”Var är citatet ifrån?”-leken

Langoljärerna? Den kom väl som TV-film först va? (EDIT: Nä, men jag tänker låta gissningen stå kvar ändå)

Alltså jag minns inte, så jag famlar bara.

Du är några år för tidigt men det är i rätt era!
 
Jag minns det också som något som "sägs". Därav min första tanke om goda omen ifall det var TV-serien som flöt ihop med boen .

SK, skrivet för TV alltså...

Kan det vara från "Thinner"?
 
Känns som jag helt lyckats förtränga något för om det inte är Pestens Tid/The stand så låter det där inte alls bekant =D

Det kan väl inte vara IT heller?
 

Yes! Har inte sett serien, men det var den enda King-grejen direkt till TV med ond trollkarl jag kunde komma på.

Okej, ny då. Den här är nog lätt för de som har läst den - men vi maskar namnen - i översättning:

Jag heter /.../. Jag är arton år gammal, och jag bor med min syster /.../. Jag har ofta tänkt att jag med en gnutta tur hade kunnat bli född till varulv, för mitt ringfinger är lika långt som långfingret på bägge händerna, men jag har fått nöja mig med det jag har. Jag tycker illa om att tvätta mig, och hundar, och oväsen. Jag tycker om min syster /.../, och Richard Plantagenet, och Amanita phalloides, lömsk flugsvamp. Alla andra i min familj är döda.
 
Stämmer! Bättre än Hill house, imo
Kan vara beredd att hålla med, om inte annat för att det är en mer oväntad hållning.

Vi tar en lätt, då den är färsk i mitt sinne och minne:

"Don't worry, mom, I know all about cannibalism. I saw it on TV."

"See, it's okay, he saw it on the television."
 
Förlåt, innan jag går och sover, har ingen verkligen ingen, och ingen rätt, gissning på den här?

Hade lika gärna kunnat köra på Doktor Kosmos -texten.
 
Kan vara beredd att hålla med, om inte annat för att det är en mer oväntad hållning.

Vi tar en lätt, då den är färsk i mitt sinne och minne:

"Don't worry, mom, I know all about cannibalism. I saw it on TV."

"See, it's okay, he saw it on the television."
Kan det vara tidigt i The Shining, typ när de pratar om i fall det var här några blev insnöade eller inte på väg upp till hotellet.
 
Hmm... eller kan det vara från Brooklyn 99?

Jag kan se typ Nikolaj säga det där, varpå en nervöst flinande Jake försöker släta över att han just börjat prata om kannibalism inför en unge.
 
Back
Top