"Kan man tex ha Två spelare i en spelgrupp som spelar två rollpersoner var... eller?"
Nja, det funkar nog inte riktigt. Det brukar ju vara enklast om spelaren bara säger "jag öppnar dörren", "jag tittar ut genom fönstret" osv. Det blir nog himla jobbigt att säga "Orko tittar ut genom fönstret medan Stromboli går upp för trappan" hela tiden. Dessutom så går ju rollspel ut på att man ska leva sig in i sin rollperson, och det är svårt nog som det är med enbart en rollperson i taget. Förresten blir det nog risk för missförstånd när rollpersonerna inleder en dialog med varandra. Man säger ju inte "jag säger åt Baltasar att hålla tyst" utan man säger ju bara "Håll tyst!"
Då kan det nog bli himla rörigt om spelarna har flera rollpersoner var.
"Kan du ta och hjälpa mig med väskorna?"
"Naturligtvis kan jag det, sköna madame!"
"Öh, nej, jag är dvärgen Bredskägg nu. Nå, hjälp mig nu med mina blyväskor!"
"Ärs! Satan, hnnng, de här är ju tunga som bly!"
"Men du är ju ett stort troll?"
"Va?, nej, jag är råttmannen Snoffsis nu. Trollet Mafubha står fortfarande ute bland hästarna."
"Mafubha! Nu kommer du och hjälper till och bära!"
"Vad gnäller du om? Tala ur skägget, din hjulbenta krympling!"
"Va?! Hur understår du dig att tala så till en adelsdam!?"
"Öh, förlåt, jag trodde du var dvärgen..." osv.
Dessutom så uppstår det problem om äventyrargruppen splittras. Tänk dig att en rollperson går vilse och de måste äventyra på varsitt håll tills de träffas igen. Om man spelar med två rollpersoner var så vet ju en spelare var både den ensamme typen och var resten av gruppen befinner sig. Det kan ställa till med problem.
"Öhm, jag tycker vi går till den gamla eken. Tja, nej, vi har ingen egentlig anledning att gå dit, men.. öh... tänk om han står där och väntar på oss? Det vet man ju aldrig. Hmm..."
Så, nej, jag rekommenderar dig att inte spela så. Om äventyret är för svårt för endast två rollpersoner, gör då äventyret enklare istället.
/Rising