Varulv [KoK] - R6

Accepterar du orsförande Sysps paket?


  • Total voters
    8
Om man nu ska ge sidd&octa lite credd för att ha röstat ja till anth, så har vi de med färst grönpoäng i:
Fjodor, Mama, Stradh, Basse.

Och nu är det eg bara Sysp och Emp kvar i kön som jag litar någorlunda på.

Vill vi ha tillbaka ordförandeposten snabbare så kanske det börjar bli dags att börja beta av folk från sus-listan innan de får fatt i klubban.

Kanske. Åas det där med passiv inkomst. Så inte helt enkel avvägning.
Säg att vi lyckas fimpa två uvar. Då får de två poäng varje runda til the end of time. Jag är inte övertygad om att vi vill åt det hållet.
 
Säg att vi lyckas fimpa två uvar. Då får de två poäng varje runda til the end of time. Jag är inte övertygad om att vi vill åt det hållet.
Å andra sidan innebär det två ulvar som inte kan bli ordförande. Vad kan de tänkas hinna göra med sina poäng på de kvarvarande 3-4 rundorna?
 
Jag tycker 0-0 är uteslutet, går för långsamt.

1-1 tänkbart, 2-3 om vi vill spela offensivt (eller om ni vill ha koll på vad jag gör som Anthrox var inne på).

Hur gör vi med Stradh då? Vad tycker @StradhLestat själv? Är du i spel fortfarande?
 
Men OM en ulv får tag i klubban så vill vi inte riskera att de går all in och skickar den vidare till sina två polare. Tre ulv-paket i rad kan bli ödesdigert. Alltså behöver vi rösta nej till alla de sussigaste tre-fyra lirarna. Låter vi bli att hänga nån så blir det bara tre-fyra ulvpoäng i passiv inkomst innan vi kan börja köra med säkra ordföranden igen.

Låter lite segt kanske, men fan, byn har knappt vunnit en enda match i år. Nu kör vi safe.
 
2-3 är dumt. Då ger vi mer poäng till ulvarna än till oss själva.
Spara inte heller den.

Spela 1-1

Kasta 3-2

Behåll 0-0
 
Jag fattar inte riktigt varför ulvarna ska nattmörda öht. Tror de att de kan vinna genom att nattmörda en-två stycken och sedan…tja, vaddå? Hur ska de vinna? Nej, det här blir en match om poängen och det stör mig något ofantligt hur alla är så chill med att vi inte vet ett dugg hur många SHP-poäng ulvarna har.
 
Jag fattar inte riktigt varför ulvarna ska nattmörda öht. Tror de att de kan vinna genom att nattmörda en-två stycken och sedan…tja, vaddå? Hur ska de vinna? Nej, det här blir en match om poängen och det stör mig något ofantligt hur alla är så chill med att vi inte vet ett dugg hur många SHP-poäng ulvarna har.
Nja, lite vet vi ju.

De har fått fem poäng från R1-R5 i passiv inkomst. Om Brynolf och Anthrox talar sanning är det alla poängen de fått. Annars kan de ha upp till nio poäng till.

Vi har dock inte så mycket koll på vad saker kostar.
 
@Basenanji vi vet ungefär jur många poäng dom har fått under spelet.

Låt oss räkna på det hela.

R1 - Förslaget röstas ner = 1 poäng till ulvarna.

R2 - Förslaget röstas ner = 1 poäng till ulvarna.

R3 - Anthrox röstas igenom. 2-0. = 1 poäng till ulvarna.

R4 - Anthrox igen. 2-0. = 1 poäng till ulvarna.

R5 - Brynolf röstas igenom. 3-0. = 1 poäng till ulvarna.

Så om Anthrox och Brynolf är goda har ulvarna haft 5 poäng till sitt förfogande.
Om Anthrox eller Brynolf ljugit om siffrorna (väldigt osannolikt) kan de ha fler poäng. Exempelvis om Brynolf egentligen hade en 3-3 men ljög och sa att det var en 3-0. Men så är det med största sannolikhet inte. Antrhox siade honom så då måste Anthrox också vara god. Om Anthrox varit ond och gett oss så många poäng hade det varit mycket märkligt spelat.
Resultatet blir att ulvarna har samlat 5 poäng totalt.
 
Låt oss räkna på vad mord och liknande kostar för ulvarna.

R1R2, R2R3, R3R4 - Hägern dödas. R4R5, R5R6, R6R7
1 1 1 1 1 1

§6 (Ordning under natten)
  1. Ulvarnas förmågor
  2. Paketet genomförs (utröstning, poängfördelning)
  3. Ulvarna gissar vilka roller som är i spel och detta vinstvillkor kontrolleras
  4. Kontroll av vinstvillkor baserade på spelarsammansättning (d.v.s. är alla ulvar döda? är ulvarna lika många eller fler än byborna?)
  5. Kontroll av New World Order-vinstvillkoret.
Detta betyder att ulvarna använda förmågan nattmord efter att bara ha samlat 2 poäng. Eftersom Hägerstrand dog innan ulvarna fick sina poäng kostar det bara två poäng att döda. Nu är vi inne på runda 6 så efter natten R5R6 ovan. Ulvarna har då tre poäng i hand nu om de inte har brännt poäng på siare vilket är fullt möjligt. De valde dock inte att nattmörda igen vad det ser ut som.
 
Ska på konsert snart men hinner in innan 23 för att låsa paketet.

Vi kör på 1-1 i paketet, släng 2-3, skicka 0-0 då?

Octagonal till ordförande?

Stradh röstas ut?

Någon emot? Än har vi tid att diskutera. (Eller ja, ni har tid. Jag ska höra på Amanda Jenssen 😄)
 
Back
Top