#699533 - 10-10-04 10:20
Fallens *spoiler*
|
Soldat
Registrerad: 10-09-14
Inlägg: 109
|
Så vad är det värsta man kan utsätta en fallen för?
Kan den dö?
Kan den skadas permanent?
Kan den dödas OCH den besattes kropp räddas?
Vi kan absolut driva tillbaka den till helvetet, men det känns inte som det ultimata vapnet faktiskt. Det går ju inte att hota med det (den fallen som besatt kroppen vet ju förmodligen att de inte kan låta den vara kvar, det skulle då vara trevligt om man kunde hota med att faktiskt SKADA den också)
|
|
Topp
|
|
|
|
#699563 - 10-10-04 13:43
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Utvecklare av Operation fallen Reich
Registrerad: 09-06-17
Inlägg: 171
Plats: Göteborg
|
Tanken är väl att de i egentlig mening inte dör utan bara åker tillbaks. Å andra sidan är ju helvetet rätt dystert så de försöker säkert hålla sig kvar så gott det går.
_________________________
Mikael Reidal Fallen Publishing 04631-700 82 94 www.fallen.se
|
|
Topp
|
|
|
|
#699726 - 10-10-05 21:41
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Soldat
Registrerad: 10-09-14
Inlägg: 109
|
@ mateyasuJo, vi är alla bönder. Det är klart. Jag gillar den biten, jag vill dock kunna förhandla med dem. Gillar liknelsen med Gudarna dock. Jag tror att jag på sikt kommer att införa något slags dödsvapen i spelet, men det kommer såklart att bringa skit. De fallens som fått reda på att vapnet finns kommer att söka upp rollpersonen för att få tag i det och använda det på konkurrenter.
@Mr FallenJa, helvetet är trots allt...helvetet. Vem vill vara där liksom? (Jmfr med serien Supernatural)
|
|
Topp
|
|
|
|
#699748 - 10-10-05 23:26
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Übernörd
Registrerad: 04-08-01
Inlägg: 175
|
Jag ser det lite som om dom dels är här för att ta över världen, och dels för att någon/några kallat hit dom genom ockulta riter, lite blandat, att dom även kan kalla på varandra, men att det kräver en del saker (som en fungerande portal av något slag samt rätt ockult kunskap.
Den stora frågan är, vem var det som råkade kalla fram en Fallen och den råkade besätta en liten, kort och ful furir från Österrike?
|
|
Topp
|
|
|
|
#699763 - 10-10-06 01:38
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Totte]
|
Krigare
Registrerad: 03-07-16
Inlägg: 393
Plats: Staden med tre hjärtan
|
Den stora frågan är, vem var det som råkade kalla fram en Fallen och den råkade besätta en liten, kort och ful furir från Österrike?
vild gissning är det medlemmar ur Thule-Gesellschaft, som var en ockult förening bildad 1917. I stort sett var det en förening för nationalistiska och rasistiska ideer som efter förlusten i första världskriget vände sig till ockulta medel för att kunna ta revansch på de fiender som de ansåg vara skyldiga till nederlaget, främst judar och kommunister. De värvade en äkta ockultist, Von Sebottendorff, under förespegling att han skulle bli deras ledare och lära dem sina hemligheter. Sebottendorff visade dem och lärde dem hemliga besvärjelse ritualer men var noga med att framhålla att medan man kunde kalla på de lägre att göra tjänster åt en så skulle effekten av att kalla på de högre bli att man förslavade sig själv. För sent upptäckte Sebottendorff att allt de var ute efter var bara ett vapen till sin kamp men då var allt redan för sent. Medlemmar ur Thule hade bildat tyska arbetarpartiet där en viss tysk korpral sedan blev medlem av. I en ritual som medlemmarna stulit ur Sebottendorffs böcker kallade de på den mäktigaste de kunde hitta och lovade dem den korte korpralens kropp som offer. När Sebottendorff insåg att hans lärjungar tagit sig vatten över huvudet flydde han hals över huvud 1919 och 1920 hade Lilith tagit över hela den politiska och ockulta grenen av föreningen. 1933 gjorde Sebottendorff ett nytt försök att återuppliva det ockulta sällskapet och sprida kunskapen att deras nya rikskansler var besatt av en ond djävul. Men Lilith hade redan för stor makt och lät arrestera Von Sebottendorff som dock lyckades fly genom att använda nya ockulta ritualer som han lärt sig i Turkiet av Islamska mystiker. Han återvände till Turkiet där han tog kontakt med Alistair Crowley som han visste skulle ta honom på allvar. Under kriget kom han sedan att arbeta som dubbelagent för brittiska underrättelsetjänsten. ...tror jag.
