Sida 1 av 2 1 2 >
Diskussionsval
#771981 - 12-02-06 15:38 Nostalgiskt rollspelsboksminne
Blasphemy Inte inloggad
Magiker

Registrerad: 00-07-04
Inlägg: 2028
Plats: Göteborg
Jag är inne i en nostalgisk period (har väl med åldern att göra misstänker jag) och då rollspel betytt mycket för mig så blir det självklart så att mycket nostalgi kretsar kring detta. Så jag började fundera på gånger då jag fick en euforisk känsla av att öppna en rollspelsbok för första gången och bli helt hänförd av det som fanns där i.

Denna totala hänförelse drabbar mig aldrig längre. Jag antar att man blivit luttrad och inte är lika lättpåverkad. Men hur som helst har jag tre klara rollspelsnostalgiska minnen.


Stjärnornas Krig – Imperium

Jag befann mig i Skellefteå tillsammans med min mor och gick förbi en leksaksbutik och plötsligt stod den bara där. En box med en beskrivning av allt man behövde veta om Imperiet i Stjärnornas Krig. Jag hade precis pengar att köpa den och minns fortfarande hur jag tog bort plasten. Började bläddra i böckerna och sedan bara gottade mig i alla detaljer.

Jag läste om hur det galaktiska imperiet var strukturerat. Tittade på de tuffa bilderna av de olika typerna av stormtrupper. Läste statistiken för deras rymdskepp och markstridsfordon. Faktan om imperiets säkerhetstjänst och mycket mer. Minns i synnerhet de korta noveller som fanns med här och där som beskrev lite hur det var att vara en medlem i Imperiet. Dels som Tie-jaktpilot och kapten över en AT-AT.


Kult

Jag köpte den svarta boxen på Lek och Hobby i Boden utan att egentligen veta vad jag skulle förvänta mig av den. Jag hade läst om den i sinkadus där det var en intervju med författarna där de berättade om hur de sett på massor med skräckfilmer och läst böcker och försökt skapa något som kändes mörkt, nytt och skrämmande.

Boxen var extremt trollbindande. De hade verkligen lyckats med det. Den var svart, röda bokstäver, det var vapen och lite naket har jag för mig. Det kändes nästan som att ha en ockult artefakt i min hand. Texten som sade att den inte var rekommenderad för personer under 15 år gjorde det bara ännu mer spännande.

Jag kom hem... öppnade den... och blev uppslukad. Jag låg och läste den i mitt rum långt, långt in på natten. Läste om metropolis och inferno. Dödsänglar och arkonter. Beskrivningar av nefariter, razider och köttiga blekfeta liktorer. Jag avgudade bilden på storstadssamurajen med sin Ingram, solbrillor och långa rock. Mörka hemligheter var kittlande och det var så coolt med ett system där man köpte fördelar och nackdelar.

Kult öppnade sannerligen portar... men inte sådana portar som åkallade demoner (likt Allan Rubin hävdade) utan portar in i min fantasi då jag förstod ”Aha... så på det här sättet kan skräck och fantasy också vara.”


Så... har ni några nostalgiska rollspelsboksminnen att dela med er av?
_________________________
Författare till Eon, Noir och Neotech samt allehanda artiklar till fenix och annat bös.

Skriver ibland saker på: http://neobloggen.blogspot.com/

Lägger ibland upp bilder och saker på: http://infernallo.deviantart.com/

Det är lätt att vara kaxig bakom ett tangentbord. - Alexander Hoffman

För övrigt anser jag att QuarxXpress borde förbjudas - Petter Nallo

Jag hatar dig, allt du står för, tycker att du är ful och äcklig men detta är inget personpåhopp. Det är bara min åsikt. - Klassisk forumsmentalitet.

Topp
#771982 - 12-02-06 15:48 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
solvebring Inloggad
Redaktör
Fjärsman

Registrerad: 04-03-19
Inlägg: 9768
Plats: Knohult
Jag skaffade rollspelsböcker rätt sent, jag vet inte riktigt när eller vilken som var min första. Tror det var 91-boxen. Nå, men det var sent i alla fall. Jag spelade enbart Drakar & Demoner och hemmaskapade BRP-lir de första åren och då hade jag en pärm fullproppad med DoD-prylar från nätet utan att ha läst mer än lite ströläsning i böcker hos den som introducerade mig till rollspel. Med andra ord spelledde jag Drakar & Demoner baserat på min min spelarerfarenhet, alltså av det jag lärt mig från att vara spelare i Drakar & Demoner, och sådant jag hittat på blandat med utskrifter från alla dammiga DoD-websidor man kunnat finna.

