Nekromanti DieselSpace

Mekanurg

I'd rather be different than indifferent.
Joined
17 May 2000
Messages
8,221
Location
Port Kad, The Rim
Jag satt och skrev något helt annat då jag plötsligt såg speltiteln DieselSpace framför mig. Jag har en vision, men när du ser titeln vad tänker du?
 
Jag tänker mig nåt med rymden och nåt med nån slags maskiner som drivs med det där som man kör med i traktorer. Förstår inte riktigt vad jag ser, det skär sig liksom med bondgård vs s-f. Knasigt.
 
Mutant Chronicles (inte minst filmen), fast med upptäckarglädje och nybyggarlusta istället för Ondska™, militärrunk och dysterhet.
 
Jag associerar till rollspelet Etherscope, som är cyberpunk i ångpunkvärld - fullt ut, dvs ångpunkig cyberware och även ett "cyberspace" som är "eterdimensionen".

Fast, typ, ett teknologisteg längre. Dieselpunk, kanske man kan säga.

Eventuellt i rymden.
 
Rymden består inte av vakuum, utan av diesel. Vilket är praktiskt när man behöver energi, men är lite småjobbigt att ta sig fram i.

Det är billigt med dieselrymdresor, så varenda liten jeppe kan göra det. Massiv emigrering och nybyggande runt om i solsystemet. Alla planeter och månar är beboeliga. Rymdskepp ser ut som traktorer med stora skovelhjul på sidorna.

Mycket red-necks och banjos, hängselbyxor, tuggandes på grässtrån.
 
Jag tänker:

Vafan!? Har du snott mitt Dieselhjärta och gjort det sämre?

Men sen tänker jag lite längre:
Jag ser Diesnyes Atlantis, fast i rymden och skitigare. Utforskande av mysterier, smått episkt och ödsligt. Men dynamit och allmän jävlighet.
 
Märkligt, men jag känner en lukt: ozon blandat med dieselångor, mot en bakgrund av unken luft. Som det luktar i maskinrummet på ett rymdskepp drivet av dieselmotorer och där den rustika elektroniken får jordfel med jämna mellanrum, där luftreningen börjat fallera efter många års resa mellan solsystemen.
 
Detroit....IN SPACE!!

Fast med mer långtradare (in space!), skitigare betong (in space!) och mer löpande band (inte nödvändigtvis in space).

Kanske med lite influenser av Macken
 
"Långtradare in space, låter lite som Space Truckers"

Nej nej. Dieseltruckers i rymden? Det är såklart SMokey and the Bandit i rymden!
<object width="425" height="350"> <param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/OH5KNcFRZLQ"></param> <param name="wmode" value="transparent"></param> <embed src="http://www.youtube.com/v/OH5KNcFRZLQ" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350"> </embed></object>


Storuggla, en av de bästa filmerna ever
 
Back
Top