Sida 2 av 2 < 1 2
Diskussionsval
#803060 - 12-08-21 00:26 Re: Mörker-kampanj *MEGA-SPOILER* [Re: jjjohan]
Purgatory Inte inloggad
Eleint D'ivers

Registrerad: 05-10-18
Inlägg: 999
Plats: Lund
Gillar Bandobra, använder gärna det du skrivit om henne som inspiration. Tycker också det är kul med folk som hittar på helt egna mörkerherrar istället för att välja bland de som nämns av Neogames.

Själv kör jag inte med mörkerherrar på samma sätt som i vanilla-mörkret. Mycket på grund av att jag istället använder mig av Ymirs och Fahnens alternativa Mörker istället.

Jag tolkar heller inte Zairis spådom som referenser till mörkerherrar. Istället tolkar jag det som tecken och händelser som kommer att leda fram till Mörkret. Står ju också om nio tecken som ska synas i profetian, så helt fel är det ju inte wink

Alla dessa händelser kommer påverka hur Mörkret ter sig, och vissa av dem ger upphov till att mäktiga varelser anländer, föds eller uppenbarar sig på Mundana.

Nu har jag inte spelat Eon på väldigt länge, så jag han inte utarbeta vad alla tecknen var.
_________________________
Hear now the dirge faint reprised,
before the sun's fall, this day spills red
on buckled earth, and in obsidian eyes
vengeance chimes seven times...




Topp
#803076 - 12-08-21 10:07 Re: IS HE A SHE!? [Re: Poseur]
jjjohan Inte inloggad
Äventyrare

Registrerad: 12-07-30
Inlägg: 52
Plats: Här och där
Förut har jag alltid tänkt att det var en han. Sen HAR JAG FÖR MIG att jag läste om Vigilah som "hon". Nu när jag letar i boken, om man läser om slutstriden omnämns HEN som en HAN. Hmmm... Va tråkigt, jag hade precis börjat vänja mig... Jag kanske behåller HEN som en HON ändå. Får se. (Har alltid haft en förkärlek för brud-karaktärer)

EDIT: Okej, känner mig dum. Har letat och letat och överallt står "herre", "prins" och, *suck*, "han"... Fett besviken.
Men då så. Hur ser ni för er HONOM?


Ändrad av jjjohan (12-08-21 10:09)

Topp
#803079 - 12-08-21 10:26 Re: Mörker-kampanj *MEGA-SPOILER* [Re: Purgatory]
jjjohan Inte inloggad
Äventyrare

Registrerad: 12-07-30
Inlägg: 52
Plats: Här och där
Absolut! Kul att du gilla henne. Jag gar som sagt ett helt äventyr (inte nedskrivet, men kan ju skriva ned "mallarna"), om du vill ha ännu mer kött på benen.

Jag har som sagt också varit inne på din tanke, om att det är tecken (som det faktiskt står). Mycket p.g.a att alla (även mina spelare) utgår ifrån att det är nio prinsar.
Jag gillar å andra sidan just det här klyschiga med nio mörka generaler som går i spetsen för undergångens armé. Det ger spelarna en liten, liten gnutta av falskt-hopp, om att de kan bekämpa Mörkret, just för att det leds av individer som kan slås ned. Om det är tecken, känns det svårare att motverka, efter att de slagits in och det är alltid nice att ha bad-guys. Sen föredrar jag, personligen, det officiella mörkret.
Det betyder dock inte att jag inte är väldigt öppen för idéer och inspiration!
Har du några tankar om vilka tecken du tänker ska visa sig?

Jag själv tampas just nu med hela frasen "Österns odjur, krälar uppåt. Yngel föds av kungadotter.", samt sista halvan av sista delen. D.v.s "Sist och först, i blod och svavel". Tankar?

Topp
#803114 - 12-08-21 15:34 Re: Mörker-kampanj *MEGA-SPOILER* [Re: jjjohan]
Poseur Inte inloggad
Slightly Retarded Squirrel

Registrerad: 07-01-16
Inlägg: 2037
Plats: Falun
Österns odjur kan mycket väl vara någonting riktigt illa österifrån, bortom den normala kartan. Personligen är jag ambivalent till idén att Kabalaorden är östens odjur. De idéerna jag har, (delvis tack vare Ymir), är snarare någon form utav urgammal fiende till Ebhron. Antingen i formen utav en gigantisk Leviathan ur ödeshavet(möjligen en tjänare till havsdjupets moder om nu inte henne själv). Min andra idé är en den primordiala kraft i formen utav ett hive-mind som tillintetgjorde Ebhrons blodsfiender i öst. Mer exakt vad det är har jag inte givit en jättedjup tanke tyvärr.

"Sist och först, i blod och svavel" verkar uppenbart vara Mr.Azradeus men jag tror snarare på att Semal återuppväcker alternativt att Hegor själv uppstår som en mörkerherre. Att han på något sätt överlevde sin guds vrede och återuppstår utav hatet som han samlat på sig i årtusenden. Möjligt att hans blod kom i kontakt med solsvärdet i sitt sista ögonblick och lyckades med med svärdet tillsammans med sin oheliga magi hålla sig levande. Nu när mörkret återkommer så självutnämner han sig till den nya "Semal" och tar över "stjärnefångens" plats som mörkerherre.

