Nekromanti Iron kingdoms?

Just ja, vad behövs?

Tja, typ... Withfire-trilogin. Det är allt som "behövs"

Sen är ju Monsternomicon cool, och Lock and Load ger grundläggande info om världen. Nån fullfjädrad kampanjbok har inte kommit ut ännu.

Om det finns mer i Warmachine-reglerna vet jag inte.

M.
 
Re: Just ja, vad behövs?

ok....det viskas om att man behöver D&D 3.0......är det så eller funkar nån anna version elle d20 modul?
 
vad behövs? Ett snabbt modem :)

Produkter med d20-logon är "licensierade".
Till skillnad från många andra produkter så är d20-licensen gratis, men det är fortfarande vissa krav man måste uppfylla innan man får sätta d20-licensen på sin produkt.
Ett av kraven är att följande text finns med på omslaget:
"Requires the use of the Dungeons and Dragons Player's Handbook, Third edition, published by Wizards of the Coast."

Just nu finns det 2 versioner av DnD:
DnD v3.0 som släpptes 2000.
DnD revised edition v3.5 som släpptes 2004.
Skillnaden mellan versionerna är inte stor, 3.5 är som en upphottad buggfix till 3.0

Jag skulle säga ett det inte räcker med någon annan d20-modul.

Men det finns andra lösningar:
Någon ställde en nästan identisk fråga om WarCraft för någon dag sedan.
Läs mitt svar här.
 
Ojdå

Jag trodde att du hade Player's Handbook, Dungeon Master Guide och Monster Manual.

De behövs.

M.
 
XP-tabell etc

Eftersom det saknas regler kring karaktärsskapande och erfarenhet i SRD:n rekommenderar jag att ladda ned Oldtimers Dunder & Drakar, där dessa regler finns med (om du inte har lust att köpa PHB, DMG och MM). Länk finns längst ned på alla Oldtimers inlägg.
 
Back
Top