På det viset kan man kanske se den där satans pärmen som mitt mest nostalgiska minne. Tror den ska finnas kvar någonstans, fast halvt om halvt isärplockad och något reviderad - vilket är sorgligt, som den först var är sannerligen det bästa och mest intressanta skick den någonsin varit i. Annars minns jag den första rollspelbok jag läste i någonsin, vilket var Ävenrtyrspaket 1 innehållande Svart duell Skönheten och odjuren. Sedan var det nog Tjuvar och lönnmördare vilken låg mig som spelare väldigt varmt om hjärtat. Dock skaffade jag inte de där böckerna för egen räkning förrän långt senare.
_________________________
Häng med Rollspel.nu's kommande skrivarcirkel!
Fruktskål.

Topp
#772002 - 12-02-06 17:32 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: solvebring]
Blasphemy Inte inloggad
Magiker

Registrerad: 00-07-04
Inlägg: 2028
Plats: Göteborg
Citat:
På det viset kan man kanske se den där satans pärmen som mitt mest nostalgiska minne.


laugh Jag har också en gammal rollspelspärm. Men jag har kvar den... och där finns både högt och lågt kan jag lova. Det är en blandning av nostalgi och "herregudhurtänktejag!!!".
_________________________
Författare till Eon, Noir och Neotech samt allehanda artiklar till fenix och annat bös.

Skriver ibland saker på: http://neobloggen.blogspot.com/

Lägger ibland upp bilder och saker på: http://infernallo.deviantart.com/

Det är lätt att vara kaxig bakom ett tangentbord. - Alexander Hoffman

För övrigt anser jag att QuarxXpress borde förbjudas - Petter Nallo

Jag hatar dig, allt du står för, tycker att du är ful och äcklig men detta är inget personpåhopp. Det är bara min åsikt. - Klassisk forumsmentalitet.

Topp
#772006 - 12-02-06 17:51 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
Oldtimer Inte inloggad
Great Old One

Registrerad: 02-02-05
Inlägg: 2408
Plats: Göteborg, Lindome
Skrivet av: Blasphemy
Så... har ni några nostalgiska rollspelsboksminnen att dela med er av?
Jag kan fortfarande svagt minnas det där tillfället för drygt 37 år sedan när jag för första gången öppnade en viss trämönstrad låda med påklistrad etikett. Jag slukade de tre små böckerna i lådan med hänförelse... och försökte fatta hur man skulle använda dem.

Topp
#772011 - 12-02-06 18:06 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
solvebring Inloggad
Redaktör
Fjärsman

Registrerad: 04-03-19
Inlägg: 9768
Plats: Knohult
Skrivet av: Blasphemy
Citat:
På det viset kan man kanske se den där satans pärmen som mitt mest nostalgiska minne.


laugh Jag har också en gammal rollspelspärm. Men jag har kvar den... och där finns både högt och lågt kan jag lova. Det är en blandning av nostalgi och "herregudhurtänktejag!!!".

Just precis!
_________________________
Häng med Rollspel.nu's kommande skrivarcirkel!
Fruktskål.

Topp
#772019 - 12-02-06 19:21 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
Antemannen Inte inloggad
Tomten på Loftet

Registrerad: 11-10-23
Inlägg: 141
Plats: Boden/Luleå,Norrbotten
.


Kult

Jag köpte den svarta boxen på Lek och Hobby i Boden


aww.. at de sålde rollspel i boden då... det gör de inte nu.. ingen butik frown
_________________________
Life is like a box of chocolate, you get something that you like, and something that you dont like, but you have payed for it, so you eat up the whole darn thing..

