Nekromanti Om livet i Kosovo... [url]

Jag såg att du hade länkat till Maciej Zarembas artikelserie. Jag läste den med stort intresse. Vad är din åsikt om det här? Ser du något av korruptionen han nämner från din position "på marken" så att säga?

/Kalle
 
Oj, Kosovo. Låter spänannde.
Hur är det atta vara där IRL så att säga ? Är det som man sett genom media, eller är det lungnare eller mindre lugnare ??

/ Joha NK,som nog inte skulle våga göra utalandstjänst..
 
Jag vet inte hur mycket jag ska säga utan att säga för mycket. Men som jag skrev, artikelserien är läsvärd och tänkvärd. Mycket av det Maciej skriver stämmer överrens med min uppfattning, och en del är såklart vinklat, taget ur sitt sammanhang och i vissa fall (tror jag) rena felaktigheter.

Men visst är det korrupt. Där det råder politisk instabilitet kommer korruption alltid att ha en grogrund.

- Vulf
 
"Är det som man sett genom media, eller är det lungnare eller mindre lugnare ??"

Det beror på. Vad har du sett i media?

Jag tycker inte att man har sett mycket alls, om jag ska vara ärlig.

- Vulf
 
Jag tycker inte att man har sett mycket alls, om jag ska vara ärlig.

Det var lite det jag undrade om. Hur är det vardagliga där du är, känns som media "bara" visar när det är nått tråkigt som hänt.
 
Back
Top