/Poseur ger lite spontana tankar
_________________________
"Men Poseur vet säkert var länken är så fråga honom"
/Fahnen


Jag som trodde att min sömnrytm inte kunde bli värre; så började jag chatta med Ymir

Topp
#803170 - 12-08-21 22:28 Re: Mörker-kampanj *MEGA-SPOILER* [Re: Poseur]
jjjohan Inte inloggad
Äventyrare

Registrerad: 12-07-30
Inlägg: 52
Plats: Här och där
Men vad skulle just "sist och först" kunna syfta på? Känns lite fattigt att han anländer sist och faller först.

Topp
#803176 - 12-08-21 23:10 Re: Mörker-kampanj *MEGA-SPOILER* [Re: jjjohan]
Poseur Inte inloggad
Slightly Retarded Squirrel

Registrerad: 07-01-16
Inlägg: 2037
Plats: Falun
Den sista att falla (förra mörkret), den första att återkomma (nuvarande). Så tänkte jag lite snabbt bara
_________________________
"Men Poseur vet säkert var länken är så fråga honom"
/Fahnen


Jag som trodde att min sömnrytm inte kunde bli värre; så började jag chatta med Ymir

Topp
#803179 - 12-08-21 23:35 Re: Mörker-kampanj *MEGA-SPOILER* [Re: Poseur]
jjjohan Inte inloggad
Äventyrare

Registrerad: 12-07-30
Inlägg: 52
Plats: Här och där
ahaaaa, den var klart bättre. Tack!

Topp
#803206 - 12-08-22 10:30 Re: Mörker-kampanj *MEGA-SPOILER* [Re: jjjohan]
Ymir Inte inloggad
Kulturrelativist

Registrerad: 00-05-18
Inlägg: 7940
Plats: Kunming, under molnen
Skrivet av: jjjohan
Men vad skulle just "sist och först" kunna syfta på? Känns lite fattigt att han anländer sist och faller först.

Han kanske är anden av den första människa som någonsin dog efter begynnelsen, och förutbestämd att bli den sista själen som återstår, vrålande i ensamheten i en död världs sista falnande månljus?
_________________________


GM Merit Badges:

Story | Scary | Mirror | Improvisation | Destined | Disturbing | Drama



Freedom is merely privilege extended,
Unless enjoyed by one and all.

Topp
Sida 2 av 2 < 1 2
Föregående diskussion
Visa alla diskussioner Tillbaka till forum
Nästa diskussion



Moderator:  Legion, Svarte faraonen 
Småprat | Storprat | Kallprat

Inloggade användare
2 registrerade (anth, kalcidis), 16 gäster och 7 sökmotorer online.
Förklaring: Redaktör, Global moderator, Moderator, Tekniker, Sponsor
Senaste inlägg
Rollspel.nu's skrivarcirkel II av God45 • 13-05-22 01:33
[CoC] Krönika - Masks of Nyarlathotep av Tyr • 13-05-22 00:40
[Ribbon Drive] Over Jordan av Tyr • 13-05-22 00:30
[Göteborg] Fantasy! Sökes 1-2 spelare av Krille • 13-05-22 00:10
Rollspel.nu's filmklubb 2013 v21 av God45 • 13-05-21 23:42
[Göteborg] Söker några spelare till Dungeon World av Krille • 13-05-21 22:58
[Stockholm] Dungeon World-spelgrupp sökes! av Anarchclown • 13-05-21 22:55
[Malmö] Söker spelare till AD&D sommarkampanj av Landrim • 13-05-21 21:56
Ordlek: Ord på tretton bokstäver av gizmo • 13-05-21 21:25
Flammor av vrede - del två i En saga om sorg av Ealdormannen • 13-05-21 21:24
Senaste diskussioner
[Malmö] Söker spelare till AD&D sommarkampanj av Landrim • 13-05-21 21:56
Rollspel Göteborg: Behöver 1 spelare till Mutant av Max • 13-05-21 18:46
Scifi-sandbox-brädsp
el
av xyas • 13-05-21 17:34
[Göteborg] Söker några spelare till Dungeon World av Bolongo • 13-05-21 16:23
[Ribbon Drive] Over Jordan av Arvidos MC • 13-05-21 12:10
Sid Meier's Ace Patrol av 弾幕 • 13-05-21 11:43
[Säljes] Star Wars RPG (West End Games) av critos • 13-05-21 08:14
[Säljes] Saga (rollspelet) av critos • 13-05-21 08:09
Ordlek: Ord på tretton bokstäver av Krille • 13-05-21 07:51
Programförklaring, hur skriver man en sådan? av Sven-Göran • 13-05-20 23:39
Nyaste användarna
Landrim, Shathur, Madbeef, Hatamoto, Gharke
6956 registerade användare
Forumstatistik
6956 användare
73 forum
59281 diskussioner
798512 inlägg

Flest inloggade: 245 @ 12-09-26 19:29