Topp
#772025 - 12-02-06 20:37 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
ThemVSyou Inte inloggad
Vapenbärare

Registrerad: 11-08-03
Inlägg: 37
Plats: Västerås
Neotech 2

Det va det första rollspelet jag spelade


Ändrad av ThemVSyou (12-02-06 20:37)

Topp
#772040 - 12-02-06 21:15 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
Johan K Inte inloggad
Positiv

Registrerad: 00-05-22
Inlägg: 12119
Plats: Lund
Nu när jag tänkt efter lite, så tänker jag tillbaka tillbaka på senhösten -86 & vintern/våren -87.
jag hade läst Sagan om Ringen-trilogin & jag & mina vänner plötsligt av en box som det står rollspel & Sagan om ringen-rollspelet. Gissa om vi var fast & började rollspela då & hade en jäkligt bra kampanj.
Var därefter fast i allt det där som rollspel innebar.

Topp
#772059 - 12-02-06 22:22 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
Svarte faraonen Inte inloggad
Chefredaktör
A crooked man, bent down by sin

Registrerad: 00-10-12
Inlägg: 6779
Plats: Lund
De riktigt häftiga rollspelen var för mig inte de jag läste och köpte, utan de jag aldrig fick chansen att köpa. Min kompis storebröder hade en diger samling produkter från Ä-spel som utövade en rent magnetisk dragningskraft på min fantasi där de stod i sina hyllor -- Drakar och Demoner, Mutant och den där boxen med första utgåvans Kult som aldrig ens hade spelats för att den ansågs för värdefull för den oömma behandling detta skulle innebära (många av de mer använda böckerna var lagade med brun packtejp, så farhågorna var ej helt ogrundade). Jag läste dem när jag hade chansen under besök och sommarferier, men fick aldrig möjligheten att göra dem till mina egna.
_________________________
Vill du återvända till känslan av ditt första lajv?
Vill du testa lajv utan stränga krav på utrustning eller gestaltning?
Vill du vara en del av ett projekt som säger "Ja" hellre än "Nej"?
De sju nycklarna. Ett lajv för alla.

Topp
#772107 - 12-02-07 04:57 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
Sapient Inte inloggad
Paladin

Registrerad: 11-03-26
Inlägg: 794
Plats: Stockholm
Skrivet av: Blasphemy

Så... har ni några nostalgiska rollspelsboksminnen att dela med er av?


Mutant. Den ursprungliga, lila lådan. På framsidan står en man, inte helt olik Luke Skywalker, i svart tunika över blå kläder, framför en heliograf som reflekterar regnbågsfärgat ljus.

Och när jag öppnade och läste innehållet: Mutanter, robotar, muterade djur... Förbjudna zoner med fynd från forntiden. Wow!

Den miljön har alltid appellerat till mig sen dess. Den är så fylld av möjligheter.

Topp
#772461 - 12-02-07 20:45 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Antemannen]
Blasphemy Inte inloggad
Magiker

Registrerad: 00-07-04
Inlägg: 2028
Plats: Göteborg
Citat:
aww.. at de sålde rollspel i boden då... det gör de inte nu.. ingen butik frown


Jo... de slutade sälja rollspel typ när jag började gymnasiet. Minns att jag fyndade Nattens Fasor till chock där i en låda. Boken kostade då 40 kronor. Så det var ett riktigt fynd wink
_________________________
Författare till Eon, Noir och Neotech samt allehanda artiklar till fenix och annat bös.

Skriver ibland saker på: http://neobloggen.blogspot.com/

Lägger ibland upp bilder och saker på: http://infernallo.deviantart.com/

Det är lätt att vara kaxig bakom ett tangentbord. - Alexander Hoffman

För övrigt anser jag att QuarxXpress borde förbjudas - Petter Nallo

Jag hatar dig, allt du står för, tycker att du är ful och äcklig men detta är inget personpåhopp. Det är bara min åsikt. - Klassisk forumsmentalitet.

