Action är ett litet spel inspirerat av främst 80-talets actionfilmer... enkla snabba (men förvånansvärt kompetenta) regler, och med en laidback attityd. Perfekt för när man kommer på att man vill köra, men inte orkar gräva fram ett tyngre spel. Innehåller dessutom en äventyrsgenerator. Mycket glimten i ögat.
jag har inte läst det, men jag säger min mening i alla fall, just för att jag inte har något bättre för mig.
Jag tror inte Arfert menar att det är oseriöst, då det har glimten i ögat. Utan att det just liknar 80-talets actionfilmer som han sade. En del scener kan te sig lite smålustiga, men annars så är det full fart. Man kan ta Blood Sport med Van Dame som ett lämpligt exempel. Det är en hård fightrulle, men det finns lite smålustigheter som det upprörda befälet då han rymmer från sin militärtjänst, de misslyckade poliserna som försöker hämta hem honom från Kina, de mansgrisigt lustiga kommentarerna hans polare Jackson fäller då och då osv.
Så, 80-tals-action innebär höga sparkar, UZI's som aldrig behöver laddas om, tuffa (läs: smått komiska)kommentarer, och galna biljakter med amerikanska bilar som var blev löjligt plastiga och fula under 80-talet (tyvärr stannade den looken kvar).
Ja... tänk Dödligt vapen så tror jag du fattar.
This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.