Har läst Houses. 5 dollars för pdfen är inte dyrt heller. Om jag tycker att man ska köpa det dock? Eh... det är ganska eget. Men ett väldigt tajt regelverk, med några fina spelledarknep mot slutet. 5 dollars är det värt iaf.
Jag läste en tråd på Story Games ( här )igår där boken nämnes och länkades till.
Det verkar vara en spelskapare som skrivit artiklar i en för mig okänd speltidning som heter Pyramids. han har samlat dessa artiklar i boken Play Drity. Andemeningen i boken tycks vara att SL ska jävlas med sina spelare på så många sätt som möjligt- han ger tips på hur man kan fucka upp det för rollpersonerna.
Vissa tycks älska hans texter och en hel del verkar hata dem- vilket genast väcker mitt intresse!!
jag drog ut en av hans texter som heter Hit ém where it hurts. Mitt intryck av texten var att vissa tips var helt jävla galna- jag skulle blivit rasande som spelare- och vissa tips var faktiskt riktigt bra, särskilt när man vill använda RP för att skapa bomber och driva handlingen med det material som spelaren har med sig till bordet.
This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.