Gas till gasolgrill?

Det är nästan alltid bara jag och frun som grillar. Sen har vi en kolgrill som vi tänkte ta fram och ha bredvid när vi får gäster och ska grilla mer. Vi har inte en superstor terrass så vi vill inte ha en grill som tar upp för mycket plats

Hur tänker ni mellan kol och gasol? Personligen tycker jag nog det är roligare att grilla på kol. Gasolen använder jag mest för att steka (stekplatta), för rotisserie och som "uteugn" på vardagar.

Inte ett argument mot gasol, tänker mest att om ni har begränsat plats finns det mycket roligt man kan köpa upp sig till bland kolgrillar.

Jag kan varmt rekommendera Napoleons grillar (tillverkas i Kanada). Riktigt stabil och bra konstruktion.

Gas hämtar jag i gasolautomaten som alltid är öppen. Gasolautomat.se
Byta 5kg kostar 289:-

5kg flaskan bär jag inga längre sträckor när den är full, den är otymplig.

Håller med om Napoleon, men Broil King är nog i samma klass.
 
Hur tänker ni mellan kol och gasol? Personligen tycker jag nog det är roligare att grilla på kol.
Grejen är att vi tycker om att grilla när lillgrabben somnat och då han ibland tar tid på sig vid nattning vill vi att det ska gå hyfsat fort att komma igång när det väl är dags.
 
Köp två tuber!
Man vill såklart köra helt slut på en tub innan man fyller på den så fen kommer ta slut mitt i en grillning så då vill man ha en annan att byta med.
Förslagsvis kan man köpa en stor och en liten.
Behöver inte köpa båda samridigt dock om man vill sprida ut kostnaderna
 
Köp två tuber!
Man vill såklart köra helt slut på en tub innan man fyller på den så fen kommer ta slut mitt i en grillning så då vill man ha en annan att byta med.
Förslagsvis kan man köpa en stor och en liten.
Behöver inte köpa båda samridigt dock om man vill sprida ut kostnaderna

100% detta. Gasoltuber i rotation är ett måste!
 
Har nu fått hem en tub och ska koppla på den. Men jag har en fråga. I instruktionsboken står det att man ska öppna tuben när man skruvat i slangen. Betyder det att den alltid ska vara öppen eller bara när man använder grillen?

IMG_0173.jpegIMG_0174.jpeg
 
Eller förresten, nu såg jag att man ska stänga av.

Men jag har en fråga till. Ett av vreden vill inte tända. Man hör att det kommer gas och det funkar med de andra två. Vad kan det bero på?
 
Eller förresten, nu såg jag att man ska stänga av.

Men jag har en fråga till. Ett av vreden vill inte tända. Man hör att det kommer gas och det funkar med de andra två. Vad kan det bero på?
Tändaren är paj. Vilket är jävligt kasst på en ny grill.
 
En tändare för varje vred. Jag brukar tända ett vred och sen öppna de andra i tur och ordning allteftersom de tänder. Gasen kommer tändas av de andra brinnande munstyckena.

Släcker alla brännare med ratten på gasoltuben. Och vrider sen tillbaka tändrattarna på grillen.
 
Men den funkar på de andra? Eller är det olika tändare för olika vred?

Alltså. Kolla efter. Den enda andra andledningen är att du har översaturerat med gas så att du har en för fet blandning (Propan/Butan behöver runt 2-10% blandning. Är man över eller under de gränserna så brinner det inte), men det är ett ganska brett intervall (bensin har typ 1.5-7.5%).
 
Den enda andra andledningen är att du har översaturerat med gas så att du har en för fet blandning (Propan/Butan behöver runt 2-10% blandning. Är man över eller under de gränserna så brinner det inte), men det är ett ganska brett intervall (bensin har typ 1.5-7.5%).
Oj, detta var grekiska för mig 😊
 
Jag brukar tända ett vred och sen öppna de andra i tur och ordning allteftersom de tänder. Gasen kommer tändas av de andra brinnande munstyckena.
Detta fungerade 😊
 
Tändare går alltid sönder så småningom, har en vanlig tändare vid grillen och kan tända de där tändarna inte funkar. På en ny grill ska de ju funka ett tag dock iaf
 
Det har varit en underbar sommar/höst med grillen! Har tyvärr glömt matbilder, får fixa det nästa sommar.

Nu när minusgrader och frosten börjar komma, innebär det någon fara för gasbehållaren? Det vore ju kul att kunna grilla lite korv om vintern på uteplatsen, men kan det vara farligt? Borde jag ta behållaren till närmsta mack så fort tid finns?
 
Det som framförallt händer är att gasol brinner väldigt dåligt vid låga temperaturer, beroende på den exakta blandningen och hur mycket propan den innehåller.

Är det kallt kanske det helt enkelt inte går att få igång grillen.

Annars borde den inte ta någon skads så länge det inte trängt in vatten någonstans som kan frysa.I övrigt borde den väl snararr bli met säker :)

Sä länge du inte skjuter fyrverkerier på tuben, fötsöker värma den genom att tönda eld på den och runt den och andrs fumhetet folks säker försökt och dött av vid tillfällen.

Dumb ways to dieeeee…
 
Jag använder alla mina grillar (kol, trä, gasol) året om. Man får brassa på lite mer på vintern bara. Och ha en sliten regnrock så att man kan grilla i regnet.
 
Back
Top