Ändrad av mateyasu (10-10-06 09:38)
|
|
Topp
|
|
|
|
#699771 - 10-10-06 08:53
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Übernörd
Registrerad: 04-08-01
Inlägg: 175
|
Mycket bra ;-)!
Nått för "Player's Guide till Fallens" eller kanske "GM's guide to Fallens".
|
|
Topp
|
|
|
|
#699773 - 10-10-06 09:08
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Totte]
|
Soldat
Registrerad: 10-09-14
Inlägg: 109
|
Den versionen lät otroligt trevlig  Ja grand plan...alltså det finns väl olika orsaker/chansningar från vår sida: * De kanske kommer över av ren och skär uttråkning. De är otroligt gamla varelser, de har varit fångar länge. Varje fånge vill rymma, oavsett var flykten tar honom/henne. * De kanske inte längre har en fysisk form i Helvetet och vill känna de känslorna igen. Kanske kan de inte känna köttets njutningar i sin andekropp? Kanske kan partnerskap i den fysiska formen ge upphov till...barn. * Det kanske ändå finns ett bäst före datum på helvetet, förgiftat som det är av krigföring. Rädde sig den som kan!
|
|
Topp
|
|
|
|
#699775 - 10-10-06 09:29
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Kiai]
|
Übernörd
Registrerad: 04-08-01
Inlägg: 175
|
Det hela sätter ju det gamla citatet "Mercenaries don't die, they just go to hell to regroup" i en annan dager ;-)
|
|
Topp
|
|
|
|
#699778 - 10-10-06 09:57
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Totte]
|
Krigare
Registrerad: 03-07-16
Inlägg: 393
Plats: Staden med tre hjärtan
|
Tja, Rudolf von Sebottendorff har ju funnits i verkligheten, Thule gesehllschaft likaså. Här är några namn på personer som antingen varit medlemmar eller åtminstone besökt föreningen. I verkligheten. Dietrich Eckart, Gottfried Feder, Hans Frank, Hermann Göring, Karl Haushofer, Rudolf Hess, Heinrich Himmler och Alfred Rosenberg. så där har vi våra "primary suspects" så att säga. Dessutom sätter det Hess flykt/diplomatiska resa till skottland i ny dager. Kanske var det så att Hess länge varit en av de få människor fortfarande runt Hitler och sett hur hans medarbetare en efter en bytts ut mot Fallens. När det sedan var hans tur valde han att dra och i utbyte mot information fick ett lindrigare straff.
|
|
Topp
|
|
|
|
#699782 - 10-10-06 10:08
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Teknisk rådgivare
Futurist
Registrerad: 02-12-28
Inlägg: 16043
Plats: Nynäshamn
|
fast orsaken till att fallens är här för att helvetet suger känns lite som patetisk motivation.
Jag vet inte, jag gillar det. Det blir viss desperation i Fallens agerande. Det är inte "för att de inte har något bättre för sig", det är för att vad som helst är bättre än att vara där. Vad som helst.
|
|
Topp
|
|
|
|
#699784 - 10-10-06 10:09
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Totte]
|
Teknisk rådgivare
Futurist
Registrerad: 02-12-28
Inlägg: 16043
Plats: Nynäshamn
|
Den stora frågan är, vem var det som råkade kalla fram en Fallen och den råkade besätta en liten, kort och ful furir från Österrike? Jag ser det nog helst som att det inte var någon Fallen inblandad där alls. Inte av någon "respekt för historien" eller så, utan för att människors förmåga att vara helt fucked in the head är så mycket mer awesome än när man har en Fallen att skylla på...
|
|
Topp
|
|
|
|
#699859 - 10-10-06 15:28
Re: Fallens *spoiler*
[Re: krank]
|
Krigare
Registrerad: 03-07-16
Inlägg: 393
Plats: Staden med tre hjärtan
|
fast orsaken till att fallens är här för att helvetet suger känns lite som patetisk motivation.
