Skriva bra stämningstexter

Samtidigt kan det kännas vanskligt att placera krokar där, eftersom så många verkar strunta i att läsa stämningstexterna.
Man kan så klart även ha krokar i annan text också. Bara att det inte är skrivet in-game så att säga.
Men det ligger väl lite på läsaren om de väljer att inte läsa vissa delar.
 
Går det att skriva korta stämningstexter?

Som trött 40+are utan oceaner av tid blir jag som regel opepp av tjocka böcker (var t.ex. sugen på att köpa Swords of the serpentine vid ett tillfälle, tills jag såg hur tjock boken var).

Så om jag bara orkar med X antal sidor av ett spel innan det riskerar att bli diskvalificerat och jag inte tänker skippa att läsa in mig på regelkärnan så finns det inte så mycket utrymme att spela på. Så hitta någon vital del av spelets koncept och skriv en kort* text om det så blir jag säkert nöjd.

* max 30 sekunders lästid? Ingen aning.
Detta är vad åtminstone jag föredrar i rollspelsböcker. Vill ha en kort, kärnfull passage som lämnar utrymme åt min egna fantasi, så att jag sen kan bygga vidare.
 
Jag tycker det har funkat bäst när man inte har egen text utan citerar redan kända verk.

Annars är det ju ett erkänt svårt problem att avgöra vad som är bra. Läsare vet det väldigt sällan när de tillfrågas, istället famlar de efter olika gissningar som ifall de följs nästan alltid slår fel, medan professionella kritiker istället vill se nytt eller tematiskt innehåll på ett sätt som sällan är motiverat för vanliga läsare och som bara lite mer sällan slår fel när det görs försök att tillämpa det.
 
Back
Top