Nekromanti Invånarantal

Aerid

Veteran
Joined
23 Dec 2000
Messages
107
Location
Henån, Sverige
Hur många invånare hade en liten/normal/stor stad på 13-1400-talets Europa? Har ingen riktig uppfattning om det vilket försvårar rollspelsmakandet rätt ordentligt.
 
Demografi

"Hur många invånare hade en liten/normal/stor stad på 13-1400-talets Europa? Har ingen riktig uppfattning om det vilket försvårar rollspelsmakandet rätt ordentligt."

Nedanstående länk hjälper till på den och liknande frågor:

<A HREF="http://www.io.com/~sjohn/demog.htm" target="_new">http://www.io.com/~sjohn/demog.htm</A> - Krille
<A HREF="http://www.foxtail.nu" target="_new">http://www.foxtail.nu</A>
 
Vilken bra sida!

Tack!


/Jag är en jägare.
En jägare av kättare och nattens bestar.
Och jägare vilar aldrig!
 
Re: Demografi

*stang* det var en bra sida.

Fänrik Matsson till mig: 409 Carlsson var inte dum då blir du officer...
 
Re: Ära den som äras bör

Den verkar blivit forumets egen vandringspokal :)

"Soylent Green is people!"
 
Re: Ära den som äras bör Tack Nightowl

Och Åke Rosen samt Krister Sunderlin samt uppfinnarna av Internet samt uppfinnare av datorer och dator program
och uppfinnaren av mickrochips och uppfinaren av radiorör och uppfinnare av elkraft och uppfinnare av skrivkonsten och uppfinnare av..

*hmm* jag åt nog FÖR mycket chocklad i morse.

Fänrik Matsson till mig: 409 Carlsson var inte dum då blir du officer...
 
Re: Ära den som äras bör

Den som skall tackas är givetvis S.John själv. Han brukar häcka på www.RPG.net, den internationella motsvarigheten till rollspel.nu, om någon känner för att tacka honom In Person. :-)
Han har för övrigt skrivit ett roligt Freeware-rollspel som heter Risus. Det, annat matynyttigt att ladda ned gratis, samt reklam/information för grejer som hans Cumberland Games & Diversions kommer att sälja nu och i framtiden hittar man på: www.cumberlandgames.com. Nightowl Grand Poobah of the Church of the Polyhedral Bastard
 
Re: Ära den som äras bör Tack Nightowl

Och tack, Hatten, för att du finns! :-D
(hur gör man en e-mote för att skratta hysteriskt?)

Nightowl
Grand Poobah of the Church of the Polyhedral Bastard
 
Re: Ingen orsak

*hehe* en hel tomte arme..


Fänrik Matsson till mig: 409 Carlsson var inte dum då blir du officer...
 
Back
Top