Jag vet inte, jag gillar det. Det blir viss desperation i Fallens agerande. Det är inte "för att de inte har något bättre för sig", det är för att vad som helst är bättre än att vara där. Vad som helst. Det där funkar för mig om vi pratar om andarna efter döda personer som flyr helvetet och fortsätter hemsöka de levande, något som inte O:FR tar upp tyvärr. Typiska spökerier efter onda massmördare som inte tänker låta döden stoppa dem i Supernatural stuk, visst. "Spöken" är då manifestationer och hänsloyttringar av avlidnas ondska och hämndbegär. Men de är inte Fallens. Fallens ser jag som betydligt mer komplexa och mindre benägna att styras av sina känslor. Till skillnad från spöken drivs de inte av känslor utan är mer rationella, detta gör dem i mitt tycke betydligt farligare...
|
|
Topp
|
|
|
|
#699861 - 10-10-06 15:37
Re: Fallens *spoiler*
[Re: krank]
|
Krigare
Registrerad: 03-07-16
Inlägg: 393
Plats: Staden med tre hjärtan
|
Den stora frågan är, vem var det som råkade kalla fram en Fallen och den råkade besätta en liten, kort och ful furir från Österrike? Jag ser det nog helst som att det inte var någon Fallen inblandad där alls. Inte av någon "respekt för historien" eller så, utan för att människors förmåga att vara helt fucked in the head är så mycket mer awesome än när man har en Fallen att skylla på... Fast det är ju det som är hela grejen med O:FR.... ok, jag fattar vad det är du vill ha sagt, men går det inte att transferera frågan om människans inneboende ondska från Hitler till den grupp som då s a s skapade honom. Alltså: istället för; "Vad är det för en person som är så fucked up i huvudet att han tycker att förfölja och avrätta judar är en bra ide?" till "Vad är det för personer som är så fucked up i sina huvuden att de åkallar en demon/djävul och tycker att dennes ideer att förfölja och avrätta judar är bra?"
|
|
Topp
|
|
|
|
#699896 - 10-10-06 18:06
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Teknisk rådgivare
Futurist
Registrerad: 02-12-28
Inlägg: 16043
Plats: Nynäshamn
|
Men de är inte Fallens. Fallens ser jag som betydligt mer komplexa och mindre benägna att styras av sina känslor. Till skillnad från spöken drivs de inte av känslor utan är mer rationella, detta gör dem i mitt tycke betydligt farligare... Jag ser inte problemet. Sätt en rationell, komplex varelse i en situation där denne konstant torteras etc, en ständig skärande smärta eller whatever - och jag lovar att dess främsta drivkraft blir att komma därifrån. Faktum är att man utifrån en sådan vision absolut kan tänka sig att de individuella Fallens har egna åsikter om "vad som bör göras". Det kanske finns vissa som accepterat sin plats eller rentav omfamnat den eviga tortyren och smärtan och som arbetar för att få resten av skapelsen att bli likadan. Andra vill mest hålla sig själva därifrån, och låter inget stå i sin väg när det gäller att inte hamna där igen. Ytterligare andra vill förinta helvetet, och söker mäktiga magier och kunskap. Och så vidare. Jag ser inte motsättningen, riktigt, mellan att "vara komplex och rationell" och "ha en fruktansvärd situation att förhålla sig till".
|
|
Topp
|
|
|
|
#699969 - 10-10-07 09:20
Re: Fallens *spoiler*
[Re: krank]
|
Utvecklare av Operation fallen Reich
Registrerad: 09-06-17
Inlägg: 171
Plats: Göteborg
|
I vår kampanj handlar det en del om att lista ut vem som startade det hela. I vårt upplägg finns det någon i den nazistiska ledningen som är den som nedkallade de övriga eller åtminstone samlade ihop dem efter 1:a världskriget. Det vill säga en av dem är människa. Denne person har i viss mån tappat kontrollen över de kraftfulla demonerna, men kan vara nyckeln till att bli av med dem. Vem det är? Nja, Hitler och några andra freaks går ju bort direkt. Kanske Himmler, vem skulle vilja ha hans kropp? Hans fru var något slags medium. Kanske Goebels även om det är viss freakvarning på honom med. Han styrde ju till viss del Hitler. Eva Braun?