Topp
#772462 - 12-02-07 20:47 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
RPG2000 Inte inloggad
Vapenbärare

Registrerad: 11-05-26
Inlägg: 45
Plats: Sthlm
Den första bok jag öppnade måste varit antingen AD&D eller Holmes basic, men då hade jag knappt lärt mig läsa svenska ens, så engelska var helt obegripligt, och jag minns inget av det. Det var de stora grabbarna i kvarteret som DM:ade med oss små. Flera av dessa tillhörde f.ö. de hårda grabbarna som hade jeansjacka med luddfoder, snusade och hade tjejer, alltså inte hollywoods typiska spelare.
Det första spel jag ägde var Drakar & Demoners första utgåva, men även om jag minns att jag fick det i julklapp så har jag inga minnesbilder av själva öppnandet.
Mutant är nog det första spel som jag fortfarande minns när jag öppnade första gången. En julklapp, samma år det kom (-84?).
Jag fick garanterat en jättehög med andra julklappar, men det var med Mutant jag drog mig undan framåt natten (julafton var ju kanske den enda gång som ingen brydde sig om när man gick och lade sig). Nisses bilder kunde man ju förlora sig i hur länge som helst, & kolla, man kan ha baseballträ med spikar och soptunnelockssköld precis som Snake (call me Plisken!)!!!!!
Redan nästa förmiddag gjorde vi "gubbar", och det blev många fler under jullovet.

EDIT: AD&D eller Holmes bör det ha varit, inte OD&D som jag skrev först (var det ens särskilt vanligt i Sverige vid slutet av 70-talet?). På 80-talet är jag säker på att det var AD&D, men de böckerna fick vi spelare aldrig titta i.



Ändrad av RPG2000 (12-02-07 22:16)

Topp
#772463 - 12-02-07 20:48 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Sapient]
Blasphemy Inte inloggad
Magiker

Registrerad: 00-07-04
Inlägg: 2028
Plats: Göteborg
Citat:
Mutant. Den ursprungliga, lila lådan. På framsidan står en man, inte helt olik Luke Skywalker, i svart tunika över blå kläder, framför en heliograf som reflekterar regnbågsfärgat ljus.


Håller med om framsidan på Mutant. För mig var den rent magiskt. Verkade mycket spännande på alla sätt och vis!

Ett annat omslag som jag verkligen gillade var omslaget till Chock-boxen. Det var spännande och det blev till och med så att det blev ett homage till det i Noir.

Sedan var jag fäst vid omslaget till Draculas hämnd (som piruett.se utnämnde till gubbigaste omslag genom alla tider).

_________________________
Författare till Eon, Noir och Neotech samt allehanda artiklar till fenix och annat bös.

Skriver ibland saker på: http://neobloggen.blogspot.com/

Lägger ibland upp bilder och saker på: http://infernallo.deviantart.com/

Det är lätt att vara kaxig bakom ett tangentbord. - Alexander Hoffman

För övrigt anser jag att QuarxXpress borde förbjudas - Petter Nallo

Jag hatar dig, allt du står för, tycker att du är ful och äcklig men detta är inget personpåhopp. Det är bara min åsikt. - Klassisk forumsmentalitet.

Topp
#772468 - 12-02-07 20:58 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
anth Inloggad
Phlumph

Registrerad: 03-02-24
Inlägg: 2652
Plats: Fjollträsk
Skrivet av: Blasphemy
Sedan var jag fäst vid omslaget till Draculas hämnd (som piruett.se utnämnde till gubbigaste omslag genom alla tider).


Innan jag läst texten så noga var min första tanke: omg, vad gör Strahd där?
_________________________
GM Merit Badgers - Gotta Catch 'Em All

Topp
#772473 - 12-02-07 21:04 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: anth]
Blasphemy Inte inloggad
Magiker

Registrerad: 00-07-04
Inlägg: 2028
Plats: Göteborg
Citat:

Innan jag läst texten så noga var min första tanke: omg, vad gör Strahd där?


Ha ha... när jag ursprungligen skrev inlägget så tänkte jag lägga till ett rollspelsnostalgiskt minne till då jag köpte just den Ravenloftboxen på Midgård i Luleå. Men tänkte att nog får vara nog...

Så... ja jag hade synnerligen en särskild smak för omslag tunga

Ravenloftboxen var för övrigt det första engelska rollspel jag köpte. Mycket lyxig produkt med massor med kartor och färgbilder.
_________________________
Författare till Eon, Noir och Neotech samt allehanda artiklar till fenix och annat bös.

Skriver ibland saker på: http://neobloggen.blogspot.com/

Lägger ibland upp bilder och saker på: http://infernallo.deviantart.com/

Det är lätt att vara kaxig bakom ett tangentbord. - Alexander Hoffman

För övrigt anser jag att QuarxXpress borde förbjudas - Petter Nallo

Jag hatar dig, allt du står för, tycker att du är ful och äcklig men detta är inget personpåhopp. Det är bara min åsikt. - Klassisk forumsmentalitet.

