Vad gör Svenska Rollspelsfonden?

Jag borde få pengar för att göra bilderna till min BDSM-GORE-våld är säxigt-pornografiska Cyberpunk kampanj! Det har jag inte råd eller kunskap till utan stöd. Och den styggelsen borde finnas!

”§1. Svenska rollspelsfondens syfte är att stödja styggelser som borde finnas. I första hand ska BDSM-GORE-styggelser få fondens stöd, men även andra styggelser kan komma i fråga.”
 
Det säger något om vilket land Sverige var att det gick sex år mellan det första svenska rollspelet kom ut och ett gäng tonåringar kom på att de måste ha en riksorganisation för att bevaka sina intressen. Och alla små föreningar och klubbar som växte upp som svampar ur jorden. Också ett ämne för ett forskningsprojekt.
Föreningarna poppade väl upp innan sverok? Föreningsviljan var fortfarande stor på 80talet
 
Föreningarna poppade väl upp innan sverok? Föreningsviljan var fortfarande stor på 80talet
Absolut. Men det satt en massa finniga ordföranden var för sig, valda av sina sju kompisar, och alla bara ”vi borde ha ett riksförbund”.

Idag hade det ju mer varit ”jag borde kunna få lajks på sociala medier” eller ”kan jag tjäna pengar på det här”.
 
B-uppsats. Vad händer med spelgruppen när reglerna förändras?

C-uppsats. Är det utvecklingshämmande att aldrig ha spelat?

C-uppsats. När är en regel inte regler och vad säger det om synen på rollspel som spel.

Y-uppsats. Hur påverkar spelets illustrationer och grafiska prestationer spel vid bordet?
 
Det minns jag inte så här 25 år senare men jag kan eventuellt ha den kvar någonstans. Vad jag däremot minns är att jag inspirerade en kurskompis att skriva en uppsats om framtidsbilden i Mutant (oklart om det var gamla 84/86 eller nya -89).
Det är också ett kul ämne!
 
Forskning låter bra. Vad kostar forskning per timme numera?*

Jag skulle gärna se att Gothcon fick pengar till att bjuda in coola utländska rollspelsmakare att hålla föreläsningar och panelsamtal. Helst en heldag med föreläsningar, i stil med Bokmässan.

* Ett skämt, men ni fattar vad jag menar : )
 
Forskning låter bra. Vad kostar forskning per timme numera?*

Jag skulle gärna se att Gothcon fick pengar till att bjuda in coola utländska rollspelsmakare att hålla föreläsningar och panelsamtal. Helst en heldag med föreläsningar, i stil med Bokmässan.

* Ett skämt, men ni fattar vad jag menar : )
Jag kan räkna ut vad en halvtaskig humanist kostar, behöver bara kolla lönekuvertet.

Sen kan man ju lida för konsten, och gå på stipendier. Ett underbart liv, fri från alla tyngande välfärdssystem och allt,det kostar är ens SGI och ens pension!
 
Jag kan räkna ut vad en halvtaskig humanist kostar, behöver bara kolla lönekuvertet.

Sen kan man ju lida för konsten, och gå på stipendier. Ett underbart liv, fri från alla tyngande välfärdssystem och allt,det kostar är ens SGI och ens pension!
En humanist med lön låter som två oförenliga ting : )

Jag fortsätter önskelistan: Samla ihop, hantera och digitalisera skisser och dokument från de svenska rollspelens första 10 år. Fredrik Malmberg har väl en rejäl samling? @Oldtimer och @Mekanurg har kanske också en del?
 
Om Svenska Rollspelsfonden delade ut stipendier varje år för att främja svensk rollspelskultur, vad skulle du då vilja stödja?

Ett rollspelsbibliotek, kanske som en del av ett större fantastikbibliotek.

Det finns ju i nuläget rätt många produkter utspridda över olika bibliotek (exempelvis på Kulturhuset i Stockholm), men det hade varit trevligt med en större samling allmänt tillgänglig på ett enda ställe. Mitt förslag: på KB i Stockholm. Kanske skulle en enskild bibliotekarie (gärna rollspelskunnig) vara kontaktperson och bygga upp samlingen? Folk (och kanske även butiker) skulle då kunna höra av sig till honom eller henne för att skänka (och testamentera?) produkter.

Jag tänker mig att huvudfokus i samlingen bör ligga på svenskproducerade produktlinjer. Utöver detta gärna också tidningar och fanzines (som ofta är oerhört svåra att få tag i när det har gått några år) och konventsmaterial. Och gärna även (utskrivet?) PDF-material. En del av stipendiet skulle kunna gå till att köpa upp rariteter på Tradera.

Det här tror jag är ett fullt genomförbart projekt. I den bästa av världar är detta också något som intresserar KB. Eller något annat större bibliotek. Eller rentav ett helt nytt fantastikbibliotek. Jag tycker att det borde finnas ett sådant.
 
Last edited:
I teorin borde väl KB redan ha detta, men de kanske sorteras bort. Allt tryck arkiveras ju inte.

Ja, de har antagligen mer än det som har indexerats och går att hitta genom sökningar i Libris. Ett första steg kan vara att inventera samlingen för att se vilka luckor som finns i beståndet. Jag tror faktiskt inte att de har särskilt mycket, även om det är svårt att veta hur mycket de har i exempelvis kategorin vardagstryck. Är osäker på hur spel med häften i låda kategoriseras (om de ens har sådant i sina samlingar).
 
Last edited:
Allt tryckt material ska ju passera huvudbiblioteken och arkiveras. En del vardagstryck kan man hitta, men ett dedikerat rollspelsbibliotek skulle göra skillnad.

Ja. Rollspel med häften i låda är i materiell och teknisk mening definitivt tryckt material, men jag är osäker på om det verkligen har kategoriserats så i KB:s samlingar sedan tidigt 80-tal (eller sent 70-tal, jag antar att de första svenska fanzinen kom då).
 
Fanzin på pappas jobbkopiator arkiveras givetvis inte. … och spel kanske kategoriseras annorlunda än trycksaker? Värt en egen tråd.

Ibland arkiveras även fotokopierade fanzine. KB har mycket man inte förväntar sig att de ska ha (jag har gjort ett par rejäla djupdykningar). Men hur det ser ut med just rollspelsfanzine har ingen aning om.
 
Last edited:
Bidrag till spelskapare för att göra ett nytt spel eller till forskning känns mer som sådant som kan belönas med en engångspeng. Ett fysiskt rollspelsbibliotek kommer ju kräva lokalhyra, el, vatten, larm och lön gissningsvis för personen som ska jobba med att kategorisera allt så där skulle det väl krävas större summor mer regelbundet för att driva.
Alla förslagen är ju sådant jag gärna hade sett men tror stipendium / bidrag till ett nytt spel eller forskning är sådant som blir lättare att sköta ekonomiskt.

Hur har ni tänkt få in pengarna? Sverok kanske kan hjälpa lite? Ett försök att skaffa en patreon, kofi eller liknande som genererar pengar?
 
Back
Top