[Minecraft] Spela i samma värld med Java och Bedrock editions?

Björn Wärmedal

Björning Wheel
Joined
29 Dec 2007
Messages
3,663
Location
Umeå
Vi har en macbook pro som vi kör Java-versionen av Minecraft på och ett par iOS-enheter som kör Bedrock-versionen (antar jag...?)

Barnen skulle gärna vilja spela i samma värld, och gärna med några kompisar som inte är på det lokala nätverket också. Jag har ju sysadmin-skills, men skulle det hjälpa att jag sätter upp en minecraft-server med Java-versionen? Eller finns det någon lättare metod (Realms, eller nåt..? Jag har hemskt dålig koll på vad allt kring Minecraft är nu för tiden).
 
Rätt säker på att en Java-spelare och en Bedrock-spelare inte kan mötas i samma värld. Man ska kunna exportera världen från den ena till det andra,
 
Realms var väldigt enkel att få igång i mitt tycke, men det var ett par år sedan jag satte upp en Minecraft-server där (och importerade en befintlig värld från Java-versionen).

Dock, då de uppdaterar servern så verkar det som om den som "äger" servern måste logga in för att den lokala instansen skall uppdateras och de andra skall kunna logga in igen.
 
Back
Top