_________________________
Mikael Reidal Fallen Publishing 04631-700 82 94 www.fallen.se
|
|
Topp
|
|
|
|
#699971 - 10-10-07 10:08
Re: Fallens *spoiler*
[Re: MR_Fallen_Publishing]
|
Quartermaster
Registrerad: 10-10-07
Inlägg: 128
Plats: Bohuslän, Norge
|
Eller så gjorde fallen sig av med problemet under de långa knivarnas natt... Eller gjorde dom det?
_________________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear. George Orwell.
|
|
Topp
|
|
|
|
#699975 - 10-10-07 10:15
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Major Boothroyd]
|
Utvecklare av Operation fallen Reich
Registrerad: 09-06-17
Inlägg: 171
Plats: Göteborg
|
De långa knivarnas natt var när Hussarians (SS) tog chansen att rensa bort alla Bärzärks (SA) eftersom de hatar varandra.
_________________________
Mikael Reidal Fallen Publishing 04631-700 82 94 www.fallen.se
|
|
Topp
|
|
|
|
#700026 - 10-10-07 15:18
Re: Fallens *spoiler*
[Re: MR_Fallen_Publishing]
|
Krigare
Registrerad: 03-07-16
Inlägg: 393
Plats: Staden med tre hjärtan
|
om man då som jag fortsätter dra paralleller med Thule Gesehllschaft så hade vi incidenten 1919 under den bayerska rådsrepubliken då 8 medlemmar ur TG blev arresterade och avrättade av den väldigt kortlivade kommunistiska regeringen. Av dessa finner vi bla hertiginnan Hella von Westarp och Prins Gustav av Thurn och Taxis. Dock tror jag att Lilith är oskyldig till dessa, däremot kan hennes ärkefiende Lucifer ligga bakom. Andra möjliga tillfällen då medlemmar ur TG dött som kan tänkas vara ansvariga för nedkallandet av Lilith är under ölkällarkuppen 1923 då Dietrich Eckart, den man som Hitler sedan dedikerade Mein Kampf till blev arresterad och sedan dog i hjärtattack strax efter att ha blivit frisläppt. kolla här vad Wiki har att säga om Eckhardt Eckart met Adolf Hitler during a speech he gave before party members in 1919. Eckart was involved with the Thule Society[1], a secretive group of occultists that believed in the coming of a “German Messiah” who would redeem Germany after its defeat in World War I. Eckart expressed his anticipation in a poem he wrote months before he met Hitler for the first time. In the poem, Eckart refers to ‘the Great One’, ‘the Nameless One’, ‘Whom all can sense but no one saw’. When Eckart met Hitler, he was convinced that he had encountered the prophesied redeemer. [2] Eckart exerted considerable influence on Hitler in the following years and is strongly believed to have helped establish the theories and beliefs of the Nazi party. Few other people had as much influence on Hitler in his lifetime.
Allt som sedan krävs är att istället för att Eckart "FUNNIT en messias som ska rädda tyskland" så väljer han att SKAPA en messias, i form av Lilith..
|
|
Topp
|
|
|
|
#700059 - 10-10-07 21:00
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Quartermaster
Registrerad: 10-10-07
Inlägg: 128
Plats: Bohuslän, Norge
|
Här är en personlig favorit till mannen bakom allt. Rudolf Hess Medlem av Thule Gesellschaft. Brittiska underrättelstjänsten hemligstämplade hans filer till 2016. Dom akter som hittills släppts har varit tomma vid öppnandet. Ian Fleming insisterade på att Alastair Crowley skulle få förhöra honom. Isolerad 46 år i fängelse. Underrättelstjänsten påstås har varit närvarande vid hans självmord. Hans fängelse revs efter hans död. Vem behöver hitta på något när man kan använda sanningar och liten nypa rykten  Undrar vilka som låg bakom händelserna den 10/5-41 kan det ha varit några spelare?
