Delegera strider till spelarna

Mitt tips är kanske lite utanför det du frågade efter men jag kan också tycka att i vissa spel är det svårt att ha koll på allt. Främst kanske DnD där bossar har en miljon förmågor och man glömt hälften av dem när det är dags för spel. Istället för att någon annan spelar den så gör en slumptabell av det coolaste attackerna. Då behöver du inte komma ihåg allt och behöver inte vara taktisk på samma sätt. Eller två tabeller, en för bossen och en för hans följeslagare/andra coola händelser som kan ske som rullas samtidigt. På så sätt slipper du sitta under spel och fundera på vad bossens Supreme demonic connection egentligen innebär och när den ska bäst aktiveras.
 
För mig handlar det om att det finns spel som har mekaniker/teman/setting som jag dras till, men som också är paketerat tillsammans regeltunga/taktiska stridssystem.

Symbaroum är ett bra exempel på detta. Bra setting, upplagt för mysterielösande, politiska intriger och socialt spel - men har också regler för flankering.
Och saknar vettiga regler för mysterielösande, politiska intriger och socialt spel…
 
Men, till originalfrågan - spelar ni DG RAW? I så fall hänger jag inte med, det har ju inte ett krångligt/gamigt system? (Hade du sagt DnD så hade jag förstått med en gång, det är mycket att hålla reda på)
Preppar en serie speltest i Swords of the Serpentine, vars stridssystem är lite lurvigt. Främst beroende på att det är asymmetriskt mellan spelarnas rollpersoner och SLP:na. De senare har "malus-poäng" som kan användas brett.
 
Back
Top