Nekromanti Jordan-rollspel

Y Tvetunga

Veteran
Joined
23 Jul 2000
Messages
34
Location
Sö!Tälje!
Hola hermanos de nerdspel.
Jag har inte varit särskilt på hugget inom rollspelsvärlden på ett tag så jag kanske ställer en dum fråga. Men va fan.
Finns det nåt rollspel baserat på Robert Jordans otroligt långa, utdragna,stundtals töntiga, stundtals fantastiska serie om Drakens Återkomst?
Nån som testat?
 
Wheel of Time

Som Bobby baby säger så finns det ett d20-spel. Utöver grundboken finns det ett tryckt äventyr också och mer än så blir det inte då licensen gått ut...

Spelet i sig är väldigt snyggt och jag gillar det personligen. En del WoT-fantaster tycker att magin är lite fel men det är inget jag orkar bry mig om personligen - det ser ut att funka helt enkelt. Väl värt ett köp om man frågar mig.
 
Re: Wheel of Time

Eftersom jag har nada koll på D&D kan jag ju inte jämföra det mot Wheel of Time, men som eget spel är det ätt okej. Vi håller på att spela det numera och då den publicerade kampanjen.

Nu är jag inte en stor Jordan-fantast (läst de första fme-sex böckerna innan jag tröttnade och bestämde mig vänta på att allt blev klart), men eftersom man har lite kunskap kan man sitta där och le då man känner igen saker från böckerna. Händelser i böckerna har använts på sätt som stärker stämning i scenariot ytterligare. Så jag har mest positiva saker att säga om rollspelet :gremsmile:
 
Re: Wheel of Time

Bilderna i sig i spelet är snygga (har kollat i DeBs upplaga), men inte fan representerar de min bild av WoT iaf. Iofs lika lite som de engelska framsidorna eller bilderna i "the World of Robert Jordan's the Wheel of Time". Har inte spelat spelet i sig, blir väl jag som spelleder det antar jag men inte före DeB har spellett D20 så jag får lite mer insikt =)
 
Nja, licensen gick inte ut. Eller kanske...

WoT var meningen som ett experiment från WotC:s sida, för att kolla om de kunde vinna kunder genom att ge ut specialiserade versioner av populära bokserier. Alltså var planen att ge ut en grundbok och en kampanj, och sedan inget mer. Sen skulle man se om det funkade.

Det gjorde det tydligen inte. Spelet är bra, och det sålde säkert skitbra jämfört med alla andra spel på marknaden, men troligen bara en bråkdel av D&D. Alltså ansåg WotC att man inte skull fortsätta med det experimentet.

Och när experimentet var klart torde väl licensen gått ut, så på så sätt har du rätt. Men de slutade inte för att licensen gick ut, utan licensen gick ut för att de slutade. Eller nått sånt.

Magnus
 
JAg har faktiskt grundboken och jag tycker att den är helt suverän. Jag håller på att kämpa mig igenom de böcker de släppt på svenska just nu. Men jag rekomenderar alla att som gillar att läsa romanerna att köpa ett ex av grundboken om de kan. Gillar denna typ av fantasy skarpt, tänk er själva att få spela en följeslagare till en Aes Sedai eller kanske en manlig Aes Sedai!!!!!

Suck! Varför är det inte helg så att jag kan spela.... :gremgrin:
 
Back
Top