?
 
Spontant ser jag framför mig en kollagebild som kombinerar en dödskalle med en urtavla där visarna pekar på slaget 12.
En sån mer tematisk scenariosamling skulle kunna vara intressant. Kanske är det tolv olika författare som ger var sin tolkning av konceptet?

Skulle vara kul att se vad det blev av det. Känns nästan som en utmaning.

I och för sig måste man ju inte begränsa antalet deltagare, även om det vore snyggt.
 
För den som vill ha uppslag till äventyr kan jag rekommendera en googling på "net.plot.book", finns fem stycken filer om jag inte minns fel, med runt totalt 100 sidor med äventyrsidéer i varierande genre och kvalité.
Tack! Extremt varierande kvalitet men har redan läst två pitchar jag gillade enormt!
 
För den som vill ha uppslag till äventyr kan jag rekommendera en googling på "net.plot.book", finns fem stycken filer om jag inte minns fel, med runt totalt 100 sidor med äventyrsidéer i varierande genre och kvalité.

Oj. Den (nåja, de första två kanske) minns jag vagt från mina första utfärder på rollspelsinternet på senare 90-talet. :o
 
Back
Top