Nekromanti DoD expert GIGANT och 91

Zavage

Veteran
Joined
22 Feb 2001
Messages
43
vad är egentligen DoD EXPERT GIGANT och 91 har dom nån koppling samt är dom kompitabla med varandra?
 

Staffan

Myrmidon
Joined
7 Jun 2000
Messages
4,228
Location
Lund
Expert var en uppsättning regler till gamla hederliga DoD (version 2-3, på den tiden de använde procentvärden) som gjorde om spelet rätt ordentligt genom att bl a göra systemet T20-baserat i stället för procentbaserat, använda erfarenhetspoäng som man köper färdigheter för (till olika kostnader) i stället för erfarenhetskryss (så man får slå för att höja), införa magiskolor, kroppsdelar, och lite annat jox.

Gigant var en mindre expansion till Expert som inte förändrade spelet på samma sätt utan i stället mest introducerade mer av detsamma. Fler besvärjelser (och magiskolor), fler droger/örter, lite nya vapen, nya färdigheter och annat guck. Dessutom fanns det nya regler för fältslag, borgar, länsadministration och sånt, plus ett par intressanta sektioner om odöda, politik och underjorden.

DoD 91 var en helt ny utgåva av DoD som inkluderade saker och ting från Expert i grundreglerna, gav yrkena större betydelse (tidigare avgjorde yrket mest vilka färdigheter man kunde börja med, nu påverkades även färdighetskostnader och varje yrke fick en specialförmåga), introducerade BP-styrd figurgenerering (i stället för slumpen som styrde helt i Expert).

Expert/Gigant är inte 100% kompatibelt med DoD91, men konvertering borde inte vara något större besvär. En sak man kan tänka på om man ska konvertera saker som på något sätt behandlar pengar är att priserna i DoD91 är ungefär 5 gånger så höga som i Expert.
 
Top