Topp
#772483 - 12-02-07 21:42 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
Antemannen Inte inloggad
Tomten på Loftet

Registrerad: 11-10-23
Inlägg: 141
Plats: Boden/Luleå,Norrbotten
Naaw... det finns dock en väldigt bra spel butik i
luleå, iocus.se {^«»^}
_________________________
Life is like a box of chocolate, you get something that you like, and something that you dont like, but you have payed for it, so you eat up the whole darn thing..

Topp
#772492 - 12-02-07 22:03 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
EvilSpook Inte inloggad
Riddare

Registrerad: 08-10-15
Inlägg: 440
Plats: Sthlm
Skrivet av: Blasphemy
Så... har ni några nostalgiska rollspelsboksminnen att dela med er av?

Det mäktigaste var givetvis mitt första spel - DoD 2.1.
Det var magiskt att öppna boxen och plöja igenom regelboken. Jag ver helt fascinerad av Spindelkonungens/Skelettbyns som följde med.

Expert var ju också fantastiskt att först köpa - sen titta på boxen hela vägen hem och slutligen plöja igenom allt det coola.

Tillbehörsmässigt så var ju Monsterboken en skatt. Den (i.e. Nisses illustrationer) är nog den enskilt största inspirationskällan till mina DoD äventyr.

Äventyrsmässigt tror jag att det var Katastrofens väktare som gjorde störst intryck. Det kändes stort och farligt och blev helt hysteriskt kul när vi spelade. Om än inte lika stämningsfullt som Nekropolis.

Layout och innehållsmässigt var det nog RM2. Det var som en helt ny värld efter att ha spelat DoD. 2000 besvärjelser, alla attacktabellerna och framförallt critsen! Cloudlords of Tanara är än idag kanske min favoritmodul. Herregud vad coolt det verkade!!!!

//EvilSpook

Topp
#772830 - 12-02-08 18:25 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
ninepointone Inte inloggad
Soldat

Registrerad: 09-03-08
Inlägg: 144
Har ägt de flesta av Äventyrsspels boxar genom tiderna och alla har givetvis lämnat sina intryck och förväntningar när man lyfte på locket. DoD (inkl Spindelkonungens Pyramid och Skelettbyns Hemlighet) var den första som jag tror jag fick i födelsedagspresent. Fascinerades av yrken, vapen, monster - tja, allt som en kille i 7-8års åldern tyckte var häftigt.

Svavelvinter är nog den produkt som jag fastnat snabbast för. Lådans lite ovanliga gula färg, den stämningsfulla framsidan med Malek Mangus, namnet "Svavelvinter" som lät häftigt. Minns också att jag först trodde det var ett rollspel då äventyren fram tills dess endast släppts i häften.

Även Mutant (lila lådan) och Chock minns jag var väldigt spännande när man först öppnade lådorna och bläddrade runt i reglerna.

Den absolut första rollspels-anknutna pryl jag fick var dock tidigare. Ensamma Vargen - Flykt undan mörkret som jag fick i julklapp året innan. Otroligt spännande med en bok där man själv påverkade handlingen.

Topp
#772881 - 12-02-08 20:46 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
Caligo Inte inloggad
Spelspöke

Registrerad: 10-08-03
Inlägg: 309
Skrivet av: Blasphemy

Så... har ni några nostalgiska rollspelsboksminnen att dela med er av?


Minns fortfarande julafton-82 (kan varit 83 också?) när jag fick den blå Drakar & Demoner-boxen. Jag hade visserligen spelat en del rollspel innan men det var ju väldigt speciellt att ha ett eget spel...

Topp
#773646 - 12-02-11 11:26 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
Evokee Inte inloggad
Krigare

Registrerad: 00-08-15
Inlägg: 267
D&D 91. Har i princip kunnat de regelböckerna utantill. Äventyren som man fick med och den lilla by de cirkulerade kring var troligtvis de roligaste jag har spelat.

Bland modulerna har alltid Magillre haft en särskild plats i mitt hjärta.

