Nekromanti Sekundära färdigheter

Parson

Veteran
Joined
6 Dec 2000
Messages
5
Jag undrar hur man gör med sek. färdigheter i stridskonster. när man höjer en stridskonst från början, vad kostar det då att höja de sekundära färdigheterna? Jag har läst SKITmycket, men inte hittat nånting om det här, som gjort mig klokare.

tack på förhand!!!
 
Ta t.ex. Akademiträning, där står på antagningskrav: Förmågan att betal 100 silver i månaden. För denna summa får du alltså en månads träning hos krigsakademin. Vad man sedan tränar är upp till en själv. Vill man lära sig tekninker så kan man göra det eller så kan man få undervisning i de sekundära färdigheterna som krigsakademin har möjlighet att lära ut.

//Jonas
<A href="http://home.swipnet.se/circle "TITLE="Min hemsida"> http://home.swipnet.se/circle</A>
 
Jag har gjort så att om stridskonsten är en yrkesfärdighet så har jag också låtit höja de sekundära färdigheterna med enheter för yrkesfärdigheter, medan om stridskonsten är en valfri färdighet så köper man de sekundära färdigheterna med enheter för valfria färdigheter.
 
Tack för era svar, men det är inte riktigt sånt där jag vill ha svar på.
Det jag menar är när man skapar RP:n och placerar ut poäng (yrkes- och valfria). En teknik kostar ju en poäng, men man kan väl inte få de sekundära färdigheterna för en poäng styck??? det blir ju jättefuskigt!

Jag har säkert fattat fel, trots att jag läst reglerna, men jag vill bara få det bekräftat!!!

Tack ändå!
 
"En teknik kostar ju en poäng, men man kan väl inte få de sekundära färdigheterna för en poäng styck??? det blir ju jättefuskigt!"

Sekundära färdigheter är färdigheter som man får möjlighet att lära sig på akademin där man lär sig slåss. Man får bara tillgång till en lärare när man tränar i akademin. I övrigt fungerar de som vanliga färdigheter.

- Krille
<A HREF="http://www.foxtail.nu" target="_new">http://www.foxtail.nu</A>
 
Back
Top