Nekromanti Skräckis för småbarnsföräldrar

Mekanurg

I'd rather be different than indifferent.
Joined
17 May 2000
Messages
8,263
Location
Port Kad, The Rim
En Hitchcock-klassiker i modern tappning. Hög ångestfaktor för småbarnsföräldrar:>>>>

Borde kunna bli ett kusligt scenario, förutsatt att SL har bra ritningar. En eller två spelarroller, men det krävs också en bunt SLP.

<table><tr><th><font size="-1">Spoiler below:</font></th></tr><tr><td bgcolor="#DDDDDD"> Det handlar om en liten flicka som försvinner spårlöst ombord på en superjumbojet under pågående flygning. Mamman är den chefsingenjör som projektledde planets designteam. </font></td></tr></table>

<font size="1"> Edit: Spoiler added. </font size>
 
Re: Tror det passar bättre som rollspel än som film NT

Om man kör äventyret i KULT eller CoC skulle man kunna snickra ihop riktigt läskiga skäl till hur? och varför?
 
This is not the end, this is not even the beg...

Man kan ju sedan utveckla det till att bli hur stort som helst. Det har potentital, helt klart. Man kan nog säkert slänga in det i Vampire också, om man vill få den typen av "skräck" (och huruvida vampire faktiskt är skräck eller inte tänker jag inte diskutera... alls=). Skräckpotentialen är ungefär 100%. :gremelak:
 
Back
Top