Topp
#773686 - 12-02-11 17:49 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
LJSLarsson Inte inloggad
Soldat

Registrerad: 08-03-11
Inlägg: 105
Jag, eller snarare min far, hade flera Drakar & Demoner- och Mutant-böcker när jag var liten, men de var för krångliga för mig att förstå.

Det första rollspelet jag verkligen fattade och ser som min egen nostalgiska kunglihet är GURPS Discworld som jag bad mina föräldrar köpa eftersom jag gillade Terry Pratchetts böcker.
Jag spelade aldrig några Discworld-äventyr, men GURPS var det första rollspelsystem som klickade för mig och sen gick det bara utför. smile
_________________________
Trevliga Scenarion - en plats för webcomics, rollspel och ödmjuka meningsuppbyggnader.

http://www.trevligascenarion.se

Topp
#773955 - 12-02-13 12:46 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
slanfan Inte inloggad
Soldat

Registrerad: 10-10-16
Inlägg: 103
Plats: Göteborg
Jag känner mig så attans ung (tack som fan för det!) när jag konstaterar att min nostalgiskaste pryl är MonsterBOXEN! oooh, vad den var het när det begav sig.
_________________________
http://tusenmilbort.blogspot.com/ Åter till Chronopia.

Topp
#774056 - 12-02-13 22:29 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
bozar Inte inloggad
Gurglare

Registrerad: 09-03-21
Inlägg: 169
Plats: Norrköping
Har nog två tillfällen, dels när jag fick låna Drakar och Demoner Expert av min bror som ung. Hade redan spellett vanliga Drakar och Demoner men det var först när jag började läsa Drakar och Demoner Expert som jag förstod vad rollspel verkligen var eller åtminstone att det var så mycket mer än vad jag innan trott.

Det andra minnet är nog när jag stod i tradition-butiken i Linköping och hade samlat och sparat pengar för mitt första egna rollspel, personen i butiken rådde mig att köpa Gemini då det var lätt och omtyckt men jag hade redan bestämt mig för den tjocka och 500:- dyra Eon Delux-boken. Det kom att dröja år innan jag lärde mig uppskatta Eon till fullo men den boken är nog ett av dem bästa köp jag gjort i hela mitt liv. Tack Neogames!

Topp
#774057 - 12-02-13 22:58 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
krank Inloggad
Teknisk rådgivare
Futurist

Registrerad: 02-12-28
Inlägg: 16045
Plats: Nynäshamn
Hmmm... Jag hinner nog inte skriva ner så detaljrikt just nu, men...

...Ilianboken och sista delen i Venusian Apocalypse till Mutant Chronicles är vad jag minns de enda saker jag någonsin snattat. Mådde piss över det länge efteråt, men åkte aldrig fast. Men så viktigt var MC för mig just då.

...Jag minns första gången jag läste grundboken till MC. Allt var oerhört komplicerat, men äntligen fanns det något man kunde LÄSA sig till och bli bra på (regler och värld) - som bokslukare var det hela alldeles oemotståndligt. Hade introducerats till rollspel av kamraten som ägde boken. Hans mor var vrål-religiös och han var tvungen att smyga med sitt spelande...

...Jag minns överhuvudtaget många timmar spenderade med MC-böckerna, försöka memorisera varenda liten bit världsinformation för att verkligen kunna göra världen rättvisa... Just då trodde jag att jag skulle bli en bättre SL på det viset.


...Jag minns när jag stod och vägde mellan olika andra rollspelsböcker, när jag beslutat mig för att börja se mig runt efter andra spel än MC. Jag minns inte om jag köpte dem samtidigt eller kort efter varandra, men det blev RIFTS och In Nomine... IN öppnade en helt ny värld för mig, av enkla regelsystem och nutidsspelande med övernaturligheter. RIFTS... Tja, jag lyckades aldrig fatta reglerna och tyckte redan då att världen var lite för... spretig. Delar av den tyckte jag dock var cool, och lånade in till MC och annat med... blandade resultat.


