Nekromanti murvelbest?

Tearlach

Warrior
Joined
16 Jun 2000
Messages
231
Location
Västerhaninnge (stockholm)
murvelbesten i m&v har enligt boken riktigt psyke
och det finns ingen notering i eratan om att det skulle vara anorlunda.

men jag måste fråga om det verkligen stämmer?

om det stämmer så undrar jag hur avancerade "trick" man kan lära dom?


Tearlach- som tycker dom är kul ridjur
 

Gylf draken

Warrior
Joined
30 Nov 2004
Messages
274
Location
Rundvik
Exakt vilka "trick" man kan lära ett djur finns det väll kanske inga regler för, men tänk dig att djuret (riktigt psyke) har fler känslor än de mer instinktiva djuren.
Om man som exempel har uppfostrats med en murvelbest vid sin sida, det vill säga den har under mycket lång tid knytigt kontakt bande mellan dig och sig själv, ett sådant djur måste man kanske inte lära att attackera ondsinta främlingar, den gör detta automatiskt då den känner din skräck.
Djur har inte samma problem som vi männsikor (alver, dvärgar, tiraker) deras liv går mest ut på att äta och föröka sig. Men "hem" och "trygghet" är något som vi alla söker och den kommer därför att göra "allt" för at vara dig till lags då det (förhoppningsvis) är hos dig han/hon känner den tryggheten.
Ett djur med riktigt Psyke kan kanske lära sig att öppna dörrar med tassen då den sett dig göra det o.s.v. Men det viktigaste vid träning av djur (särskilt de inteligenta) är skapandet av förtroende, trygghet och känslomässiga band.

VH Jens.L
"Har själv en Jättespindel som riddjur, Namn: Aegis"
 

Hartland

Warrior
Joined
8 May 2003
Messages
384
Location
Umeå
Ett djur med riktigt Psyke kan kanske lära sig att öppna dörrar med tassen då den sett dig göra det o.s.v.

HA! Det där kan min hund redan göra. Har han "riktigt" psyke då?

Nej, ska det vara något åt det hållet så ska nog djuret av sig självt klara av att räkna ut saker och ting. Se på alla otroligt duktiga djur i filmer och tänk er att så kan djuret göra utan att ha tränat på att göra just det i två veckor och ha fått godis vid varje lyckat försök.

/Hartland - går och fördömmer reporna på ytterdörren...
 

Gylf draken

Warrior
Joined
30 Nov 2004
Messages
274
Location
Rundvik
HA! Det där kan min hund redan göra. Har han "riktigt" psyke då?
Det kan faktiskt min hund också, om han har riktigt Psyke eller inte är kanske lite svårt att svara på, har hundar själ?

En ständig fråga bland gammla tanter (med kattor) är, kommer mina husdjur med mig till himmlen?
Djur lever ett behymmerfritt liv där äta mat och bli kliiad på magen står med "permanentpenna" på att-göra-listan
de lever inte så länge (hundar typ 11-15 år) och under den tiden har de knappast ängnat en tanke åt ondska, girighet, hat, avund, lättja (alla utom vår hund), o.s.v. medans vi människor ängnar oss åt självsika saker i åtminstonne 50 år innan vi dör, vi stjäl, mördar, visar uppenbar likgiltighet inför vår nästa. Och så är det vi som undrar om "fiffi" och "luffsen" kommer med till himmlen.

Jens.L "Tankarna väckdes då du frågade om din hund hadde riktigt Psy, kunnde inte hålla mig ifrån att skriva det"
 

Wilmer

Hero
Joined
9 Jan 2005
Messages
1,086
Location
Grindmaiden
Re: hundliv

Självklart känner hundar liksom människor hat, avund och girighet! Varför skulle de vara renare än oss? Som om känslor hörde till ett högre intellekt. Varför skulle människor drivas av känslor och inte andra mycket lika djur (hundar)?

(jag är aldrig lika upprörd som jag låter, att gorma är bekvämt)
 
Top