Nope. Jag har sagt nog, jag tror att yrken har en funktion i spel (jag tror att WH är alldeles för mycket brädspelare för att kasta in random skit som inte har något med mekaniken att göra) och tycker att vi lämnar det där för stunden.
Jag gillar den här idén. Att ulvarna som i förra spelet bara kan mörda på dansgolvet känns inte troligt. Om det är en twist på förra spelet och ulvarna nu bara kan nattmörda de som blir utan partner så känns det både som att det lirar med mobbningstemat och som en balansmässigt smart grej, eftersom vi både blir tvungna att ha någon stående i baren vissa rundor och ulvarna kan tvinga någon till baren genom att inte acceptera dansen.
Om det blir ett nattmord denna runda trots det så kommer i alla fall jag starkt misstänka den som dansar med ett lik (förutsatt att alla följer systemet, och det inte visar sig att vissa står i baren ändå). I så fall tycker jag också att vi nästa runda testar systemet genom att alla står i baren. Att missa sianden och därmed gardera från nattmord känns som ett enkelt val.
Jag tror att @RasmusL och @Vimes fokuserar fel med status på yrken, men det grönar dem båda att de sticker ut hakan och går på det. Det här med "nå framgång och rikedom på högst suspekta sätt" är nog mer matnyttigt, och att ulvarna då typ driver nätcasinon (eller Kry/Klarna) eller säljer heroin till småbarn. Å andra sidan känns det som att det här inte kommer ge något om vi inte har någon som är yrkessiare, eftersom det finns gott om space för ulvarna att trippa runt den här diskussionen tills någon annan sagt mer.
Men jag tycker att @Sidd är suspekt som 1: Helt okommenterat ignorerar den pågående yrkesdissionen. 2: Går på @Anthrox över nånting som står i startinlägget (jag håller med Anthrox här, dans är inte som något jag konventionellt skulle beskriva som en "förmåga") 3: Struntar fullständigt i de försök som gjorts att organisera upp dansgolvet, utan vill bjuda upp själv. Det skulle leda till att spelet blir brusigare (vilket jag antar att Sidd skulle frodas i) och att det blir mycket svårare att analysera vad som krävs för ett nattmord.
Röst: @Sidd
Vad tycker ni andra?
Nästan alla som uttalat sig har varit positiva.
Jag är det, och enligt bokstavsordningen är det du och jag på dansgolvet Siddilicus! Som när vi lekte doktor i rymden alltså!
Får jag lov?![]()
Nja, jag är mest förtjust i att:
- Läsa inlägg och ta ställning
- Rösta
- Motivera sin röst grundligt
Fel. Ni fr hänga i baren med mig och Hägern.
Eller, det var min sammanfattning av den diskussionen iaf, men jag klanske tolkade fle:
-Vi paras i bokstavsordning.
- De två sista paren hänger i baren.
Jag tycker verkligen att vi borde splitta upp oss för att samla data.
Möjligen då också att man bestämmer att några inte dansar - t ex de två paren som kommer sist i bokstavsordningen?
Tackar. Jag snörar åtminstone på mig de blåa mockaskorna och väntar på dig på dansgolvet då @Anthrox.Dessa blir dansparen i så fall (med reservation för ifall någon ska stå över att entra dansgolvet):
@Andersson
@Anthrox
@Basenanji
@BiobunkerVII
@Brynolf
@fjodorsenuba
@Hägerstrand
@RasmusL
@Sidd
@Vimes
Precis - om man gör som jag tänkte så blir det @RasmusL @Hägerstrand @Sidd och @Vimes som hänger i baren.Fel. Ni fr hänga i baren med mig och Hägern.
@Hägerstrand , vi har inte ett oändligt antal rundor på oss att experimentera oss fram till en förståelse för hur mekaniken fungerar. Visst får vi mer information (visserligen inte lika rigoröst kontrollerad) om vi delar upp oss lite denna gång?
Också känt som Vimes dör i baren xDPrecis - om man gör som jag tänkte så blir det @RasmusL @Hägerstrand @Sidd och @Vimes som hänger i baren.
Jag undrar hur troligt det är att Waterhouse meckar med mekaniken från det förra spelet?Nu blandar du bort korten lite. Det här är ju det vanliga programmet (som jag föreskriver i min Varulvsspel 101), och har inget att göra med hur man ska hantera outning av info. Jag skulle nog säga att massoutning är mer kompatibelt med Vanligt Jävla Varulvsspel än taktiskt tåtrippande.
Hur ställer du dig till outning av yrke och klädsel i det här spelet?
Såg du min fråga om ”spelmekanik”?Precis - om man gör som jag tänkte så blir det @RasmusL @Hägerstrand @Sidd och @Vimes som hänger i baren.
Försöker syna detta från dig Vimes.
I början av ny runda kommer danspartners att framgå, även för mördade spelare.
Jag fick direkt en tanke när jag läste mitt byboPM om att dans är en regelmekanik som styr powerförmågorna (nattmord, siare, väktare).
Jag har Förmågan att bjuda upp en annan spelare och om denne samma spelare bjuder in just mig (alltså vi är överens) så dansar vi (i nattfasen). Gissar att jag då blockar nattmord med den som jag dansar med. Dock kanske denne kan nattmörda just den som den dansar med-därav vill jag att vi är tydliga med att outa danspartner och följa detta med besked till SL.
Jag tänkte också att det gällde alla bybor vanilj-bybor.
Att Anthrox börjar med att i sin första post skriva att han inte har nån förmåga förvånade då mig.