Lord of the Rings - Att motstå Ringen (ej Midgård)

Franz

Aaddane eed ma waayo
Staff member
Joined
4 Dec 2010
Messages
7,764
Kom på en liten lek. Om vi talar om fiktiva karaktärer som inte tillhör Tolkiens Midgård, vem skulle kunna motstå Ringen?

Mina förslag:

Son Goku: Man får i ett av hans äventyr reda på att han inte har en gnutta elakhet i sig. Han hatar dessutom ”fusk-prylar” som gör en stark utan vill vinna helt av egen kraft. Så Ringen har nog inte så mycket att locka med.

The Dude: Även här har jag svårt att se vad Ringen skulle kunna locka med då The Dude är nöjd så länge han får dricka white russian, bowla och röka gräs.

Vad säger ni? Vilka fiktiva karaktärer som inte tillhör Tolkiens Midgård skulle kunna motstå Ringen?
 
I stort sett alla superhjältar representerar väl redan (den fullkomligt orealistiska) fantasin att någon skulle kunna ha jättemycket personlig makt och ändå inte förvridas till något slags as. Så de är mitt svar.

Om jag måste välja något specifikt: Bamse.
Fast kanske ännu mer Skalman?
 
Mr. Bean? Han skulle använda ringen till småsinta vardagsgrejer och bus till en början, men han är ointresserad av makt och lever så totalt i stunden att han typ skulle tappa bort den eller ledsna på den.
 
Mr. Bean? Han skulle använda ringen till småsinta vardagsgrejer och bus till en början, men han är ointresserad av makt och lever så totalt i stunden att han typ skulle tappa bort den eller ledsna på den.
Den andra halvan av den meningen är väl vad de säger om Tom Bombadill i förhållande till ringen?
 
Back
Top