Idag har jag spelat...

Igår och idag har jag och fem vänner från trakten spelat Zenobia - Fantasy Roleplaying in the Desert Kingdoms - med före detta forumiten Nightowl som spelledare, hitrest från inlandet. Det var trevligt. Länge sedan vi hade en spelhelg. Jag uppskattade även Zenobia som hade enkla regler och en kul värld.
 
Shadowdark med Rollspelsklubben på biblioteket.
Ungdomarna har klarat av (en förkortad version av) The Iron Coral, halva sessionen gick åt Carousing, följt av att levla upp. Spelträffan slutade med att de köpte sig platser på ett fartyg som ska ta dem mot Bastion, den enda staden som räknas.
 
Last edited:
Wurm: Jag missade tyvärr slutet på det andra äventyret, men vi hade ett lyckat möte med långmännen (Homo Sapiens Sapiens) och lyckades lösa de problem som plågade Wurm-dalen och vår stam.

Ikväll spelade vi ett tredje scenario, ett år efter det förra. De trevliga långmännen reste vidare på våren, men på hösten anlände en ny stam av deras folk och de här var av ett helt annat slag. De angrep våra grannar, De Brutna Klippornas stam, och kidnappade folk från dem. När vi reste till de nya långmännens läger för att försöka medla så gjorde vi en fruktansvärd upptäckt - de hade dödat och ätit upp fångarna! Efter att de Brutna Klipporna blivit hårt decimerade och flytt samtidigt som vintern kommit oväntat tidigt så fann Den Svarta Flodens stam ingen annan utväg än att gå till angrepp mot kannibalerna. Under ett nattligt angrepp brände vi deras läger, dödade så gott som alla deras vuxna män och drev deras kvinnor och barn på flykten. Förfäderna och den Stora Björnen var med oss och endast en av våra stupade, jägaren Neuket (npc).

Efter denna mörka historia om stenålderskrig lämnar vi istidseuropa och Svarta Flodens stam. Om/när vi återvänder till Wurm kommer vi prova att spela Långfolk.
 
I helgen återsamlades min gamla spelgrupp från 80-talet. En del av dem är fortfarande aktiva rollspelare, andra är det inte men vi umgås alla fortfarande ändå i olika grad. Nu spelade vi dock rollspel tillsammans för första gången på många år. Jag spelledde äventyret Det sjunkande tornet till Drakar och Demoner.

Det blev en toppensession! Tärningar kastades och initiativkort drogs under ömsom jubel och ömsom djupa suckar! Både drakslag och demonslag likväl som dödsslag slogs och slemma monster försökte ta livet av hjältarna i deras sökande efter skatter och vägar längre upp i tornet! Alla överlevde dock tornets umbäranden dyblöta och blåslagna även fast det var på håret!

Fasen vad jag gillar det äventyret!
 
Symbaroum Agrella: Vi knyter ihop lösa trådar och bäddar för att flytta rp till Tistla Fäste. Lönnmord på aristokratfamiljs överhuvud, förhör med Kungliga Sekretariatet, sökande efter mystisk eremit, samt teateruppsättning med gast.
hur finner du äventyret?
 
En jobbarkompis barn hade fått drakar och demoner i present och hade tjatat hemma om att spela. Jag min dotter åkte över och spelade med mamma och son. Skulle ha kört Trolletin som jag har kört förut som introduktion men ändrade mig i sista sekunden till äventyrsplatsen som följer med första delen av av den nya bok trilogin då jag kände att den kanske var kortare och fler sociala möten. Alla hade roligt och vill spela flera gånger. Nu måste jag lista ut vad jag vill fortsätta med.
 
Back
Top