_________________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear. George Orwell.
|
|
Topp
|
|
|
|
#700118 - 10-10-08 08:56
Re: Fallens *spoiler*
[Re: krank]
|
Utvecklare av Operation fallen Reich
Registrerad: 09-06-17
Inlägg: 171
Plats: Göteborg
|
Hess - yes. Det är ju på ett sätt schyst att han flyr från kaoset han skapat. Lite Frankenstein som tappar kontrollen över sin skapelse. Får göra lite bakgrunds koll på vem fasen han va egentligen.
_________________________
Mikael Reidal Fallen Publishing 04631-700 82 94 www.fallen.se
|
|
Topp
|
|
|
|
#700120 - 10-10-08 09:05
Re: Fallens *spoiler*
[Re: MR_Fallen_Publishing]
|
Utvecklare av Operation fallen Reich
Registrerad: 09-06-17
Inlägg: 171
Plats: Göteborg
|
Hess föddes i Egypten och ville bli astronom. Veteran från 1:a världskriget och blev sedan ställföreträdande furher. Han beordrade bland annat att alla ley linjer i tredje riket skulle bli kartlagda. Blev sakta utmanövrerad av de andra kring Hitler. En riktigt stark kandidat!
_________________________
Mikael Reidal Fallen Publishing 04631-700 82 94 www.fallen.se
|
|
Topp
|
|
|
|
#700283 - 10-10-08 18:19
Re: Fallens *spoiler*
[Re: MR_Fallen_Publishing]
|
Übernörd
Registrerad: 04-08-01
Inlägg: 175
|
Jag ser en "GM Guide to Fallens" växa fram här... Vem skriver? Ingen som har ett timestop spell att sälja, så kunde jag hinna skriva nått på "The Player's Guide to O:FR"?
|
|
Topp
|
|
|
|
#700496 - 10-10-09 19:22
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Quartermaster
Registrerad: 10-10-07
Inlägg: 128
Plats: Bohuslän, Norge
|
Fallen kan fängslas och förvisas på jorden. Men om de kan dö permanent i helvetet så har de helt klart motivation att ta sig därifrån. Vet inte varför men kommer att tänka på rollspelare från helvetet. 
_________________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear. George Orwell.
|
|
Topp
|
|
|
|
#700548 - 10-10-10 16:27
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Utvecklare av Operation fallen Reich
Registrerad: 09-06-17
Inlägg: 171
Plats: Göteborg
|
Självklart har du vårt förtroende. Kanske vore det läge att göra någon slags förteckning över vad var och en ska ta tag i och hur det ska användas. Kanske borde vi träffas och ha en genomgång, var i världen sitter ni? Själv sitter jag i Göteborg men är ganska ofta i Eskilstuna och Stockholm.
_________________________
Mikael Reidal Fallen Publishing 04631-700 82 94 www.fallen.se
|
|
Topp
|
|
|
|
#700591 - 10-10-10 23:04
Re: Fallens *spoiler*
[Re: MR_Fallen_Publishing]
|
Übernörd
Registrerad: 04-08-01
Inlägg: 175
|
Befinner mig mellan Stockholm och Arlanda ;-)
|
|
Topp
|
|
|
|
#700621 - 10-10-11 10:19
Re: Fallens *spoiler*
[Re: mateyasu]
|
Utvecklare av Operation fallen Reich
Registrerad: 09-06-17
Inlägg: 171
Plats: Göteborg
|
Halmstad är ju princip granne och som sagt är jag i trakterna kring Stockholm en hel del. Skicka mig ett på info@fallen.se så kan vi snacka vidare lite mer privat.
_________________________
Mikael Reidal Fallen Publishing 04631-700 82 94 www.fallen.se
|
|
Topp
|
|
|
|
#700690 - 10-10-11 15:05
Re: Fallens *spoiler*
[Re: MR_Fallen_Publishing]
|
Übernörd
Registrerad: 04-08-01
Inlägg: 175
|
Mitt mail har ju du redan ;-)
|
|
Topp
|
|
|
|
#737477 - 11-07-22 00:49
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Major Boothroyd]
|
Quartermaster
Registrerad: 10-10-07
Inlägg: 128
Plats: Bohuslän, Norge
|
Vila i frid? Inte en chans. En liten nyhet Evil never dies. It's just resting...
