Varulv Anmälan Valulv

Waterhouse

Bring Them Home Now
Joined
24 Jun 2023
Messages
1,857
Det är kris i Hittepåstan! Kandidaterna för presidentskapet har båda dött pga hög ålder och krypskyttar. Elektorskonventet sammanträder för att utse en ny president, men det verkar som att ulvpartiet har infiltrerat!

Välkomna till VALulv. Spelet är @Genesis briljanta Vampyrernas Maskerad men med valtema. Istället för blodspoäng elektorsröster. All information öppen från början (beroende på antal spelare kommer jag såklart justera powerroller, antal ulvar etc, men allt öppet innan spelstart).

* Inga betydelsebärande flufftexter!

* Rollspela om ulvarna är trojtsistiska infiltratörer, nynazister eller identitetspolitiska dödgrävare TYST i ditt eget huvud, ingen politik i spelet, gäller även SL!

* Spela ett supervälbalanserat spel där SL kan ta hjälp av orginalkreatören och sin lillebror för att balansera på antal spelare, då ALL INFO ÄR ÖPPEN.

Om du inte spelade Vampyrernas Maskerad i januari kolla in startinlägget där för info om spelmekanik. Alla börjar med 1 röst men den som lägger första rösten på den utröstade får dens röst, och ulvarna suger i sig den nattmördades röster. Fluffet för nattmorden blir såklart att läcka skandaler till pressen.

Spelstart 19 augusti! Stänger anmälan 17 augusti.
Jag kan INTE ha rondstopp kl 21 som är standard då jag börjar jobba 22. Tänkte 20 men har ni prefenser så hojta till, kanske tidigare ändå? Vad säger du @fjodorsenuba ?

Anmälda:
@Hägerstrand
@Sidd
@Vimes
@Anthrox
@Basenanji
@fjodorsenuba
@Brynolf
@BiobunkerVII
@Octagonal
@Mr.J
@Sysp
@StradhLestat
@Impetigo
@Big Mama
 
Last edited:
Ni kan lita på mig😇. Skådespel och manna till alla! President Sidd ställer upp för folket igen för att äntligen göra världen till ett utopiskt paradis. Glöm ej: Rösta alltid på Sidd👍
 
Vampyrernas maskerad är väl typ det enda spelet som gått bra för mig i år, så jag känner ett stärkt självförtroende i att få en andra chans att sjabbla bort den mekaniken.

Jag är med!
 
Jag tycker det vore kul om @Genesis var med och spelade!
Jaså, det tycker du? Nå, jag har ju inte varit med i något spel i år, och det vore såklart intressant att se den andra sidan av arret. Men jag är på semester just nu och vet inte riktigt hur mitt schema och kurser kommer att se ut. Kollar upp det när jag är tillbaka och jobbar, och ser det ut som att jag har tid så kanske jag är på.
 
Alltså 08.00 är annars en bra deadline för amerikansk tidszon och vampyrer i Sverige ;)
 
@Basenanji ska du missa ditt första varulvsspel någonsin? Jag är SL så noll risk att jag spammar ulvchatten med klipp från Bojack Horseman och och tjat om människor du inte känner! Med detta vill jag inte på något vis peka ut dig som ulv, du kanske blir en bybo, vem vet!
 
Alltså 08.00 är annars en bra deadline för amerikansk tidszon och vampyrer i Sverige ;)
08 funkar för mig också, men vore kul med en poll om när folk vill ha rondslut. Jag kan inte 21-00 övriga tider okish, även om jag gärna sover förmiddagen.
 
Tror inte rundans slut spelar någon större roll för min del, jag är ju aktiv dygnet runt oavsett typ.
 
08 funkar för mig också, men vore kul med en poll om när folk vill ha rondslut. Jag kan inte 21-00 övriga tider okish, även om jag gärna sover förmiddagen.

Tänk på att @Basenanji har något barns födelsedag att fira klockan 17 varje vecka :)

20 funkar bättre än 21 för mig. Barnen brukar vara självgående vid 20 men 21 läser jag med min dotter varannan kväll.

Men det viktigaste är ju att det funkar för SL. Du får tänka på att det är en del av reglerna här att ulvarna har en bonuskvart på sig att slarva bort vinsten.
 
Jag har inga preferenser rörande tid, jag är usel på det här spelet 24/7/365.

För övrigt @Hägerstrand och @Sidd - ärren sitter kvar på mig. Gör de det på er också? Absolut läge att kolhydratladda känner jag! 😉
 
Back
Top