Nekromanti Hjälp Rävnos att bygga en dator

Rävnos

Warrior
Joined
7 Sep 2005
Messages
340
Jag är fattig student och har därför extremt begränsad ekonomi. 3000kr för mig är mycket och 4000 ännu mer, så vi snackar funktion per krona här :gremsmile:

I dagsläget sitter jag på en AMD Athlon 3200+ med 1 gig DDR och ett Geforce 5500 FX.

Målet är att få en maskin som ska gå att spela på. Jag är en inbiten woware så det är det viktigare för mig, men det skulle kunna vara kul att ha en maskin som inte dör i en hjärtattack av att snegla på t.ex. Chrysis. Jag kräver inte att den ska klara av att maxa nästa generations spel. men iaf starta dem med en rimlig grafik och ett bra flyt.

Har räknat ut att jag behöver byta Grafikkort, moderkort och processor och tänkte passa på att uppgradera minnet samtidigt.

Hittade detta paketet på komplett för 2095:-

* AMD Phenom 8450 Triple-Core 2,1 GHz Boxe 3,5MB Cache, Socket AM2+

* Crucial DDR2 PC5300 2048MB CL5 Kit w/two matched DDR2 PC5300 1024MB CL5

* Gigabyte GA-MA770-DS3,AMD 770, DDR2, ATX ,Socket-AM2+, Solidcaps, PCI-Ex(2.0)x16

är detta prisvärt och kommer det hålla för mina behov?

Grafikkort är ett jävla träsk för mig rent utsagt. Har ingen aning vad som är bra eller dåligt så tänkte helt enkelt kolla om någon vänlig själ kunde rekommendera ett vettigt PCI Express kort för ca 1000-1500kr?

Mitt förslag är:

Sapphire Radeon HD 4850 512MB GDDR3, PCI-Express 2.0, 2xDVI/HDMI/HDCP

Då jag har hört att det är det bästa för 1500krs prisklassen?

Och då min sista fråga, hur stort nätaggregat bör jag satsa på att skaffa till detta? Komplett rekommenderar 400W, men räcker detta eller bör jag skaffa lite större? Vill kunna koppla in mina fläktar och en DVD läsare också.

edit: en kamrat hävdade precis att AMD inte alls var prisvärt i dagsläget utan att Intel var det som gällde. Men att Intel släppte sin nya generations maskiner i årsskiftet och att det därför var väldigt relevant att vänta.

edit2: Visade sig att graffkortet var skit och tom dyrare än nypris :gremtongue: så bytte ut det mot ett som många faktiskt rekommenderar.
 

krank

Lättkränkt cancelkultur-kommunist
Joined
28 Dec 2002
Messages
36,734
Location
Rissne
Jag rekommenderar generellt GeForce och Intel, för grafikkort och processorer, respektive. Däremot kan det vara en tanke om man orkar vänta att just vänta på att Intel släpper dina nya monster, så att man kan få bättre pris på de äldre mackapärerna.

Geforce gillar jag helt enkelt eftersom det är minst krångel, och överlag bättre drivrutiner - och framförallt bättre kompatibilitet. Många spelmotorer är ju anpassade efter geforce, medan radeon får kämpa mer i motvind. Har varit med om flera gånger att i övrigt likvärdiga datorer där den ena har ett något sämre nvidiakort och den andra ett något bättre radeon skiljer sig på så vis att Nvidiadatorn fixar att köra spel radeondatorn inte orkar med - trots att radeonkortet klarar sig bättre i tester.
 
Top