Ändrad av Major Boothroyd (11-07-22 00:49)
_________________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear. George Orwell.
|
|
Topp
|
|
|
|
#752335 - 11-10-02 12:26
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Kiai]
|
Soldat
Registrerad: 10-09-14
Inlägg: 109
|
Hur har ni gjort med fallens som inte är i människohamn? Jag skulle tex vilja ha en krokodil med. Vad för förmågor kan den ha?
|
|
Topp
|
|
|
|
#752493 - 11-10-02 23:33
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Kiai]
|
Übernörd
Registrerad: 04-08-01
Inlägg: 175
|
Finns en sådan i Crickets and Crocodiles, bara att "låna", eller flera.
|
|
Topp
|
|
|
|
#757647 - 11-11-07 15:03
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Kiai]
|
Vapenbärare
Registrerad: 07-10-08
Inlägg: 42
|
Tänkte introducera i min egen kampanj att det finns vapen som kan skada, eller t.o.m. förinta, fallens. Bland annat så tycker jag att det förklarar varför många (Hitler, Göbbels, m.fl.) begick självmord (då hamnar de ju i helvetet å har en chans att ta sig tillbaka en annan dag).
Vapnen i fråga skulle vara "legend-vapen" typ Excalibur, Mjölner, och så vidare.... Det kan ju bli lite trevliga "jakten på skatten"-äventyr för att få tag i dessa (dock ska inte RP veta om deras Fallen-Förintar-funktion, åtminstone inte till en början.
Man måste förstås se upp så att inte världen blir fullständigt nerlusad med legend-vapen....
|
|
Topp
|
|
|
|
#757766 - 11-11-08 14:24
Re: Fallens *spoiler*
[Re: M. Bakunin]
|
Übernörd
Registrerad: 04-08-01
Inlägg: 175
|
Jag har haft lite sånt i min kampanjserie, visserligen inte förintar, men mer skada mot Fallens, som t.ex en gammal mayakniv och ett indiskt "cricket bat".
Men idén med verkliga "slayer-vapen" är rätt cool, som inte bara dödar den nuvarande kroppen utan verkligen tar livet an en Fallen, på riktigt.
Kan tänka mig som du säger Excalibur, Robin Hoods båge, Wilhelm Tells armborst och lite annat mysigt.
Men som du säger, man måste verkligen undvika inflation i sådana vapen.
|
|
Topp
|
|
|
|
#757767 - 11-11-08 14:43
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Totte]
|
Utvecklare av Operation fallen Reich
Registrerad: 09-06-17
Inlägg: 171
Plats: Göteborg
|
Annars kanske man mer tänker sig formeler/substanser etc som dödar fallen. Typ nån olja som ska smörjas in på dem, eller ett glasklot som ska krossas mot deras panna osv. I nått gammalt äventyr fanns det även en krypta i ett specielt kloster dit man kunde släpa Fallen för att förinta dem.
_________________________
Mikael Reidal Fallen Publishing 04631-700 82 94 www.fallen.se
|
|
Topp
|
|
|
|
#757815 - 11-11-08 22:50
Re: Fallens *spoiler*
[Re: MR_Fallen_Publishing]
|
Quartermaster
Registrerad: 10-10-07
Inlägg: 128
Plats: Bohuslän, Norge
|
Tänker mer på att fallen genom ritualer binds i kroppar eller platser på jorden. Till exempel se på begravningsritualerna rörande vampyrer.
Annars kan man ju alltid skicka agenter till helvetet för att döda dem permanent.
