Nekromanti Kraggfråga

Jokimmolator

Veteran
Joined
15 Feb 2002
Messages
116
Location
Skellefteå
Eon, Krigarens väg, Mystik och magi, Dvärgar, Alver samt Mundana är böcker som vår spelgrupp har. Står det i någon av dessa något om kraggbarbarer och eyretigrinnor? Eller vilken modul är det i annat fall? Någon som har en gissning/aning?

Och en annan sak också, använder Eyrentigrinnor också kraggsvärd, liksom kraggbarbarer? Eller är de för kräsna?
 
"Står det i någon av dessa något om kraggbarbarer och eyretigrinnor? Eller vilken modul är det i annat fall? Någon som har en gissning/aning?"

Det finns ytterst lite om kragg och eyren. Det finns lite i Religioner: Gudarnas kamp, och det finns lite mer info på Neogames webbplats (http://www.neogames.se), som dock motsägs till viss del av Religioner. I de fall där det finns en motsägelse har Religioner mer rätt.

"Och en annan sak också, använder Eyrentigrinnor också kraggsvärd, liksom kraggbarbarer? Eller är de för kräsna?"

De använder eyrenklyvare. Det trodde jag alla visste. <img src="/images/icons/wink.gif" border=0 width=15 height=15>
 
Re: Eyrenklyvare?

"Eyrenklyvare? (gärna speldata tack, om någon ids plita ner det)"

Speldata finns i regelboken på sidan 145. Illustration på sidan 146.
 
Re: Eyrenklyvare?

Åhå. Har bara version 1 av regelboken (står det i båda?), men jag kanske har tittat för lite... Här ska bli våld av om jag hittar det!
 
Re: Eyrenklyvare?

Det står i båda. Dessutom finns det kragginfo som bara finns i EON I men inte i EON II. Den infon finns dessutom på www.neogames.se under mundanakapitlet.
 
Atlasboxen

Det står lite i EON I, lite i spelarens handbok, finns en bild i Mundana och lite knäpp info på www.neogames.se. Religionen stämmer inte.

Men var lugn. Ny info (flera sidor) kommer i atlasboxen. KÖPKÖPKÖP!
 
Jag har för mig att jag sett fakta kring kraggbarbarer på någon hemsida, kan ev. ha varit mäster johans boning... Leta annars med utgångspunkt på Neogames hemsidas länksida! Det ska finnas där någonstans /images/icons/smile.gif

Lycka till
 
Kragg och allt annat pack...

...kommer att beskrivas i Mundana Atlas. Det blir en fullmatad box och antagligen det mest omfångsrika och omfattande som kommit hittills från Neogames. Men ni får nog tyvärr vänta ett tag innan Atlas kommer. Räkna med hösten någongång. Återkommer så snart jag har ett preliminärt datum att delge./Daniel Lehto
 
Back
Top