Rutland: Trollkarlskungens gladiatorer

Jag tycker att vi slutar mörda varandra och försöker mörda trollkarlen istället. Genom att leta reda på resten av det där svärdet
*filar sina andenaglar. Utan att titta upp*
-Luktar bränd kork, försöker den tänka?
 
fängelsehåla 3. Jag tycker vi ska sluta hugga varandra i kroppen. Om vi alla står samlade mot den dumma get stjälande trollkarlen så kan vi ju alla komma levandes här ifrån! Har ni knäck i öronen eller! Edva står och skyddar sig själv i ett hörn.
arena: 13 Alla nummer får Edva att känna sig virrig i huvudet, så hon härmar Antedemortius. Han ser ut att ha levt länge, kanske till och med längre än trollkarls kungen, så vi hoppas att han har rätt.
 
Det blir inte många kvar vid liv efter den här rundan om jag läst rätt.

Det är OK. Vi kan hämnas på trollkarskungen i nästa liv. Som jakar.

GRYMT!
 
Torkel mumlar för sig själv:

”Ha, listig som en räv, lömsk som en rumpnisse… Knivar den där dumme barbaren och stjäl hans lyckonummer…”

Torkel tittar en gång till på pusslet. Tittar på sin lapp. Tittar på den högst levande Antedemortius lapp.

”FUUUUUUUUUUU…….”
 
Om någon finns kvar som kan agera får ni gärna rädda Tumbar, så är vi iaf +1 som kan försöka göra något mot Trollkarlen.
 
Tyvärr, värdshusvärdar har ingen plats bland de lyckliga hagarna - de är för krigare och nissar.

Du får bege dig till Hel, och spendera evigheten med börsmäklare och mellanchefer...
Om Edva dör kommer hon till sina anfäders get hagar. Men sen har hon ju också denna underliga staty som skyddar henne (säkert en gåva från sina anfäder)
 
Arenan: 15

Fängelsehålan, 5: söker mig djupare ned i fängelsehålan, till lika del för att hitta föremål som att få lite sinnesfrid från avdankade spöken och sinnesförvirrade fångar. Någon gång kommer lyckan le mot mig.
 
Travaliés heliga ande hemsöker er:
“Ha! Jag bad om en varm applåd… inte en varm avrättning! Stek mig inte för länge bara! Jag blir torr i köttet! Någon… kan väl vända mig? Jag blir ojämnt grillad! Någon… säg åt trollkarlskungens harem… att jag fortfarande är oemotståndlig!
Travalié svävar för en sista gång upp mot skyn medans han ur sin gycklarmössa tar upp sin gyllene trumpet å spelar en sorgsen visa…🎶
 
Back
Top