_________________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear. George Orwell.
|
|
Topp
|
|
|
|
#757841 - 11-11-09 11:47
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Major Boothroyd]
|
Soldat
Registrerad: 10-09-14
Inlägg: 109
|
Jag har alltid varit för att det finns vapen som dräper fallens rakt av, men diskussionen här har faktiskt förändrat min inställning litegrann. Varför tog alla höga fallens livet av sig, var det inte risken att bli tillfångatagen och AVRÄTTAD som var grejen? Avrättningarna skulle ha dräpt dem i sin sanna form, de speciella vapnen bör dock ha någon funktion, annars går de inte att hota med. De flesta av dem är ju extremt smärttåliga. Kanske finns det ett par "one-shot" vapen som dräper dig rakt av. I min kampanj har de förmodligen skapats av Fallens och Änglar som jobbade på Atlantis, jämför med supernaturals colt-pistol som dödar ALLT med ett skott, men det finns bara sex kulor. Annars kan man ju alltid skicka agenter till helvetet för att döda dem permanent. De som skickas dit...skall nog inte ha så mycket hopp om att komma tillbaka. Det skulle tusan kunna vara en intressant avslutning på en hop våldsbenägna andebesvärjare  De måste ju i princip ha kärnvapen med sig, vilket skulle vara en riktigt nice utveckling.
|
|
Topp
|
|
|
|
#757846 - 11-11-09 12:55
Re: Fallens *spoiler*
[Re: Kiai]
|
Vapenbärare
Registrerad: 07-10-08
Inlägg: 42
|
Min ide med legend-vapen är att de innehåller formler/formaliserade ritualer eller liknande, kanske är det rentav så att "SKY-lings" själva valt att ta plats (permanent) i dem och därigenom utföra kraftfulla "mentala" attacker på Fallens de kommer i kontakt med, allt för att förhindra sina fallna släktingar från att förstöra ytterligare en värld.... Eller kanske för att förhindra Fallens från att återfå så mycket kraft att de kan attackera SKY (spånar).
Har väl snarast tänkt att legend-vapnen skulle ge otroligt mycket extraskada på Fallens, i stil med "25 extra skadepoäng, samt +3 på alla svårigheter (-3 i alla fv är enklare att hålla reda på)permanent", eller i alla fall tills de utfört ett visst antal rituella offer (till sig själva) kanske 3/skada.... dödas de på detta sätt så är de raderade för gott... Allt detta motsäger ju dock inte att det även finns platser, oljor och/eller formler/ritualer för samma sak.
Man kan ju också tänka sig att pålning (som man i fornnordisk-/medel-tid utsatte kroppar för, för att förhindra gengångare kanske snarast låser anden/Fallen i kroppen som ett fängelse..... Ja, se där... lite att fundera på....
|
|
Topp
|
|
|
|
#757852 - 11-11-09 13:29
Re: Fallens *spoiler*
[Re: M. Bakunin]
|
Vapenbärare
Registrerad: 07-10-08
Inlägg: 42
|
Har väl snarast tänkt att legend-vapnen skulle ge otroligt mycket extraskada på Fallens, i stil med "25 extra skadepoäng, samt +3 på alla svårigheter (-3 i alla fv är enklare att hålla reda på)permanent", eller i alla fall tills de utfört ett visst antal rituella offer (till sig själva) kanske 3/skada.... dödas de på detta sätt så är de raderade för gott...
Dock ska RP inte få springa omkring med dessa hur som helst utan de får (troligen) i uppdrag av organisationen att se till att föra hem ett visst objekt (vapnet ifråga), kanske kan de använda det i samband med uppdraget. Ska vapnet användas en annan gång är det endast på order uppifrån och med rätt antal blanketter de kan kvittera ut det från dess, kungliga, gömställe.
|
|
Topp
|
|
|
|
#757958 - 11-11-10 10:23
Re: Fallens *spoiler*
[Re: M. Bakunin]
|
Soldat
Registrerad: 10-09-14
Inlägg: 109
|
Jag gillar idén med ett byråkratiskt hinder i kampen. Den här scenen är en favorit, kolla hela den äger, eller titta bara från 6:55 Allt i god ordning Perfekt med tex pålning för att låsa fast fallen. Då blir det en schysst plot med demoner som suttit låsta i evigheter osv.
|
|
Topp
|
|
|
|
|
21 registrerade (Max Raven, Guendolin, anth, Lord_Copper, krank, SirFrog, w176, tin, Elmrig, Antemannen, Dum Panda, unfair, Nässe, Sapient, Lupus Maximus, Ond bråd död, Genesis, tripp_trap, Dante, 2 osynlig(a)),
21
gäster och
17
sökmotorer online. |
|
Förklaring:
Redaktör,
Global moderator,
Moderator,
Tekniker,
Sponsor
|
|
|
|
|
|