//Krank, en av de där vars nostalgiska rollspelsminnen inte inkluderar varken Eon, DoD, Mutant eller Kult


Ändrad av krank (12-02-13 22:58)
_________________________
"I fink U freeky and I like U a lot!" // Yo-Landi Wi$$er, Die Antword


GM Merit Badges; Mystery, Rule Zero, Story, Non-combat, Run, Tinker. Sometimes Scary and/or Disturbing and/or Player Skill

Den lycklige läraren

Topp
#774058 - 12-02-13 23:13 Re: Nostalgiskt rollspelsboksminne [Re: Blasphemy]
DeBracy Inloggad
Vilket pris har utopia?

Registrerad: 03-05-21
Inlägg: 2567
Plats: Holmsund, Umeå
Första gången jag spelade så kikade jag nog aldrig i någon av böckerna (eller så gjorde jag det och minns inget av det direkt), men när jag spelade med mina kusiner nåt halvår-år senare så minns jag att jag glodde i lite böcker.

Det som fastnade var bilderna i Monster-boxen. Ackegårds alver, Arferts människor och människofolk. Det blev den första rollspelsprodukt jag köpte, men jag minns ingen särskild magi av att öppna lådan – jag var ju redan bekant med de (i mitt tycke) intressantaste bitarna av innehållet.

Nej, den magin lät vänta på sig till jag snubblade över RuneQuest 3 på en second hand-affär i London som jag inte ens ville gå in i (de såg bara ut att ha damkläder i pastellfärger och det var ju svårt för en 14-åring). Men där låg den: Deluxe Boxed Edition av grundreglerna samt tillägget Monster Coliseum för £5. Den kvällen läste jag regelböcker må ni tro! Strike ranks och Parry, magiregler, bläddrade i monsterhäftet, fattade just inget av häftet om Glorantha (det har väl just inte ändrats).

Just nu ligger alla de här tre boxarna i samma hög på en hylla bara några meter bort. Nån kväll borde jag ta och bläddra lite i RuneQuest igen. Länge länge sedan sist.
_________________________
Mys, pys, och indiespel, på nordnordost.se. Medeltidigheter på Nor Bannog.

Topp
Sida 1 av 2 1 2 >
Föregående diskussion
Visa alla diskussioner Tillbaka till forum
Nästa diskussion



Moderator:  Dnalor, Gurgeh, Krille, Svarte faraonen 
Småprat | Storprat | Kallprat

Inloggade användare
25 registrerade (Ulfgeir, NilsK, Elmrig, Vimes, AndersG, DeBracy, w176, Feuflux, Ram, Lord_Copper, Arfert, pjuppe, anth, krank, Vicotnik, Korpa, Snow, solvebring, Übereil, Cybot, Max Raven, xyas, Hunk, Skarpskytten, 1 osynlig(a)), 23 gäster och 15 sökmotorer online.
Förklaring: Redaktör, Global moderator, Moderator, Tekniker, Sponsor
Senaste inlägg
Bästa Cyberpunk settingen? av Max Raven • 7 min 14 s sedan
Pirit - Den inn av ninepointone • 16 min 53 s sedan
Werewolf the Masquerade av Mukwa • 20 min 47 s sedan
Spel i Uppsala av Yzerman • 31 min 42 s sedan
[Utmaning] Remixa brädspel! av Mukwa • 49 min 8 s sedan
En världs historia av Orfeus • Idag 19:01
[Nor Bannog] Ny blogg tillägnad Saga & Arcaria av Arfert • Idag 18:27
This Is Pulp, steg två av Han • Idag 18:03
Problematikens cirkel [tagning tre] av Ram • Idag 17:51
M:UA Piritäverntyrare sökes av Radioaktiv • Idag 16:32
Senaste diskussioner
Bästa Cyberpunk settingen? av baronMaxDurhal • Idag 15:32
Pirit - Den inn av Radioaktiv • Idag 15:03
M:UA Piritäverntyrare sökes av Radioaktiv • Idag 12:00
Midsommarens lilla scenarioutmaning! av solvebring • Idag 08:45
[D&B] Att undvika jättebananer av Genesis • Idag 07:11
Äventyrssommar: Det kan åtminstone inte bli värre? av Max Raven • Igår 22:35
En förfrågan om tillstånd av Lord_Copper • Igår 16:35
En världs historia av Niklas73 • Igår 16:34
När vill du slå en tärning? av Niklas73 • Igår 12:03
[AW] Zombies & nazister av Sjunde inseglet • Igår 11:56